Skip to content

iOS 15’te Uygulamalar Arası Sürükle ve Bırak Nasıl Kullanılır

19 de Ağustos de 2022

Bilinmesi gereken

 • Sürükle ve bırak özelliğini kullanmak için iPhone’unuzu iOS 15’e güncelleyin.
 • Kaynak uygulamadan seçmek için bir metne, URL’ye, resme veya belgeye uzun basın.
 • Seçilen içeriği hedef uygulamada uygun konuma sürükleyip bırakın.

iOS15, başka bir uygulamada bir resim veya belgeyi kopyalayıp yapıştırmak veya aramak yerine resimleri, belgeleri ve metni farklı uygulamalar arasında sürükleyip bırakmanıza olanak tanır. iOS 15’te çalışan iPhone’larda uygulamalar arası sürükle ve bırak özelliğini nasıl kullanacağınız aşağıda açıklanmıştır.

İOS 15’te Nasıl Sürükleyip Bırakırsınız?

iOS 15, kaynak uygulamadan hedef uygulamaya metin, resim veya belge bırakmak için sürekli bir hareket kullanmanıza olanak tanır. iOS 15’ten önce, yalnızca tek bir uygulama içinde sürükleyip bırakabiliyordunuz.

Reklamı Sürükle Uygulamalar Arasında Metni Bırakın

Metin veya URL’leri kopyalayıp yapıştırmak yerine uygulamalar arasında kolayca taşıyabilirsiniz.

 1. Uygulamayı, başka bir uygulamaya kopyalamak istediğiniz metinle açın.
 2. Metni seçin.
 3. Seçili metne uzun basın ve parmağınızla ekranın üzerinde gezinirken seçimi basılı tutun.
 4. Başka bir parmakla, ekranı alttan yukarı kaydırın ve hedef uygulamayı Ana ekran veya uygulama önizlemesi.
 5. Hedef uygulamada, metni belirli bir konuma veya bir metin alanına bırakın.

Uygulamalar Arasında Resimleri Sürükle ve Bırak

Sürükle ve bırak ile görüntü paylaşımı daha hızlı ve daha sezgiseldir. Bir iPhone’da kaynak genellikle Fotoğraflar uygulamasıdır, hedef ise herhangi bir sosyal uygulama olabilir.

 1. Sürükleyip bırakmak istediğiniz resimlerle kaynak uygulamayı açın.
 2. Resmi seçin ve parmağınızla uzun basın.
 3. Hedef uygulamayı ekrandan açmak için ekranın altından yukarı kaydırmak için başka bir parmağınızı kullanın. Ana ekran veya uygulama önizlemesi.
 4. Seçilen görüntüyü hedef uygulamanın istediğiniz konumuna bırakın.

  iOS 15'te fotoğrafları Fotoğraflar'dan Gmail'e sürükleyip bırakın

Uç:

Çevrimiçi bir resmi tarayıcınızdan bir mesajlaşma uygulamasına sürükleyip bırakabilirsiniz. Görüntüyü indirmekten veya ekran görüntüsünü almaktan daha hızlı bir görüntü paylaşım yöntemidir.

Uygulamalar Arasında Belgeleri Sürükleyip Bırakın

Belgeleri uygulamalar arasında sürükleyip bırakmak için yukarıdaki adımların aynısını izleyin. Dosyalar ses ve video dosyaları, PDF’ler veya diğer belge biçimleri olabilir. Örneğin, Dosyalar uygulamasından bir PDF’yi e-postanıza sürükleyip bırakabilirsiniz.

Not:

Google Drive gibi bir kaynaktan bir bulut belgesini sürüklediğinizde, belgenin tamamı değil yalnızca bağlantı hedefle paylaşılır.

Uygulamalar Arasında Nasıl Sürükleyip Bırakırım?

iOS 15’ten önce, bir uygulamanın içinde sürükleyip bırakabilirsiniz ancak uygulamalar arasında yapamazsınız. Sürükle ve bırak işlemi parmaklarla biraz beceri gerektirir. Ancak, bir belgenin tipik kopyala-yapıştır veya art arda indirilip yüklenmesinden daha hızlıdır. Sürükle ve bırak, iki veya daha fazla parmağınızı ustalıkla kullanabiliyorsanız, birden fazla dosyayı işlemenize de olanak tanır. İdeal olarak, daha kolay hale getirmek için hedef uygulamayı ve bırakma konumunu ekranın ortasında bir önizleme olarak açık tutun.

SSS

 • iOS 15’te ekran görüntülerini nasıl sürükleyip bırakırım?

  iOS’ta ekran görüntüsünü aldıktan hemen sonra sürükleyip bırakmak için ekran görüntüsü küçük resmini basılı tutun. Ekran görüntüsü küçük resmini basılı tutarken, ekran görüntünüzü sürüklemek istediğiniz uygulamaya dokunmak için farklı bir parmağınızı kullanın.

 • Uygulamaları iOS’ta nasıl bindiririm?

  iPhone’da Resim İçinde Resim’i kullanmak için şuraya gidin: Ayarlar > Genel > Fotoğraf içinde fotoğraf ve yanındaki geçişin PiP’yi Otomatik Olarak Başlatın açık. Ardından, uyumlu bir uygulama kullanırken ana ekranınıza gidin ve başka bir uygulamaya geçin.

 • Sürükle ve bırak neden iOS’ta çalışmıyor?

  Tüm uygulamalar sürükle ve bırak özelliğini desteklemez. Belirli bir uygulamayla ilgili sorun yaşıyorsanız, yeniden yükleyin.