Skip to content

İOS 6 için Google Haritalar’ı Edinebilir misiniz?

12 de Mayıs de 2021

İnsanlar iOS cihazlarını iOS 6’ya yükselttiklerinde veya müşteriler iPhone 5 gibi önceden yüklenmiş iOS 6’ya sahip yeni cihazlar satın aldıklarında, büyük bir değişiklikle karşılandılar. Başından beri iOS’un bir parçası olan eski Haritalar uygulaması gitmişti. Bu Haritalar uygulaması Google Haritalar’a dayanıyordu. Google dışındaki çeşitli kaynaklardan gelen veriler kullanılarak Apple tarafından oluşturulan yeni bir Haritalar uygulamasıyla değiştirildi. İOS 6’daki yeni Apple Haritalar uygulaması, eksik, yanlış ve hatalı olduğu için önemli eleştiriler aldı. Bu durum, birçok kişinin eski Google Haritalar uygulamasını iPhone’larına geri alıp alamayacaklarını merak etmesine neden oldu. Haritalar, iOS 6 ile birlikte gelen Google uygulamalarındaki tek değişiklik değildi. Orijinal iPhone YouTube uygulamasına ne olduğunu buradan öğrenin.

İPhone için Google Haritalar Uygulaması

İPhone’unuzda veya diğer iOS cihazlarınızda Google Haritalar’ı tercih ederseniz, şanslısınız. Bağımsız Google Haritalar uygulaması Aralık 2012’de tüm iPhone kullanıcıları için App Store’dan indirilebilir hale geldi. Ücretsiz uygulama buradan iTunes’dan indirilebilir.

Google Haritalar iOS 6’dan Neden Kayboldu?

Apple’ın Google Haritalar’ın yerini alacak kendi Haritalar uygulamasını oluşturmayı seçmesinin nedenleri tam olarak net değil. Ne Apple ne de Google, değişikliğe neden olan şirketler arasında yaşananlar hakkında bir açıklama yapmadı. Kararı açıklayan iki teori var. Birincisi, şirketlerin Google’ın hizmetlerinin Haritalar’a dahil edilmesi için süresi dolan bir sözleşmeye sahip olmaları ve bu sözleşmeyi nasıl yenileyecekleri konusunda anlaşamamaları veya istemedikleri gerçeğidir. Diğeri, Google’ı iPhone’dan kaldırmanın Apple’ın akıllı telefon hakimiyeti için Google ile devam eden mücadelesinin bir parçası olduğunu savunuyor. Hangisi doğruysa, varsayılan Haritalar uygulamasında Google’ın verilerini isteyen kullanıcılar iOS 6’da şanssızdı.

Google Haritalar’ı iOS 6’da Safari ile Kullanma

Bağımsız uygulamaya ek olarak, iOS kullanıcıları Google Haritalar’ı başka bir uygulama üzerinden de kullanabilir: Safari. Bunun nedeni, Safari’nin Google Haritalar’ı yükleyebilmesi ve siteyi başka herhangi bir tarayıcı veya cihazda kullanmak gibi tüm özelliklerini web tarayıcısı aracılığıyla sağlayabilmesidir. Bunu yapmak için, Safari’yi maps.google.com’a yönlendirmeniz yeterlidir; iOS 6’ya veya yeni cihazınıza yükseltmeden önce yaptığınız gibi adresleri bulabilir ve onlara yol tarifi alabilirsiniz. Bu işlemi biraz daha hızlı hale getirmek için, Google Haritalar için bir WebClip oluşturmak isteyebilirsiniz. Web Klipsleri, iOS cihazınızın ana ekranında bulunan ve tek dokunuşla Safari’yi açan ve istediğiniz web sayfasını yükleyen kısayollardır. Nasıl Web Klibi yapılacağını buradan öğrenin. Bir uygulama kadar iyi değil, ancak sağlam bir yedekleme planı. Bir dezavantajı, Haritalar uygulamasıyla entegre olan diğer uygulamaların Apple’ı kullanmak zorunda olmasıdır; bunları tüm harita görevleri için varsayılan olarak Google Haritalar web sitesini yükleyecek şekilde ayarlayamazsınız.

İOS 6 için Diğer Haritalar Uygulamaları

Apple’ın Haritaları ve Google Haritalar, iOS’ta yol tarifi ve konum bilgisi almak için tek seçenek değildir. İOS’ta yapmanız gereken hemen hemen her şeyde olduğu gibi, bunun için de bir uygulama var. Bazı öneriler için Lifewire’ın iPhone için harika GPS uygulamaları koleksiyonuna göz atın.

Google Haritalar’ı Kaybetmeden iOS 6’ya Geçebilir misiniz?

İster mevcut cihazınızı iOS 6’ya yükseltin, ister iOS 6 önceden yüklenmiş olarak gelen yeni bir cihaz alıyor olun, Google’ın varsayılan Haritalar uygulamasına veri sağlamasını sağlamanın bir yolu yoktur.

Google Haritalar’ı Geri Almak İçin iOS 6’dan Eski Sürüme Geçebilir misiniz?

Apple’ın resmi cevabı hayır. Gerçek cevap, eğer oldukça teknoloji meraklısıysanız ve yükseltmeden önce bazı adımlar attıysanız, yapabilirsiniz. Bu ipucu yalnızca iOS 5 çalıştıran ve iOS 6’ya yükseltilmiş cihazlar için geçerlidir. İPhone 5 gibi önceden yüklenmiş iOS 6’ya sahip olanlar veya iOS’un sonraki bir sürümünü çalıştıranlar bu şekilde çalışmaz. Teknik olarak iOS’un önceki sürümlerine geçmek (bu durumda iOS 5.1.1’e geri dönmek) ve eski Haritalar uygulamasını geri almak mümkündür. Ama bu kolay değil. Bunu yapmak için, düşürmek istediğiniz iOS sürümü için .ipsw dosyasına (tam iOS yedeklemesi) sahip olmanız gerekir. Biraz Google’da bulması çok zor değil. İşin zor yanı, kullanmak istediğiniz işletim sisteminin önceki sürümü için “SHSH blobları” olarak adlandırılan şeye de ihtiyacınız olmasıdır. İOS cihazınızı hapse attıysanız, istediğiniz iOS’un eski sürümü için bunlara sahip olabilirsiniz. Onlara sahip değilseniz, yine de, şansınız kalmaz ve onları çevrimiçi olarak yayınlanmış olarak bulamazsınız. Bu kadar karmaşık olduğu için, teknik olarak gelişmiş ve cihazlarına zarar verme riskini almak isteyenler dışında kimsenin bunu denemesini önermiyorum.

Alt çizgi

Peki bu, iOS 6 kullanıcılarını Apple Haritalar uygulamasından nasıl rahatsız ediyor? İki seçenekle: Apple’ın Haritalar uygulamasını sevmeyi öğrenin veya Google Haritalar uygulamasını indirin.