Skip to content

İOS, Android, Windows ve Mac için Aynı Anda Geliştirme Yapmanın 4 Yolu

5 de Mayıs de 2021

Bazı uygulama geliştiricilerinin uygulamalarının iOS sürümünü ilk sıraya koymasının iyi bir nedeni var. App Store sahneye ilk çıktı ve hala oldukça popüler, ancak diğer platformlar göz ardı edilemez. Google Play’in piyasaya sürülmesiyle, Android uygulama endüstrisi hızla iOS App Store’u yakaladı. Google Play’deki başarılı bir Android uygulaması, App Store’daki bir iOS uygulaması kadar karlı olabilir. Bilgili geliştiriciler her iki platform için de uygulamalar üretir.

Eşzamanlı Olarak iOS ve Android Uygulamaları Geliştirme

Çapraz platform geliştirme, bir kez kodlama ve her yerde oluşturma yeteneği sağlar. Yalnızca iOS ve Android için geliştirmeyi planlıyor olsanız bile çok fazla zaman kazandırır. Karışıma Windows, Mac ve diğer platformları eklediğinizde, bu olağanüstü bir zaman tasarrufu sağlar. Ancak, platformlar arası geliştirme bir uyarı ile birlikte gelir. Genellikle bir üçüncü taraf araç setine kilitlenirsiniz ve bu da bir uygulamayla yapabileceklerinizi sınırlayabilir. Araç setiniz desteklemediği sürece bir işletim sisteminin en son özelliklerini kullanamayabilirsiniz. Birden fazla platform için geliştirme yapmak isteyen herkes, aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitli araç takımlarına sahiptir. Sizin için en iyi seçim, onunla ne yapmayı planladığınıza bağlıdır. İşte platformlar arası geliştirme seçeneklerinden bazıları.

Corona SDK

Ne Seviyoruz

 • Üçüncü taraf eklentiler için kapsamlı dokümantasyon ve destek.
 • Prototip oluşturma sürecini hızlandıran değişiklikleri anında görün.
 • 2D oyun geliştirmede uzmanlaşmıştır.

Neleri Sevmiyoruz

 • WYSIWYG editörü içermez.
 • Bir cihaz derlemesi yapmak için İnternet bağlantısı gerekir.

Corona Labs’ın Corona platformlar arası yazılım geliştirme kiti (SDK), Windows ve Mac bilgisayarları destekler ve iOS ve Android uygulamaları geliştirmenin mükemmel bir yoludur. Corona SDK ile bir kez bir proje oluşturup bunu bilgisayarlar, akıllı telefonlar, tabletler ve akıllı TV’ler dahil olmak üzere birden çok cihazda yayınlarsınız. Corona SDK, öncelikle 2D oyun oynamaya yöneliktir, ancak aynı zamanda üretkenlik kullanımlarına da sahiptir. Bazı geliştiriciler, Corona SDK kullanarak adsız uygulamalar geliştirmede başarılı oldu. Platform, LUA’yı bir dil olarak kullanıyor, bu da kodlamayı, etrafta dolaşan çeşitli C çeşitlerini kullanmaktan daha hızlı hale getiriyor ve içine yerleştirilmiş bir grafik motoruna sahip. En iyi yanı, Corona SDK’nın yeni başlayanlar ve hobiler için ücretsiz olmasıdır. Ciddi içerik oluşturucular ve profesyoneller aylık ücret öder. Hem oyunları hem de üretkenlik uygulamalarını hemen indirip geliştirmeye başlayabilirsiniz. Kullanıcıdan çok fazla metin girdisine ihtiyaç duyuyorsanız en iyi seçim değildir, ancak diğer birçok üretkenlik kullanımı için sağlamdır ve 2D grafikler için olağanüstüdür.

Birincil Kullanımlar: 2D Oyunlar, Verimlilik

Birlik

Unity Core Platform web sitesi

Ne Seviyoruz

 • Rakiplerinden daha düşük öğrenme eğrisi.
 • Aktif topluluk destek grubu.
 • Özel genişleme paketleri.

Neleri Sevmiyoruz

 • Büyük yapı boyutları, mobil oyunlar geliştirmek için ideal değildir.
 • İOS veya macOS’a dışa aktarma, Xcode derleyicisini ve bir Mac bilgisayarı gerektirir.

Corona SDK, 2D grafikler için harikadır, ancak 3D’ye geçmeyi planlıyorsanız, Unity’ye ihtiyacınız var. Gelecekte 3B’ye geçmeyi planlıyorsanız, mevcut projeniz 2B bir oyun olsa bile Unity en iyi seçim olabilir. Gelecekteki üretimi hızlandırmak için bir kod deposu oluşturmak her zaman iyi bir fikirdir. Unity oyunlarının geliştirilmesi Corona’dan daha uzun sürebilir, ancak Unity, WebGL motoru tarafından desteklenen konsollar ve web oyunları dahil olmak üzere hemen hemen her platformu desteklemektedir. Unity, 2D ve 3D oyunlar dahil olmak üzere çeşitli proje türlerine başlamanızı sağlayacak şablonlara sahiptir. Diğer şablon seçenekleri arasında yüksek kaliteli ve hafif şablonlar bulunur. Scriptable Render Pipeline (SRP), geliştiricilerin ve teknik sanatçıların C ++ konusunda uzman olmaları gerekmeden Unity’de başlayabilecekleri anlamına gelir.

Birincil kullanım: 3D Oyunlar

Cocos2D

Cocos2D web sitesi

Ne Seviyoruz

 • Yerleşik tercüman, kolay hata ayıklamayı kolaylaştırır.
 • Etkileyici sayıda uyumlu uzantı ve araç.

Neleri Sevmiyoruz

 • Yetersiz dokümantasyon, yeni kullanıcılar için işleri zorlaştırır.
 • Toplum desteği zayıflıyor.

Adından da anlaşılacağı gibi, Cocos2D, 2D oyunlar oluşturmak için bir çerçevedir. Ancak, Corona SDK’nın aksine, Cocos 2D tam olarak bir kez kodlanan, her yerde derlenen bir çözüm değildir. Bunun yerine, farklı platformlara eklenebilen ve gerçek kodu aynı veya benzer yapan bir kitaplıktır. Bu, bir oyunu bir platformdan diğerine taşırken çok fazla ağır işi yapar, ancak yine de Corona’dan daha fazla çalışma gerektirir. Ancak bonus, sonucun varsayılan dilde kodlanmasıdır; bu, üçüncü bir tarafın bunları eklemesini beklemeden tüm cihazın API’lerine tam erişim sağlar. C ++, C #, Swift, Javascript ve Python için farklı Cocos2D sürümleri mevcuttur.

Birincil kullanım: 2D Oyunlar

PhoneGap

PhoneGap

Ekran görüntüsü
Ne Seviyoruz

 • Temel HTML5, CSS ve Javascript becerilerine sahip herkes tarafından kolayca erişilebilir.
 • Uygulamaları birden çok cihazda test etmek için akıllı telefon uygulaması.

Neleri Sevmiyoruz

 • UI widget’ları için sınırlı yerleşik destek.
 • Sınırlı API işlevselliği, güvenilmez coğrafi konum özelliklerine neden olur.

Adobe PhoneGap, platformlar arası uygulamalar geliştirmek için HTML 5’ten yararlanır. Bu platformun temel mimarisi, cihazın platformunda bir Web Görünümü içinde çalışan bir HTML 5 uygulamasıdır. Bunu, cihazdaki bir tarayıcının içinde çalışan bir web uygulaması olarak düşünebilirsiniz, ancak uygulamayı barındırmak için bir web sunucusuna ihtiyaç duymak yerine, cihaz aynı zamanda sunucu görevi görür. Tahmin edebileceğiniz gibi, PhoneGap oyun açısından Unity, Corona SDK veya Cocos ile iyi rekabet etmeyecek, ancak iş, üretkenlik ve kurumsal kodlama için bu platformları kolayca aşabilir. HTML 5 tabanı, bir şirketin şirket içi bir web uygulaması geliştirebileceği ve bunu cihazlara aktarabileceği anlamına gelir. PhoneGap geliştiricileri, platformlar arası mobil uygulamaların yeteneklerini artıran güçlü bir eklenti kitaplığından yararlanır. PhoneGap, web uygulamaları oluşturmak için bir platform olan Sencha ile de iyi bir etkileşim içindedir.

Birincil kullanım: Üretkenlik ve İş

Ve dahası…

Corona SDK, Unity, Cocos ve PhoneGap, platformlar arası geliştirme paketlerinin iyi bir örneğidir, ancak başka birçok seçenek vardır. Bazıları o kadar sağlam değildir, koddan gerçek derlemeye geçmek için daha fazla zaman gerektirir veya pahalıdır, ancak ihtiyaçlarınız için tam olarak doğru olabilirler.

 • QT: Kurumsal ve üretkenlik uygulamaları için iyi bir seçim olan QT, bir süredir çeşitli biçimlerde kullanılmaktadır. En son yapı, başka türlü sağlam bir platformun etrafına çok fazla cila katıyor.
 • Xamarin: Nongaming çözümleri için bir başka mükemmel seçim olan Xamarin, programlama dili olarak .NET ve C # kullanır. Xamarin, cihazın doğal UI öğelerini kullanma konusunda uzmanlaşmıştır, bu nedenle uygulamalar, her bir cihaz için tasarlanmış gibi görünür.
 • Appcelerator: JavaScript kullanarak oluşturmayı tercih ediyorsanız, Appcelerator sizin aracınız olabilir. Bu mükemmel bir kod-bir kez her yerde derleme çözümü değildir — belirli aygıtlar için derlemeler almak için hala yapmanız gereken bazı işler vardır – ancak hibrit ödün vermeden her aygıt için geliştirme yapmak için kullanılabilir.