Skip to content

iOS App Store ve Google Play Store karşılaştırması

24 de Nisan de 2021

Bir mobil uygulama oluştururken, geliştiricilerin iOS veya Android kullanıp kullanmamaya veya uygulamalarının iki sürümünü oluşturup oluşturmamaya karar vermeleri gerekir. Geliştiricilerin uygulama mağazalarını düşünmeden bu seçimi yapması zor. Apple App Store ve Google Play Store, geliştiricilerin her biri geliştiriciler için avantajları ve dezavantajları olan uygulamaları pazarlayıp sattığı farklı platformlardır. Mobil uygulama geliştiricilerine, hangisinin onlara en çok uyacağına dair bir fikir vermek için her ikisine de baktık.

Cankurtaran

Genel Bulgular

iOS App Store

 • Yüksek görünürlük.
 • Sunmak için makul bir maliyet.
 • Uygulama inceleme ekibinden iyi geri bildirim.
 • Onay almak uzun zaman alabilir.
 • Çok fazla rekabet.
 • Kullanıcılar uygulamalar için ödeme yapmaya daha meyillidir.

Google Oyun mağazası

 • Gönderme süreci daha az yorucudur.
 • Bir uygulamayı göndermenin maliyeti 25 ABD dolarıdır.
 • Bir uygulama için takipçi oluşturmanın iyi bir yolu.
 • Bir uygulama reddedildiğinde daha az rehberlik.
 • Platform parçalanabilir.
 • Android kullanıcıları ücretsiz uygulamalar isteme eğilimindedir.

Uzun, yorucu bir onay sürecine ve yoğun rekabete rağmen, Apple App Store, makul bir kayıt ücreti ve geliştiriciye yüksek bir satış yüzdesi ile geliştiriciler için harika bir yatırımdır. Google Play Store geliştiricileri daha az sıkıcı bir onay sürecinden yararlanır ve uygulama göndermek ekonomiktir. Her iki uygulama mağazasının da geniş kitleleri vardır ve bir uygulama için iyi görünürlük sağlar, ancak Android kullanıcıları ücretsiz uygulamaları tercih etme eğiliminde olduğundan, bir Google Play Store uygulamasıyla para kazanmak için biraz daha fazla çalışmanız gerekebilir. Apple, App Store’un 2008’de kurulmasından bu yana geliştiricilere 100 milyar dolardan fazla ödeme yaptı.

Onay Süreci: Google Play Store Daha Kolay

iOS App Store

 • Onay süreci uzun olabilir ve uzatılabilir.
 • Geliştiricilerin sabırlı olması gerekir.
 • Geliştiriciler uygulamalarında yaratıcı olmalıdır.
 • Kuralların farkında olmalı ve uygulamaların hatasız olduğundan emin olmalıdır.
 • İnceleme ekibi, zorlayıcıysa iyi geribildirim verir.

Google Oyun mağazası

 • Kolay onay süreci.
 • Geliştiriciler deneme yapmakta ve daha yaratıcı olmakta özgürdür.
 • Daha az kaliteli uygulamalar kullanıcılara ulaşabilir.
 • İzin verilen bu kadar çok uygulama ile göze çarpmak zor olabilir.

Uygulama mağazası

İOS App Store için geliştirme yaparken, geliştiricilerin karşılaştığı en büyük sorun uygulamalarının onaylanmasını sağlamaktır. App Store’a bir uygulama yerleştirmek kolay değil. Uygulamalar küçük hatalar nedeniyle reddedilebilir ve bu, uygulamalarının nasıl görünmesi ve çalışması gerektiği konusunda belirli fikirleri olan geliştiriciler için can sıkıcı olabilir. Geliştiriciler, uygulamalarının Apple’ın standartlarına ve kurallarına uyduğundan emin olmak için çok fazla zaman ayırmalı ve özen göstermelidir. Birçok uygulama ilk denemede reddedilir, ancak bu mutlaka kötü bir şey değildir. App Store’un verimli uygulama inceleme ekibi, geliştiriciye uygulamalarının neden kesinti yapmadığı konusunda net geri bildirimde bulunur. Geliştiriciler kısa vadede hayal kırıklığına uğrayabilir, ancak sonuçta mobil uygulama oluşturmada daha yetenekli hale gelebilir.

Google Oyun mağazası

Google Play Store’a bir uygulama almak daha kolay bir işlemdir. Uygulamaların Android uygulama platformunda reddedilme şansı düşüktür. Bu, App Store geliştiricilerinin karşılaştığı hayal kırıklığını ortadan kaldırır ve geliştiricilerin fikirlerini denemeleri için özgür bırakır. Bu özgürlüğün tek dezavantajı, buggy uygulamalarının kullanıcılara gitme şansını artırması, hem sonunda hayal kırıklığına hem de güvenlik endişelerine neden olmasıdır. Ayrıca bu kadar çok uygulamanın bulunduğu bir alanda öne çıkmak zordur ve uygulamalar, App Store’un sağladığı türden geri bildirimler almadığından, daha az başarı şansı olan uygulamalar yayına girer ve her zaman başarılı olmaz. Google Play Store, Apple App Store’un iki katından fazlasını indiriyor, ancak App Store, Google Play Store’dan yaklaşık iki kat daha fazla para kazanıyor.

Görünürlük: Her İki Platform için Artılar ve Eksiler

iOS App Store

 • Harika görünürlük ile son derece popüler bir platform.
 • Rekabet miktarı, bir uygulamanın öne çıkması gerektiği anlamına gelir.
 • Anahtar kelime arama modeli görünürlüğü sınırlayabilir.

Google Oyun mağazası

 • Potansiyel müşteri sayısı açısından iyi görünürlük.
 • Rekabet miktarı, bir uygulamanın öne çıkması gerektiği anlamına gelir.
 • Arama işlevi modeli görünürlüğü artırır.

Uygulama mağazası

App Store, geliştiricilere inanılmaz bir görünürlük sunar. Zorlu onay sürecinden geçtiğinizde, uygulamanızın Popüler Uygulama kategorisinde, Haftanın Uygulaması ve daha fazlasında öne çıkma gibi birden çok kanal aracılığıyla tanıtılma şansı yüksektir. Ancak görünürlüğü korumak zor olabilir. Böylesine yüksek rekabet ve her zaman daha yeni ve daha heyecan verici uygulamaların gelmesiyle, geliştiricilerin uygulamalarının öne çıkması için yaratıcı olmaları gerekiyor. Uygulamanızın görünürlüğünün bir kısmı doğru hedef kitleye ulaşmaktır. İOS App Store’a bir uygulama gönderdiğinizde, gönderim formunda uygulamanızla eşleşen anahtar kelimeleri seçersiniz. Arama yapan bir kullanıcının uygulamanızı bulmak için bu anahtar kelimelerden birini araması gerekir. Bu, belirli anahtar kelimeler görünüyorsa ve uygulamanıza iyi uyuyorsa yararlıdır, ancak anahtar kelimeler iyi eşleşmezse, uygulamanızın görünürlüğüne zarar verebilir.

Google Oyun mağazası

Bir uygulama Google Play Store’da yayınlandığında, geliştiriciler iyi müşteri hizmetleri, güncellemeler ve faydalı bir hizmet sağlayan bir uygulama ile bir müşteri tabanı oluşturmak için çalışabilirler. Ancak App Store gibi, böyle bir rekabet denizinde görünürlüğü korumak zordur. Google Play Store’un modeli, seçtiğiniz anahtar kelimelere dayanmaz. Bir kullanıcı bir arama yaparsa, Google Play Store daha çok bir arama motoru gibi davranır ve bir sorguyu bir uygulamanın adından açıklamasına kadar her şeyle eşleştirir. Bu, kullanıcıların uygulamanızı bulmasını çok daha kolay hale getirir. Android platformu, birçok üretici ve cihazla bölünmüştür ve bu, Android geliştiricilerinin dikkate alması gereken bir sorundur.

Maliyetler ve Para Kazanma: Google Başlangıçta Daha Ucuzdur

iOS App Store

 • Yıllık 99 ABD doları geliştirici ücreti.
 • Geliştiriciler, uygulama gelirinin% 70’ini alır.
 • App Store müşterileri uygulamalar için ödeme yapmaya alışkındır.

Google Oyun mağazası

 • Tek seferlik 25 ABD doları tutarında geliştirici ücreti.
 • Android müşterileri ücretsiz uygulamaları indirmeyi tercih ediyor.
 • Geliştiriciler, gelirin% 70’ini alır.

Bir App Store geliştiricisi olarak kaydolduğunuzda, yılda 99 ABD doları ödersiniz ve emrinizde çok sayıda geliştirici kaynağı elde edersiniz. Bir geliştirici, uygulamanın satışlarının% 70’ini alır, bu nedenle uygulamanız ne kadar popüler olursa o kadar çok kazanırsınız. Google Play Store, Google Play geliştiricisi olmak için tek seferlik 25 ABD doları ücret alır ve ardından Google Play Console, uygulama oluşturma sürecinde size yol gösterir. Geliştiriciler ayrıca uygulama gelirinin% 70’ini alır ve istedikleri kadar uygulama yayınlayabilir. Ancak, Google Play Store’daki uygulamaların çoğu ücretsiz uygulamalardır. Android kullanıcıları, iyi uygulamalar için ödeme yapmaya alışkın olan iOS kullanıcılarının aksine, ücretsiz uygulamaları indirmeye daha meyilli görünüyor. Bu, Android geliştiricisini ücretsiz uygulamalarıyla para kazanmanın alternatif yollarını düşünmeye zorlar.

Nihai Karar

İOS App Store ve Google Play Store, uygulama endüstrisindeki büyük oyunculardır. Her ikisi de geniş kitlelere ve popüler platformlara sahiptir ve her ikisi de mükemmel geliştirici kaynakları ve kullanıcı tabanları oluşturmuştur. Google, Apple’dan daha büyük bir mobil cihaz pazarına güç verirken, App Store daha fazla kar sağlar ve geliştiriciler için daha fazla para kazanma fırsatına sahiptir. Birçok geliştirici, önce App Store’da bir uygulama başlatmayı ve ardından her şey yolunda giderse bir Android sürümü oluşturmayı tercih eder. Hem App Store hem de Google Play Store, pazarlama, tanıtım, uygulama başlatma, para kazanma ve daha pek çok konuda mükemmel geliştirici destek kaynaklarına sahiptir. Bu kaynaklardan yararlanmak, başarı şansınızı artıracaktır.