Skip to content

İOS Ekran Süresi Nasıl Kurulur ve Kullanılır

21 de Nisan de 2021

İPhone, iPad ve diğer aygıtlarınızı kullanırken harcadığınız zamanı sınırlamak istiyorsanız Apple, iOS 12 ve sonraki sürümlerde dijital aygıtlara sınırlar koymanıza izin veren bir özellik sunar. Buna Ekran Süresi denir. Bu özellik yalnızca bazı dijital öz denetim uygulamanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda çocukların cihazları üzerinde ebeveyn denetimi de sunar. Bu makale iOS 12 ve iOS 13 çalıştıran cihazlar için geçerlidir.

Ekran Süresi Nedir?

Ekran Süresi, cihazlarınızı ne kadar kullandığınızı izlemenize, bu cihazlardan uzakta zaman planlamanıza ve belirli uygulamaların veya uygulama gruplarının kullanımına ilişkin sınırlar belirlemenize olanak tanıyan bir iOS özelliğidir. Tüm bunları çocuklarınızın cihazları için de yapmanızı sağlar. Ekran Süresi Rahatsız Etmeyin’e benzer. Rahatsız Etme, insanların sürüş dahil olmak üzere belirli zaman aralıklarında sizi aramasını veya mesaj atmasını engeller. Ekran Süresi, seçtiğiniz zamanlarda cihazınızı veya seçilen uygulamaları kullanmanızı durdurur. Ekran Süresi iCloud’u kullanır, böylece bir aygıttaki ayarlarınız aynı iCloud hesabında oturum açmış her aygıta otomatik olarak uygulanır.

İOS 12 ve 13’te Ekran Süresi Nasıl Ayarlanır

Cihazınızda Ekran Süresi ayarlamak içinöğesine dokunun. Ayarlar > Ekran ZAMANI. Buradan birkaç içerik kategorisi yapılandırabilirsiniz:

 • Arıza süresi: Cihazınızı Telefon uygulaması dışında veya izin verdiğiniz uygulamalar için kullanamayacağınız zamanı programlamak için, Arıza süresi ve hareket ettir Arıza süresi kaydırıcı açık / yeşil. Ardından, Kapalı Kalma Süresinin ne zaman başlayıp biteceğini ayarlamak için tekerlekleri kullanın.
 • Uygulama Sınırları: Belirli türdeki uygulamaları (sosyal medya uygulamaları gibi) sınırlamak için, simgesine dokunun. Uygulama Sınırları. Her gün o kategorideki uygulamaları kullanarak harcayabileceğiniz süreyi ayarlamak için, üzerine dokunun. Uygulama Sınırları > Limit Ekle, bir uygulama kategorisi seçin, Ekleve ardından bir süre ayarlayın. İsteğe bağlı olarak dokunabilirsiniz Günleri Özelleştir Örneğin, uygulama sınırlarının hafta sonları uygulanmaması için.
 • İletişim Sınırları: Bu seçeneğe dokunarak kısa mesaj, arama ve FaceTime yeteneğinizi sınırlandırın. Ekran Süresi kısıtlamaları sırasında iletişim seçeneklerinizi kontrol etmek içinöğesine dokunun. İzin Verilen Ekran Süresi Sırasında ve sonra konuşmak isteyip istemediğinizi seçin Herkes veya Yalnızca Kişilerve grup sohbetlerine eklenmek isteyip istemediğinize karar verin. Benzer seçenekler mevcuttur Kapalı Kalma Süresinde. NOT: Bu özellikler iOS 13 ve sonraki sürümlerde mevcuttur.
 • Her Zaman İzin Verilir: Ayarlarınız ne olursa olsun (acil durumlar gibi) bazı uygulamalara erişmek için, simgesine dokunun. Her Zaman İzin Verilir, ardından yeşile dokunun + İzin vermek istediğiniz uygulamaların yanında (veya kırmızıya dokunun. uygulamaları kaldırmak için).
 • İçerik ve Gizlilik Kısıtlamaları: Belirli içerik türlerini engellemek üzere yerleşik iOS araçlarına erişmek için simgesine dokunun. İçerik ve Gizlilik Kısıtlamaları. Bir şifre girmeniz istenecektir. İOS 11 ve önceki sürümlerde Ayarlar’ın Genel menüsünde bulunan Kısıtlamalar ayarları buraya taşınmıştır. Gizlilik ayarlarına buradan veya Ayarlar’daki menüleri aracılığıyla erişilebilir.
 • Kilit Ayarları: Ayarlarınızı bir parola ile güvenceye almak içinöğesine dokunun. Ekran Süresi Parolasını Kullan (İçerik ve Gizlilik Kısıtlamaları için önceden ayarlamadıysanız).

Ekran Süresi kullanan birden fazla cihazınız ve tüm cihazlarda Ekran Süresi kullanımına ilişkin birleşik bir raporunuz mu var? Taşı Cihazlar Arası Paylaşın kaydırıcı açık / yeşil.

Çocukların Cihazlarında Ekran Süresi Nasıl Ayarlanır

Ayrıca bu ekrandan çocuklarınızın iOS cihazlarında Ekran Süresi de ayarlayabilirsiniz. Öncelikle, Aile Paylaşımı’nı kurmanız gerekir. Bunu yaptıktan sonra, Ekran Süresini ayarlamak istediğiniz çocuğun adına dokunun. Ekranda bu seçeneklere ayrılmış Kapalı Kalma Süresi, Uygulama Sınırları ve diğer ayarları ayarlamanız istenecektir. Bunu yapın veya ana Ekran Süresi ayarlarına geçin.

Ekran Süresi'ndeki ayarlar ekranı

Buradan, çocuğunuz için Ekran Süresi kısıtlamalarını ayarlamak, onları kendiniz için ayarlamakla aynıdır. Sınırlamak istediğiniz uygulama kategorilerini seçin ve simgesine dokunun. Ayarlamak her günle sınırlayacağınız zamanı seçmek için. Dokunmak Uygulama Sınırını Ayarlayın kısıtlamaları da yapılandırmak için. Bu ekranda iki büyük fark var:

 • Web Sitesi Verilerini Dahil Et: Çocuğunuzun hangi web sitelerini ziyaret ettiğini görmek için bunu açık / yeşil olarak hareket ettirin.
 • Ekran Süresi Şifresini Değiştirin: Bir çocuğa Ekran Süresi’ni kurarken, onlar için belirlediğiniz sınırları değiştirmelerini önlemek için bir parola oluşturursunuz. Bu seçenek, önceden oluşturduğunuz şifreyi değiştirmenize olanak sağlar.

Ayarları korumak için bir şifre oluştururken hatırlayacağınız bir şey seçin, ancak çocuklar tahmin edemez.

Ekran Süresini Kullanma ve Geçersiz Kılma

Bir kez kurduktan sonra, Ekran Süresi’ni kullanmak için yapacağınız pek bir şey yoktur. Planlandığı gibi devam edecek ve ayarlarınıza bağlı olarak uygulama kategorilerini engelleyecek veya bunlara izin verecektir. Ayrıca, Kapalı Kalma Süresi gelmeden önce veya günlük uygulama sınırınıza ulaştığınızda size beş dakikalık bir uyarı verecektir.

Ekran Zamanında Zaman Sınırı ekranı

Cihazınızı gerçekten kullanmanız gerekiyorsa, Ekran Süresi’ni geçici olarak geçersiz kılabilirsiniz. Ekran Süresi, cihazınızın kilidini açmanızı veya bir uygulamayı başlatmanızı engellemez. Bunun yerine, zaman yönetimi becerilerinizi ve iradenizi geliştirmenizi ister. Engellenen bir uygulamayı başlattığınızda, engellendiğini bildiren bir ekran belirir. Dokunmak Sınırı Yoksay geçersiz kılmak için. Ekran Süresi size doğru seçimi yapmanız için bir şans daha verir. Bir seçenek sunar 15 Dakikada Hatırlat uygulamayı kullanmayı biraz daha geciktirebilmeniz için Bugün için Sınırı Yoksay uygulamayı hemen kullanmak için veya İptal etmek Cihazınızı veya uygulamayı kullanmama durumuna geri dönmek için.

Cihaz Kullanımı Ekran Süresi ile Nasıl İzlenir

İOS'un Ekran Süresi özelliğinden kullanım raporlarının ekran görüntüleri

Ekran Süresi, iPhone veya iPad’inizde ne kadar zaman geçirdiğinizi ve ne yaptığınızı anlamanıza yardımcı olabilir. Ekran Süresi ayarlarının üst kısmı, geçen hafta cihazlarda geçirdiğiniz günlük ortalama süreyi gösterir (iOS 13’te; iOS 12’de, bugün cihazda geçirdiğiniz toplam sürenin yanı sıra her türde ne kadar zaman harcadığınızı gösterir. uygulama). Genel aktiviteniz hakkında daha fazla bilgi için o alana dokunun. Sonraki ekran, kullanımınızın ayrıntılı bir dökümünü gösterir. Hafta ya da Gün. Buradan alabileceğiniz veriler şunları içerir:

 • Cihazda harcanan toplam süre.
 • Hangi kategorileri, ne kadar süreyle ve günün hangi saatinde kullandığınız.
 • En çok kullandığınız uygulamalarınız zamana ve kategoriye göre (kullanımınız hakkında belirli bilgiler için her uygulamaya dokunun).
 • Cihazınızı saatte kaç kez aldığınız, teslim alma işleminin ne zaman yapıldığı, toplam teslim alma sayısı ve en yoğun saatiniz.
 • Toplam kaç bildirim aldığınız, saatte kaç bildirim, en çok ne zaman ve hangi uygulamalardan aldığınız.

Ekran Süresi Nasıl Kapatılır

Artık cihazınızın kullanımını sınırlamak istemiyor musunuz? Aşağıdaki adımları izleyerek Ekran Süresi’ni kapatın:

 1. Dokunmak Ayarlar.

  iPhone X ana ekranı

 2. Dokunmak Ekran ZAMANI (ve istenirse bir şifre girin).

  İOS Ayarları uygulamasının ekran görüntüsü

 3. Dokunmak Ekran Zamanını Kapat.

  Ekran Süresi'ni kapatma seçeneğinin ekran görüntüsü

 4. Açılır menüdeöğesine dokunun. Ekran Zamanını Kapat.

  Ekran Süresi'nin kapatıldığını onaylayan menünün ekran görüntüsü