Skip to content

İOS veya Android Cihazları Stereo Sistemlere Bağlama

7 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

  • En kolay: Bir akıllı telefonu veya tableti bir stereo sistemle eşleştirmek için kablosuz bir Bluetooth adaptörü kullanın.
  • Daha yüksek kaliteli ses için DLNA, AirPlay veya Play-Fi Kablosuz Adaptör kullanın.
  • Alternatif olarak, kablolar veya bir yuva kullanabilirsiniz.

Bu makale, stereo sistemlerde mobil ses çalma yöntemlerini açıklamaktadır.

Kablosuz Bluetooth Adaptörü

MPOW
Kablosuz iletişim olduğu yerde ve Bluetooth bağlantısı her türden teknoloji ürününü olgunlaştırmaya ve doyurmaya devam ediyor. Aslında bir akıllı telefon veya tablet bulmakta zorlanırsınız olmadan Standart olarak Bluetooth. Hatta bazı insanlar Bluetooth kullanarak eski akıllı telefonlarını taşınabilir medya oynatıcılara dönüştürüyor. Bu nedenle, Bluetooth adaptörleri (alıcılar olarak da adlandırılır) yaygın olarak bulunur ve kolayca satın alınabilir. Bluetooth adaptörlerinin çoğu stereo sistemlere, amplifikatörlere veya alıcılara ayrı olarak satılabilen veya satılmayan 3,5 mm, RCA veya dijital optik kablo aracılığıyla bağlanır. Bu cihazlar ayrıca, tipik olarak birlikte verilen bir USB ve / veya duvar prizi aracılığıyla güç gerektirir ve hatta bazılarında saatlerce dayanabilen yerleşik piller bulunur. Bir kez bağlandıktan sonra, bir akıllı telefon veya tablet ile eşleştirin ve doğrudan cebinizden ses kontrolünün keyfini çıkarmaya hazırsınız. Standart Bluetooth kablosuz bağlantının maksimum 33 ft (10 m) menzile sahip olduğunu ve bunun duvarlardan, bir görüş alanından ve / veya nesnelerden etkilenebileceğini unutmayın. Amped Wireless BTSA1 gibi bazı adaptörler, normal mesafenin iki katına kadar uzatılmış bir erişime sahiptir. Bluetooth ayrıca bazı ek veri sıkıştırması da sunar, bu nedenle (ses kaynağına bağlı olarak) ürünler aptX uyumlu olmadıkça bir miktar kalite kaybı yaşanabilir. Her iki durumda da çoğu, özellikle arka plan müziği ve / veya internet radyosu için sonuçlardan memnun. Bluetooth adaptörleri çeşitli şekillerde, boyutlarda ve özelliklerde gelir, bu nedenle etrafa göz atın ve ihtiyaçlarınıza en uygun olanı bulun.

DLNA, AirPlay, Play-Fi Kablosuz Adaptör

Apple Airport WiFi adaptörü

elma
Akıllı bir ses cihazı meraklısı veya meraklısı için Bluetooth, genel sadakat açısından onu kesmeyebilir. Neyse ki, bazı adaptörler, sesi sıkıştırma veya kalite kaybı olmadan stereo sistemlere ileten Wi-Fi kullanır. Sadece bu değil, kablosuz ağlar tipik olarak Bluetooth’un başarabileceğinden daha geniş bir menzile sahiptir. Yukarıda açıklanan Bluetooth adaptörlerinde olduğu gibi, Wi-Fi türü de 3,5 mm, RCA veya dijital optik kabloyla bağlanır. Ancak, Bluetooth’un aksine, uyumluluğa daha yakından dikkat etmeniz gerekir. Örneğin, AirPlay yalnızca Apple ürünleriyle (ör. İPhone, iPad, iPod) veya iTunes kullanan bilgisayarlarla çalışır, bu da Android aygıtların dışarıda bırakıldığı anlamına gelir. Bununla birlikte, bazı adaptörler, bir şirketin tescilli uygulaması aracılığıyla DLNA, Play-Fi (DTS’den standart) veya genel Wi-Fi bağlantısı için destek de içerebilir. Yine, uyumluluğu iki kez kontrol edin. Müzikle ilgili tüm mobil uygulamalar, her türü tanıyacak ve yayınlayacak şekilde tasarlanmamıştır.

3,5 mm – RCA Stereo Ses Kablosu

3,5 mm - RCA stereo ses kablosu

Amazon
Kablosuz biraz fazla süslü veya karmaşık görünüyorsa, denenmiş ve gerçek 3,5 mm’den RCA stereo ses kablosuna yapışmakta yanlış bir şey yoktur. 3,5 mm uç, doğrudan akıllı telefon veya tabletin kulaklık jakına takılırken, RCA bağlantıları bir stereo hoparlör, alıcı veya amplifikatördeki hat girişlerine takılır. Fişlerin giriş bağlantı noktalarıyla aynı renkte olduğundan (RCA jakları için beyaz solda ve kırmızı sağda) emin olun. Krikolar dikey olarak istiflenirse, beyaz veya soldaki neredeyse her zaman üstte olacaktır. Tüm yapılması gereken bu! Bir kablo kullanmanın iyi yanı, çoğu durumda mümkün olan en iyi ses kalitesini garantileyecek olmanızdır. Uyumluluk, kayıpsız iletim ve / veya kablosuz parazit konusunda endişelenmenize gerek yok. Aynı zamanda bir duvar prizinde veya elektrik prizinde yer kaplayacak bir cihaz daha azdır. Bununla birlikte, bağlı bir cihazın menzili fiziksel olarak kablonun uzunluğu ile sınırlı olacaktır ve bu çok rahatsız edici olabilir veya olmayabilir. 3,5 mm ila RCA stereo ses kablolarının çoğu karşılaştırılabilir, bu nedenle toplam uzunluk büyük olasılıkla en önemli husus olacaktır.

3,5 mm – 3,5 mm Stereo Ses Kablosu

3,5 mm stereo ses kabloları

Amazon
3,5 mm ila RCA stereo ses kablosuna bir alternatif, temel ses kablonuzdur. Her şey RCA giriş jaklarına sahip olmayacak, ancak standart 3,5 mm bağlantı noktasına (mobil cihazlar için kulaklık jakı olarak da tanımlanmıştır) güvenebilirsiniz. Belki de bu kablolardan biri de bir çekmecede ya da kutuda duruyor. 3,5 mm stereo ses kabloları, her iki uçta da aynı bağlantıyı kullanır (tamamen tersine çevrilebilir) ve ses ekipmanı için pratik olarak evrenseldir. İlgili bir hoparlör varsa (örneğin, TV, bilgisayar, stereo, ses çubuğu), hemen hemen tak ve çalıştır uyumluluğunu garanti edebilirsiniz. Pahalı olması da gerekmez; 500 doların altında harika ses çubukları bulunabilir. 3,5 mm – RCA kablosunda olduğu gibi, bu bağlantı, ses kalitesi ve fiziksel menzil sınırlamalarının aynı avantajlarından yararlanacaktır. Çoğu 3,5 mm ila 3,5 mm stereo ses kabloları birbiriyle karşılaştırılabilir, bu nedenle toplam uzunluk büyük olasılıkla en önemli husus olacaktır.

Akıllı Telefon / Tablet Yuvası

Native Union tarafından sunulan iPhone yuvası

Yerli Birlik
Hoparlör yuvaları bugünlerde biraz daha az yaygın gibi görünse de, bir ses sistemine aktif bir bağlantı sağlarken mobil cihazları şarj etmeye yarayan çok sayıda evrensel yuva var. Bir yuva zarif bir basitlik sunarken neden güç ve / veya akıllı telefonlar / tabletler için daha önce bahsedilen ses kablosu için uğraşın? Ayrıca, o anda hangi şarkının çaldığını veya bir sonraki çaldığını görmek için desteklenmiş bir ekrana bakmak daha kolaydır. Düzenli, düzenli kablolar da her zaman bir artıdır. Apple gibi bazı şirketler, yalnızca kendi ürünleri için dock yapar. Araştırmak ve alışveriş yapmak için biraz zaman harcarsanız, üçüncü taraf üreticiler tarafından yapılmış birkaç uyumlu bağlantı istasyonu bulabilirsiniz – Apple cihazlarınız için MFi’ye bağlı kaldığınızdan emin olun. Bazı yuvalar, belirli bir model / seri (örneğin, yalnızca Samsung Galaxy Note akıllı telefonlar) veya belirli bir bağlantı türü (iOS için Lightning veya 30 pimli, Android için mikro USB gibi) için oluşturulabilir. Bununla birlikte, stereo sistemler için ses girişlerine (yuvanın kendisi yerine) bağlanmak için kendi ürün kablolarınızı takmanıza olanak tanıyan evrensel bir yuvaya sahip yuvaları bulmak daha yaygındır.