Skip to content

İOS veya Android’de Ekran Görüntüsü Nasıl Çekilir

19 de Mayıs de 2021

Bir Android veya iPhone’da ekran görüntüsü almak, ekranda görüntülenenleri bir görüntü olarak yakalamak anlamına gelir. hemen şimdi. Her cihazda bulunan fiziksel düğmeler, ekran görüntüsü almak için kullanılan düğmelerdir, ancak ekran görüntüsünün nasıl alınacağına gelince farklı modeller biraz farklı çalışır.

İOS Cihazda Ekran Görüntüsü Nasıl Çekilir

Evrensel tasarımı sayesinde, şu anda ekranınızda olanı yakalama talimatları iPhone, iPad ve iPod touch’ın çoğu modeli için aynıdır ve iPhone X tek aykırı değerdir. Bir iPhone X’de ekran görüntüsü almak, eski iPhone modellerinin ekran görüntüsü alma yönteminden farklı olan ses açma düğmesini içerir.

 1. İPhone’un sağ tarafındaki güç düğmesini basılı tutun.

 2. Ekran görüntüsü almak için sesi artırma düğmesine hızlıca basın ve ardından güç düğmesini bırakın.

 3. Bir kamera deklanşör sesi ve hızlı bir beyaz flaş, ekran görüntüsünün başarıyla alındığını gösterir.

İPhone X’de ses düğmesi ve güç düğmesi birbirinin karşısına yerleştirildiğinden, ekran görüntüsünü almak için bir elinizi kullanma şansınız olabilir, ancak değilse, ellerinizi bir araya getirmek ve her iki düğmeye de başparmağınızı koymak kolay bir yoldur. ikisine de ulaşın. Bu adımları izlediğinizde iPhone’unuz sürekli kapanmak istiyorsa, bu, ses düğmesine yeterince hızlı basılmadığı anlamına gelir, bu nedenle telefon, cihazı kapatmak istediğinizi düşünür. Bundan kaçınmanın bir yolu, güç düğmesini basılı tutmadan her iki düğmeye aynı anda basmayı denemektir.

Eski iOS Cihazlardaki ekran görüntüleri Biraz Farklı

Daha eski iPhone modellerinde, ekran görüntüleri güç düğmesi ve ana sayfa düğmesi ile alınır.

 1. Güç düğmesini ve ana düğmeyi bulun ve her birine bir parmak koyun. Modelinize bağlı olarak, güç düğmesi aygıtın üstünde ya da yan tarafındadır. Ellerinizi bir ekran görüntüsü için konumlandırmanın en kolay yollarından biri, bir baş parmağınızı ana ekran düğmesine ve diğer baş parmağınızı (veya bir işaret parmağınızı) güç düğmesine koymaktır.

 2. Ekran görüntüsü almak için her iki düğmeye de aynı anda bir kez basın.

  iPhone 8 ve önceki model iPhone uyku / uyan yan düğmesini ve Ana Sayfa düğmesini gösterir

  Ekran görüntüsünün alındığını belirtmek için bir tıklama duyacaksınız. Ayrıca ekranda hafif bir renk değişikliği de görmelisiniz.

 3. Bu kadar!

Bazılarının önce güç düğmesini sadece bir saniye basılı tutması ve ardından güç düğmesini bırakmadan önce ana sayfa düğmesine hızlıca bir kez basması daha kolay olabilir. Ayrıca tersini yapabilir ve ana düğmeyi kısa bir süre basılı tutabilir ve ardından güç düğmesine bir kez basabilirsiniz. Ekran görüntüleri, tüm fotoğrafların iOS cihazlarında tutulduğu yerde saklanır: Fotoğraflar uygulamanın altında Kamera Rulosu Bölüm. Fotoğraflar uygulamanızda bir Ekran görüntüleri albüm, oraya da bakabilirsiniz. Ekran görüntüsü başka herhangi bir görüntü gibi ele alınır, böylece onu düzenleyebilir, başka bir uygulamaya gönderebilir, silebilir vb. İşlemler yapabilirsiniz. İOS 11 ve daha yeni sürümlerde, ekran görüntüsü alındıktan hemen sonra ekranın alt kısmında ekran görüntüsünün küçük resmi görüntülenir. alınmış. Resmin daha büyük bir versiyonunu görmek ve metin eklemek, üzerine çizim yapmak vb. İçin bu küçük resme dokunabilirsiniz. Bitti bu küçük resim görünümünden ekran görüntüsünü de silebilirsiniz.

Android’de Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır

Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) ve daha yenisini çalıştıran bir Android telefon veya tablette ekran görüntüsü almak, ses kısma düğmesi ve güç düğmesi ile gerçekleştirilir. Eski Android cihazlarda ekran görüntüsü alma talimatları çok farklı.

 1. Hem sesi kısma düğmesini hem de güç düğmesini birkaç saniye basılı tutun.

  Pixel 2 XL'de Güç düğmesi ve Sesi Kısma düğmesi

  Bazı cihazlarda, bu düğmelerin ikisi de cihazın aynı tarafındadır. Bu koşullarda ekran görüntüsü almak normalde en kolayı sol elinizin orta parmağını kullanarak güç düğmesinin arkasına uzanmaktır, diğer elin işaret parmağı veya başparmağı ise önden ses kısma düğmesine basmak için kullanılabilir.

 2. Ekranda bir flaş gördükten sonra düğmeleri bırakın ve kamera deklanşör sesini duyun.

Android’in önceki bir sürümünü çalıştıran akıllı telefonlar ve tabletler veya yukarıdaki adımlara yanıt vermeyen cihazlar için, güç düğmesini ve ana ekran düğmesini birkaç saniye basılı tutarak ekran görüntüsünü almayı deneyin. Ekran görüntüsünü şurada bulacaksınız: Ekran görüntüleri albümü Fotoğraf Galerisi app.

Ekran Görüntüsü Alamadığınızda Ne Yapmalısınız?

İOS’ta başarılı bir ekran görüntüsü almak neredeyse hiç sorun değildir, çünkü çoğu iPhone, iPad ve iPod touch cihazları, yukarıda açıklanan aynı yöntemi kullanır. Bununla birlikte, Android kullanıcıları, farklı sayıda Android sürümünün tükenmesi ve bazı üreticiler alternatif yöntemler kullanması nedeniyle ekran görüntüsü almakta sık sık sorun yaşıyor. Yukarıdaki adımlar çoğu Android kullanıcısı için işe yaramalıdır, ancak işe yaramazsa, deneyebileceğiniz başka şeyler de şunlardır:

 • Google Asistan’ı kullanın. Sadece söyle “Ok Google, bir ekran görüntüsü al “. Görüntü, Google Asistan penceresi dışında her şey olacak. Google Asistan’ın ekran görüntüsünü de almak için cihazdaki düğmeleri kullanmanız gerekir.
 • Güç düğmesini basılı tutun, telefonun titremesini bekleyin (güç düğmesini basılı tutmaya devam edin) ve ardından gezinme çubuğundaki sanal ana sayfa düğmesine dokunun.
 • Ekranın üst kısmındaki bildirim panelinden Kısayollar ve ardından ekran görüntüsü simgesine dokunun.
 • Üç parmağınızla ekranı aşağı kaydırın. Bu yalnızca OnePlus telefonlar için geçerlidir.
 • Bir menü görene kadar güç düğmesini basılı tutun. Seç Ekran görüntüsü almak.
 • Bir ekran görüntüsü alma uygulaması kullanın. Kök Ekran Görüntüsü Yok Bazı uygulamaların gerektirdiği gibi kök erişimine ihtiyaç duymayan bir ekran görüntüsü uygulaması örneğidir, ancak 4,99 ABD dolarıdır. Yine de, telefonunuzu köklendirmeye bir alternatiftir ve ekran görüntüsünü açıklama, kırpma ve paylaşma gibi birkaç gelişmiş ekran görüntüsü özelliği sunar.