Skip to content

iOS’ta Safari Uzantıları Neden Önemli?

12 de Ocak de 2023

Temel Çıkarımlar

  • iPadOS 15, Safari’de tarayıcı uzantısına izin verecektir.
  • Tıpkı Chrome uzantıları gibidirler, ancak ek güvenlikleri vardır.
  • Uzantılar, bir üst App Store uygulamasının yüklenmesini gerektirir.

iPad’deki Safari, tıpkı Mac’teki Chrome, Edge ve Safari gibi uzantılar almak üzere. Ve tarayıcıyı kullanma şeklinizi tamamen değiştirecekler. Safari muhtemelen iPhone veya iPad’inizdeki en önemli uygulamadır. Bazı insanlar, Instagram’a fotoğraf göndermek veya bir WhatsApp’a yanıt vermek dışında nadiren bırakır. Yine de, bir masaüstü tarayıcıya kıyasla oldukça sınırlı kalıyor. Küçük yer imleri kullanabilirsiniz ve tabii ki Safari, sistem genelindeki paylaşım paneliyle bütünleşir, ancak Safari’nin kendisini genişletmek neredeyse imkansız olmuştur. iOS 15’te bu değişmek üzere. Peki ne oluyor? Uygulama geliştiricisi “Neyse ki Apple, WebExtensions adı verilen fiili uzantı endüstri standardı teknolojisini tercih etti” Alex Çernikov Lifewire’a e-posta yoluyla söyledi. “Başlangıçta Chrome’un uzantı API’sıydı, ancak zamanla tüm büyük tarayıcılar bunu benimsedi. Uzantı yapmak bugünlerde oldukça kolay hale geldi. Bir kez yaparsınız ve Edge, Firefox, Opera ve Brave’de çalışır.”

Önce Gizlilik

Tarayıcı uzantıları büyük bir güvenlik riskidir. Genellikle, bir web sayfasına yüklenen tüm verilere erişimleri vardır. Güvenilir bir geliştiriciden bir uzantı kullanıyorsanız sorun değil, ancak işler hızla ters gidebilir. Neyse ki Apple, WebExtensions adı verilen fiili uzantı endüstri standardı teknolojisini tercih etti. Bir uzantı, etkinleştirmek için tıkladığınızda bir sayfaya erişmez. Varsayılan olarak, bir uzantının tarayıcınıza yüklenen tüm sayfalara erişimi vardır. Bu, e-postanız, bankanız, her şey anlamına gelir. iPadOS 15 Safari’deki uzantılar bu şekilde çalışmıyor. Chernikov, “Diğer tarayıcılarda görebildiğimizden farklı, ilginç bir yaklaşım benimsediler. Uzantıya yalnızca belirli sayfalara ve sınırlı bir süre için erişim izni vermenize izin veriyorlar,” diyor. “Örneğin, uzantının yalnızca lefigaro.fr’de ve yalnızca bir gün çalışmasına izin verebilirsiniz. Uzantıların artık web sitesi içeriğine (parolalarınızı, kredi kartı ayrıntılarınızı vb. de içerebilir) tam erişime sahip olabileceği gerçeği göz önüne alındığında, bu iyi bir fikir.” Chernikov’un yazılım şirketi Gikken, şu anda çeviri uygulaması Mate için bir iOS 15 uzantısı geliştiriyor. Test ediyorum ve hangi sitelerin uzantıyı yüklediğini seçmek oldukça temiz. Mate söz konusu olduğunda, onu yalnızca çevirmek istediğiniz yabancı dildeki sitelere bağlayabilirsiniz ve Safari’nin yerleşik çevirmeninin aksine, bu sitelerden birini her ziyaret ettiğinizde otomatik olarak yüklenir.

iOS Safari Uzantıları Nasıl Çalışır?

Bir Safari uzantısının yüklenmesi, Apple’ın App-Store onay sürecinden geçmesini sağlayan eşlik eden bir uygulama yüklenerek yapılır. Ardından Safari’nin Uzantılar ayarlarını ziyaret edersiniz. Bunlar, içerik engelleyici ayarlarının (etkili bir şekilde özel tarayıcı uzantıları olan) yanında Ayarlar uygulamasında bulunur.

Safari Ayarlarındaki Montaj İlişkisi Uzantısının ekran görüntüsü.

Safari uzantıları geliştirmek kolaydır, ancak yeterince engelle birlikte, lansman gününde büyük olasılıkla mevcut Chrome uzantılarının bir selini görmeyeceğiz. Örneğin, bir uzantıyı test ederken, geliştiricinin yalnızca bir dosyayı kaydedip web sayfasını yeniden yüklemek yerine, değişiklik yaptıklarında sarmalayıcı uygulamanın tamamını yeniden derlemesi gerekir. “iOS Safari uzantıları da küçük web siteleridir, ancak ana uygulamada paketlenmiştir. Uzantı kodunda her değişiklik yaptığınızda ve onu yeniden çalıştırmak istediğinizde, tüm Xcode projesini yeniden oluşturmanız (yeniden derlemeniz) gerekir. Ne kadar süreceği, projenin büyüklüğüne bağlıdır” diyor Chernikov. Diğer bir engel de, ücretli bir abonelik gerektiren tüm App Store onay süreci ve bir uygulama göndermenin olağan tüm sıkıntılı noktalarıdır. Diğer bir husus da görünüm ve histir. Chrome için oluşturulmuş bir uzantı, muhtemelen bir Apple tarayıcısında doğru görünmeyecektir.

Uzantılar—Buna Değer mi?

Şimdiye kadar, iOS Safari uzantıları yapmanın tüm acısı geliştiricide. Kullanıcının bir uygulamayı yüklemesi ve uzantıyı Safari’nin tercihlerinde etkinleştirmesi biraz zor olsa da bu kadar kolay. iOS Safari uzantıları da küçük web siteleridir, ancak ana uygulamada paketlenmiştir. Chernikov, “Yine de uzantıyı ayrı olarak etkinleştirmeniz gerekiyor ve bu oldukça gizlenmiş durumda. Örneğin, birkaç beta kullanıcısı bizimle iletişime geçerek Mate’in Safari uzantısını nasıl kullanmaya başlayacaklarını çözemediklerini söyledi,” diyor. Ancak faydaları buna değer. Örneğin Mate tercümanı sorunsuzdur. Sanki web tamamen kendi dilinizde ve orijinal metni kontrol etmek için bir paragrafa bile dokunabilirsiniz. Yerleşik sürümden daha iyi ve bu şimdiye kadar Safari’de imkansızdı.