Skip to content

IP Adresi İleri ve Geri DNS Araması

15 de Mayıs de 2021

Ağ oluşturmada, IP adresi araması, IP adresleri ve internet etki alanı adları arasında çeviri işlemidir. Yönlendirilmiş IP adresi araması, bir internet adını bir IP adresine dönüştürür. Ters IP adresi araması, IP adresi numarasını ada dönüştürür. Çoğu bilgisayar kullanıcısı için bu işlem perde arkasında gerçekleşir.

IP Adresi Nedir?

Bir internet protokol adresi (IP adresi), bir bilgisayar, akıllı telefon veya tablet gibi bir bilgi işlem cihazına, onu bir ağ üzerinde tanımlamak için atanan benzersiz bir numaradır. IPv4 adresleri 32 bitlik sayılardır ve yaklaşık 4 milyar olası sayı sağlar. IP protokolünün (IPv6) en yeni sürümü neredeyse sınırsız sayıda benzersiz adres sunar. Örneğin, bir IPv4 adresi 151.101.65.121’e benzer; bir IPv6 adresi 2001: 4860: 4860 :: 8844 gibi görünür.

IP Adresi Araması Neden Var?

IP adresi, hatırlanması zor ve yazım hatalarına açık, uzun bir sayı dizisidir. Web sitelerine gitmek için URL’lerin kullanılmasının nedeni budur. URL’leri hatırlamak ve doğru yazmak daha kolaydır. Ancak perde arkasında, istenen web sitesini yüklemek için bir URL karşılık gelen sayısal bir IP adresine çevrilir. Tipik olarak, URL (genellikle bir web sitesi adresi olarak adlandırılır), bir bilgisayar veya mobil cihazdaki bir web tarayıcısına girilir. URL, bir yönlendirme tablosu kullanarak bir ileri etki alanı adı sunucusu (DNS) araması gerçekleştiren yönlendiriciye veya modeme gider. Ortaya çıkan IP adresi web sitesini tanımlar. İşlem, yalnızca adres çubuğundaki URL’ye karşılık gelen web sitesini gören kullanıcı tarafından görünmez. Çoğu kullanıcının nadiren ters IP aramaları ile ilgilenmesi gerekir. Çoğunlukla ağ sorunlarını gidermek için, genellikle soruna neden olan bir IP adresinin etki alanı adını bulmak için kullanılırlar.

Arama Hizmetleri

Çeşitli internet hizmetleri, genel adresler için hem ileri hem de geri IP aramayı destekler. İnternette, bu hizmetler Alan Adı Sistemine dayanır ve DNS arama ve ters DNS arama hizmetleri olarak bilinir.

Bir okul veya kurumsal yerel alan ağında, özel IP adresi aramaları da mümkündür. Bu ağlar, internetteki DNS sunucularına benzer işlevleri yerine getiren dahili ad sunucularını kullanır. DNS’ye ek olarak, Windows İnternet Adlandırma Hizmeti, özel ağlarda IP arama hizmetleri oluşturmak için kullanılabilecek başka bir teknolojidir.

Diğer Adlandırma Yöntemleri

Dinamik IP adreslemeden önce, birçok küçük işletme ağında ad sunucuları yoktu. Bu ağlar, statik IP adreslerinin ve ilişkili bilgisayar adlarının listelerini içeren ana bilgisayar dosyaları aracılığıyla özel IP aramalarını yönetti. Bu IP arama mekanizması bazı Unix bilgisayar ağlarında hala kullanılmaktadır. Yönlendiriciden yoksun ve statik IP adresli ev ağlarında da kullanılır. Dinamik Ana Bilgisayar Yapılandırma Protokolü (DHCP), bir ağ içindeki IP adreslerini otomatik olarak yönetir. DHCP tabanlı ağlar, ana bilgisayar dosyalarını korumak için DHCP sunucusuna güvenir. Birçok evde ve küçük işletmede, yönlendirici DHCP sunucusudur. Bir DHCP sunucusu, tek bir IP adresini değil, bir dizi IP adresini tanır. Sonuç olarak, IP adresi bir sonraki URL girildiğinde farklı olabilir. Bir dizi IP adresi kullanmak, web sitesini aynı anda daha fazla kişinin görüntülemesini sağlar. Bir bilgisayar ağı işletim sistemi ile sağlanan yardımcı programlar, hem özel LAN’larda hem de internette IP adresi aramalarına izin verir. Örneğin Windows’ta nslookup komutu (bir Komut İstemi penceresine girilir) ad sunucularını ve ana bilgisayar dosyalarını kullanarak aramaları destekler.

Windows 10 Komut İstemi'ndeki 'nslookup hayateli.com' komutu

Komut, macOS için aynıdır ve bir Terminal penceresine girilir.

macOS'ta nslookup

İnternetteki genel nslookup siteleri arasında Kloth.net, Network-Tools.com ve CentralOps.net bulunur.

Kloth.net DNS araması