Skip to content

IP Adresi Nedir?

4 de Nisan de 2021

İnternet Protokol adresi için kısa olan bir IP adresi, bir ağa bağlı ağ donanımı için bir tanımlama numarasıdır. Bir IP adresine sahip olmak, bir cihazın internet gibi IP tabanlı bir ağ üzerinden diğer cihazlarla iletişim kurmasını sağlar.

Bir IP Adresi Nasıl Görünür?

Çoğu IP adresi şuna benzer: 151.101.65.121

Karşılaşabileceğiniz diğer IP adresleri daha çok şuna benzeyebilir: 2001: 4860: 4860 :: 8844

IP Adresi Ne İçin Kullanılır?

Bir IP adresi, internetteki ağa bağlı bir cihaza kimlik sağlar. Tanımlanabilir bir adresle belirli bir fiziksel konumu sağlayan bir ev veya iş adresine benzer şekilde, bir ağdaki cihazlar IP adresleri aracılığıyla birbirinden ayrılır. Başka bir ülkedeki bir arkadaşınıza paket gönderirseniz, varış yerini tam olarak bilmeniz gerekir. Aynı genel işlem, internet üzerinden veri göndermek için kullanılır. Ancak, fiziksel bir posta adresi kullanmak yerine, bilgisayar, IP adresini bulmak üzere bir ana bilgisayar adını aramak için DNS sunucularını kullanır. Örneğin, www.hayateli.com gibi bir web sitesi URL’si girdiğinizde bir tarayıcıya, o sayfayı yükleme isteğiniz, karşılık gelen IP adresini bulmak için hayateli.com’un ana bilgisayar adını arayan DNS sunucularına gönderilir. IP adresi olmadan, bilgisayarın neyin peşinde olduğunuza dair hiçbir fikri yoktur.

IP Sürümleri (IPv4 – IPv6)

IP’nin iki sürümü vardır: internet protokolü sürüm 4 (IPv4) ve internet protokolü sürüm 6 (IPv6). İlki eski sürüm, IPv6 ise yükseltilmiş IP sürümüdür. IPv6’nın IPv4’ün yerini almasının bir nedeni, IPv4’ten daha fazla sayıda IP adresi sağlamasıdır. Aynı ağdaki birden fazla cihaz internete bağlandığında, her cihaz için benzersiz bir adres olması önemlidir.

 • IPv4: IPv4 adreslerinin oluşturulma şekli, 4 milyardan fazla benzersiz IP adresi sağlayabileceği anlamına gelir (232). Bu çok sayıda adres olsa da, internette kullanılan tüm farklı cihazlarla modern dünya için yeterli değildir.
 • IPv6: IPv6, 340 trilyon, trilyon, trilyon adresi (2128). Bu, 12 sıfırlı 340! Bu, dünyadaki herkesin milyarlarca cihazı internete bağlayabileceği anlamına gelir.

Bunu görselleştirmek, IPv6 adresleme şemasının IPv4 üzerinden kaç tane daha fazla IP adresine izin verdiğini anlamaya yardımcı olur. Bir posta pulu her bir IPv4 adresini tutmak için yeterli alan sağlayabilirmiş gibi davranın. Bu durumda IPv6, ölçeklendirmek için tüm güneş sisteminin tüm adreslerini içermesine ihtiyaç duyacaktır.

Mensent Fotoğrafçılık / Getty Images
IPv4 üzerinden daha fazla IP adresi arzına ek olarak, IPv6 aşağıdaki ek faydalara sahiptir:

 • Özel adreslerin neden olduğu IP adresi çakışması yok
 • Otomatik yapılandırma
 • Ağ Adresi Çevirisi (NAT) için bir neden yok
 • Etkili yönlendirme
 • Daha kolay yönetim
 • Yerleşik gizlilik

IPv4, adresleri ondalık biçimde yazılmış 32 bitlik sayısal bir sayı olarak görüntüler; örneğin, 207.241.148.80 veya 192.168.1.1. Trilyonlarca olası IPv6 adresi olduğundan, bunları görüntülemek için onaltılık olarak yazılmalıdır, örneğin, 3ffe: 1900: 4545: 3: 200: f8ff: fe21: 67cf.

Farklı IP Adresi Türleri

Belirli IP adresi türleri vardır. Tüm IP adresleri sayılardan veya harflerden oluşsa da, tüm adresler aynı amaç için kullanılmaz. Özel IP adresleri, genel IP adresleri, statik IP adresleri ve dinamik IP adresleri vardır. Her IP adresi türü bir IPv4 adresi veya IPv6 adresi olabilir.

 • Özel IP Adresi: Bunlar, örneğin tabletler, Wi-Fi kameralar, kablosuz yazıcılar ve masaüstü bilgisayarlar tarafından kullanılan bir ev ağı gibi bir ağ içinde kullanılır. Bu tür IP adresleri, cihazların bir yönlendirici ve özel ev ağındaki diğer cihazlarla iletişim kurması için bir yol sağlar. Özel IP adresleri manuel olarak ayarlanabilir veya yönlendirici tarafından otomatik olarak atanabilir.
 • Genel IP Adresi: Bunlar bir ağın dışında kullanılır ve bir ISS tarafından atanır. Bir ev veya iş ağının dünyadaki diğer ağa bağlı cihazlarla (örneğin internet) iletişim kurmak için kullandığı ana adrestir. Bir evdeki cihazların, örneğin bir ISS’ye ve dolayısıyla dış dünyaya ulaşması için bir yol sağlar, cihazların web sitelerine erişmesine ve dünyadaki diğer bilgisayarlar ve sunucularla doğrudan iletişim kurmasına izin verir.

Hem özel IP adresleri hem de genel IP adresleri ya dinamik ya da statiktir, bu da sırasıyla ya değiştikleri ya da değişmedikleri anlamına gelir. Bir DHCP sunucusu tarafından atanan bir IP adresi, dinamik bir IP adresidir. Bir cihazda DHCP etkin değilse veya DHCP’yi desteklemiyorsa, IP adresi manuel olarak atanmalıdır, bu durumda buna statik IP adresi denir.

IP Adresim Nedir?

Farklı cihazlar ve işletim sistemleri, IP adresini bulmak için benzersiz adımlar gerektirir. ISS’niz tarafından size sağlanan genel IP adresini bilmek istiyorsanız veya yönlendiricinin bir cihaza atadığı özel IP adresini görmeniz gerekiyorsa, atmanız gereken farklı adımlar da vardır.

Genel IP Adresi Nasıl Bulunur?

Bir yönlendiricinin genel IP adresini bulmanın birkaç yolu vardır, ancak IP Chicken, WhatsMyIP.org, WhatIsMyIPAddress.com veya icanhazip.com gibi siteler bunu kolaylaştırır. Bu siteler, bir web tarayıcısını destekleyen, ağa bağlı herhangi bir cihazda (akıllı telefon, iPod, dizüstü bilgisayar, masaüstü veya tablet gibi) çalışır.

Google'da gösterilen IP adresi

Özel IP Adresi Nasıl Bulunur

Windows’ta, Komut İstemi ve ipconfig komutunu kullanarak cihazınızın yerel IP adresini bulun.

Windows 10'da Komut İstemi ipconfig sonuçları

Yönlendiricinizin IP adresini veya ağınızın genel internete erişmek için kullandığı cihazı bulmanız gerekirse, varsayılan ağ geçidi IP adresini nasıl bulacağınızı öğrenin. Diğer işletim sistemlerinde özel bir IP adresi bulmak için:

 • Linux: Linux için, bir terminal penceresi açın ve komutu girin hostname -I (bu büyük “i” harfidir), ifconfigveya ip adres gösterisi.
 • Mac os işletim sistemi: MacOS için şu komutu kullanın ifconfig yerel IP adresini bulmak için.
 • iOS: iPhone, iPad ve iPod touch cihazları özel IP adreslerini Ayarlar uygulamada Kablosuz internet Menü. Görmek için bağlı olduğu ağın yanındaki küçük “i” düğmesine dokunun.
 • Android: Bir Android cihazının yerel IP adresini şuradan bulun: Ayarlar > Ağ ve internet > Kablosuz internetveya Android sürümünüze bağlı olarak Ayarlar > Kablosuz internet veya Ayarlar > Kablosuz Kontroller > Kablosuz bağlantı ayarları. Özel IP adresini içeren ağ bilgilerini gösteren yeni bir pencere görmek için bulunduğunuz ağa dokunun. Genişletin ileri özel IP adresini görmek için ağ ayrıntıları sayfasının alanı.