Skip to content

IP Üzerinden Ses Dezavantajları

20 de Nisan de 2021

VoIP veya İnternet Telefonu olarak da bilinen IP üzerinden Ses, sesli ve görüntülü aramalar yapmak için İnternet’i kullanan teknolojidir. Aramalar çok ucuz olmasa da çoğu zaman ücretsizdir. VoIP, sunduğu sayısız avantajla dünya çapında milyonlarca insanı ve şirketi baştan çıkardı. Daha önce VoIP’ye geçmiş olsanız da ya da hala bu seçeneği düşünüyor olsanız da, VoIP Eksileri – bunun içerdiği farklı tuzaklar ve buna bağlı dezavantajlar – bilmeniz gerekir. Temelde bunlar:

 • Ses kalitesi
 • Bant genişliği bağımlılığı
 • Güç bağımlılığı
 • Acil çağrılar
 • Güvenlik

Liste, kararınızı etkileyecek kadar uzun ve tuhaf olmayabilir. Ayrıca çoğumuz zaten bilmeden VoIP kullanıyoruz. Ancak işlerin nerede ters gidebileceğini ve kısıtlamaların neler olduğunu bilmek, daha iyi bir iletişim deneyimi edinmenize yardımcı olabilir.

Erkek ve kadın bir bilgisayar üzerinden iletişim

VoIP Ses Kalitesi

Basitçe söylemek gerekirse, VoIP’de Hizmet Kalitesi (QoS), çağrıları düzgün bir şekilde yapmak için VoIP hizmeti tarafından sunulan ‘kalite’ seviyesidir. QoS, teknolojiye göre değişir. VoIP için iyi QoS dediğimiz şey katıdır; bu, gecikmelerden, tuhaf seslerden, gürültüden ve yankıdan muzdarip olmadan düzgün bir arama yapmanızı sağlayabilir. Tıpkı sabit hatlı bir telefon üzerinden yaptığınız gibi sohbet etmek istiyorsunuz. VoIP’in QoS’yi iyileştirmesi gereken biraz vardır, ancak her durumda değil. VoIP QoS pek çok faktöre bağlıdır: geniş bant bağlantınız, donanımınız, sağlayıcınız tarafından sağlanan hizmet, aramanızın hedefi ve diğer faktörler. Gittikçe daha fazla insan VoIP kullanarak yüksek kaliteli telefon görüşmelerinden keyif alıyor, ancak yine de birçok kullanıcı “Marslı” yı duymaktan, bir cevabı duymadan önce uzun süre beklemek zorunda kalmaktan ve diğer sorunlardan şikayet ediyor. Düzenli telefon hizmeti o kadar iyi kalite sağlamıştır ki, bir VoIP aramasıyla ilgili en ufak bir eksiklik bile gözden kaçmaz. Daha fazla avantaj sunsa da, VoIP teknolojisi PSTN’den daha az ‘sağlam’ olduğunu kanıtlıyor. Veriler (esas olarak ses) sıkıştırılmalı ve iletilmeli, ardından sıkıştırılmalı ve iletilmelidir. Tüm bunların yapılması gereken çok kısa bir süredir. Bu işlem birkaç milisaniye daha uzun sürerse (yavaş bağlantı veya donanım nedeniyle), aramanın kalitesi düşer. Bu, sesinizi konuştuktan birkaç milisaniye sonra tekrar duyduğunuz fenomen olan yankıya yol açar. Bununla birlikte, iyi bir geniş bant bağlantısı, yüksek kaliteli donanım ve iyi bir VoIP hizmetinden emin olabilirseniz, VoIP’yi korkmadan kullanabilirsiniz. Bazı servis sağlayıcılar yankıyı önlemek için şeyler yapar, ancak bu aynı zamanda bağlantınıza ve donanımınızın kalitesine de bağlıdır.

VoIP, Bant Genişliğine Oldukça Bağımlıdır

VoIP’nin diğer bir adı İnternet Telefonudur. “İnternet” dediğinizde, bant genişliği dersiniz – geniş bant bağlantınız. Burada “geniş bant” terimine izin veriyoruz çünkü VoIP kullanıyorsanız veya kullanmayı planlıyorsanız geniş bant İnternet bağlantınız olduğunu varsayıyoruz. VoIP çevirmeli bağlantı üzerinden çalışırken, VoIP için çok yavaştır.

Bağlantı Kesildi

VoIP geniş bant bağlantınıza bağlı olduğundan, bağlantı kesilirse telefon hattınız da kesilir. Formül basit: VoIP ile İnternet yok, telefon yok demektir. Bu, evde çok can sıkıcı olabilir ve işiniz için felaket olabilir.

Zayıf bağlantı

Bağlantı kaliteniz iyi değilse, çok kötü bir VoIP deneyimi yaşayacaksınız ve sonunda teknolojiden, donanımınızdan, servis sağlayıcınızdan ve belki de konuştuğunuz zavallı kişiden nefret edeceksiniz!

Paylaşılmış bağlantı

Kurumsal bir bağlamda, büyük olasılıkla VoIP’yi yüksek hızlı bir geniş bant bağlantısı üzerinden dağıtıyorsunuz ve bunu diğer veri ve iletişim ihtiyaçları için de kullanacaksınız: indirmeler, sunucu bağlantısı, sohbet, e-posta vb. VoIP nihayet bağlantınızdan yalnızca bir pay alacak ve yoğun zamanlar bunun için yetersiz bant genişliği bırakarak çağrı kalitesinin bozulmasına neden olabilir. Birden fazla kullanıcınız olduğundan, aynı anda çevrimiçi olacak kullanıcıların sayısını bilemeyeceksiniz, bu nedenle her zaman yeterli bant genişliği sağlamak zordur. Kötü bağlantı nedeniyle şirketinizin telefon hattının kısaltılması zarar vericidir. İyi bir uygulama, konuşurken İnternet bağlantınızın VoIP dışında başka şeyler için kullanımını en aza indirmektir.

VoIP Güce İhtiyaç Duyar

PSTN telefonlarının aksine modeminizi, yönlendiricinizi, ATA veya diğer VoIP donanımınızı çalışması için elektrik güç kaynağına bağlamanız gerekir. Elektrik kesintisi olursa telefonunuzu kullanamazsınız! Bir UPS (Kesintisiz Güç Kaynağı) kullanmak birkaç dakikadan fazla yardımcı olmaz.

Acil Aramalar (911)

VoIP servis sağlayıcıları, yönetmeliklere göre acil durum 911 çağrıları sunma yükümlülüğüne sahip değildir, bu nedenle hepsi bunu sunmamaktadır. Birçok şirket hizmetlerinde acil durum aramaları sağlamak için çaba sarf etse de, bu konu VoIP’ye karşı önemli bir caydırıcı olmaya devam etmektedir.

Güvenlik

Bu, bu listedeki sonuncu, ama en az değil! Güvenlik, diğer İnternet teknolojilerinde olduğu gibi VoIP’de de temel sorundur. VoIP üzerinden en belirgin güvenlik sorunları kimlik ve hizmet hırsızlığı, virüsler ve kötü amaçlı yazılımlar, hizmet reddi, spam, çağrı kurcalama ve kimlik avı saldırılarıdır.

VoIP Nasıl Daha Pahalı Olabilir

VoIP daha ucuz bir seçenek olsa da, karşılığını vermek için belirli koşullar gerektirir. Çoğu zaman, bir VoIP sistemi için temel gereksinimleri karşılayamama, nihayetinde VoIP aracılığıyla iletişim kurmak, diğerine göre daha pahalıdır. İnternet bağlantısı (belirli durumlarda pahalı olabilir), donanım, hareketlilik, aramanın niteliği, mesafe, hizmet planı, devletin koyduğu kısıtlamalar vb. Gibi birçok faktör böyle bir senaryonun gerçekleşmesine neden olabilir. VoIP daha pahalı hale gelir, daha pahalı olan VoIP değil, kullanımıdır. VoIP’nin en ucuz iletişim yöntemi olmayacağı bazı senaryolar şunlardır:

 • Bilgisayarınızda ücretsiz Skype aramaları yapmak için ayda 20 ABD doları tutarında bir İnternet bağlantısına yatırım yapmanız gerekir. Bununla birlikte, yalnızca bir avuç o kadar uzun olmayan arama yaparsanız, geleneksel telefonunuzu alsanız iyi olur.
 • Cep telefonunuzu ücretsiz veya ucuz görüşmeler yapmak için kullanmak istiyorsunuz. Bunun için bir 3G veri planına ihtiyacınız var, çünkü Wi-Fi menzil olarak sınırlı. Plan, aramaları GSM şebekeniz üzerinden yapmış olsaydınız ödeyeceğinizden daha pahalı olabilir.
 • Uluslararası aramalar da dahil olmak üzere İnternet bağlantısına eşlik eden oldukça fazla İnternet ve Telefon servis sağlayıcıları var. Paketlenmiş bir hizmet seçmeyi planlıyorsanız, bir VoIP’ye de yatırım yapmak gereksiz olabilir.
 • VoIP’yi küçük işletmenizde dağıtmak ve maliyetli telefonlara ve ekipmanlara yatırım yapmak isterken, şirketinizin buna gerçekten ihtiyacı yoktur.
 • Aylık 25 ABD doları tutarında bir VoIP paketi için ödeme yaparsınız (örneğin, Vonage ile) ve sınırsız sayıda dakikanızın yalnızca birkaçını kullanırsınız.
 • Yanlış tipte VoIP hizmeti veya planı ile kaydoluyorsunuz. Ya aldığınızdan çok daha azını kullanırsınız, ödediğinizin çoğunu israf edersiniz ya da hakkınız olandan daha fazlasını kullanırsınız, böylece harcamalarınızı paketin sunduğunun üzerinde dakikalar içinde arttırırsınız.

VoIP kullanımının niyetin aksine bir sonuç verebileceği birçok başka neden vardır. Bir VoIP aboneliğine, donanımına veya alışkanlığına girmeden önce iyi düşünün ve planlayın. İyi bilgilendirilmek önemlidir.