Skip to content

İPad Air 2 ve iPhone 6 Plus

18 de Mayıs de 2021

İPhone 6 Plus’ın geniş ekranı, 2014’te piyasaya sürüldüğünde iPad ile karşılaştırmalar yaptı. Piyasaya sürülmeden önce, bazıları bu iPhone’ların iPad Mini’nin sonunu işaret edip etmeyeceğini merak ediyordu. Cebinizde 5.5 inçlik bir ekran varken 7.9 inçlik bir tablete ihtiyacınız var mı? Medyadaki bazıları iPhone 6 Plus’ın her şeyi iPad’den daha iyi yapacağını söyledi. Bu ifade, hatırı sayılır miktarda abartıya işaret ediyor. İki cihazı karşılaştırdık ve bunun tersinin doğru olabileceğini gördük. Apple, hem iPad Air 2 hem de iPhone 6 Plus’ı durdurdu. Yine de, bu cihazlar çeşitli perakendecilerden ikinci el veya yenilenmiş olarak bulunabilir.

Genel Bulgular

iPad Air 2

 • Daha fazla güç.
 • Daha büyük ekran.
 • Oyun oynamak için daha iyi.
 • Web taraması için daha iyi.

iPhone 6 Plus

 • Telefon görüşmeleri yapmakta daha iyi.
 • Daha fazla taşınabilirlik.
 • Tek elle kullanılabilir.
 • Daha iyi klavye.

İPad Air 2 ve iPhone 6 Plus harika mobil cihazlar olsa da, iPad’in iPhone’a göre avantajları var. İPad Air 2’nin gücü ve daha büyük ekran boyutu, özellikle oyun oynama olmak üzere çoğu görev için önemli avantajlardır. İPhone 6 Plus, oyun oynamakta harikadır. Doktorun ofisinde veya bir restoranda beklerken yapacak bir şeyiniz yoksa, eğlenmek harikadır. Bununla birlikte, evin etrafında uzanıyorsanız ve bir veya iki saat oyun oynamak istiyorsanız, iPad Air 2 daha iyi bir seçimdir. Web sayfaları, metni görmek için gözlerinizi kısmanız, daha büyük metin için yatay moda çevirmeniz veya yakınlaştırmak için parmaklarınızı kıstırmanız gerekmediği sürece iPhone 6 Plus’ta harika görünür. Çoğu web sayfasını değiştirebilirsiniz, ancak bazen bir bağlantı veya düğme o kadar küçüktür ki etkinleştirmek için yakınlaştırmanız gerekir. Web’de gezinmek 9,7 inçlik bir ekranda daha iyidir. İPhone 6 Plus’ta e-posta kötü değil. Bununla birlikte, resimlerin öne çıkabileceği iPad’de daha iyidir. Video, iPhone 6 Plus ekranında harika görünüyor, ancak filmleri ve televizyon şovlarını izlemek için daha büyük bir ekran daha iyidir. İnsanların 42 inç televizyonları 50 inç televizyonlarla değiştirmesinin bir nedeni var.

Verim

iPad Air 2

 • Üç Çekirdekli 1.5 GHz Apple A8X.
 • 2 GB LPDDR3 RAM.

iPhone 6 Plus

 • Çift Çekirdekli 1.4 GHz Apple A8 çip.
 • 1 GB RAM.

İPad’in ilk birkaç nesli, aynı zaman diliminde piyasaya sürülen iPhone ile aynı işlemciyi içeriyordu. Bazen, iPad sürümü biraz daha hızlıydı, ancak her ikisi de performans açısından yakındı. Ancak iPad’in ipuçlarını iPhone’dan aldığı günler geride kaldı. İPhone 6 Plus, onu o zamanlar gezegendeki en hızlı akıllı telefon yapan Çift Çekirdekli 1.4 GHz Apple A8 çipi aldı. İPad Air 2, Üç Çekirdekli 1.5 GHz Apple A8X aldı. Yalnızca bir çekirdek kullanan düz hat hızında, iPad Air 2 yaklaşık% 12 daha hızlıdır ve bu da ona hafif bir avantaj sağlar. Ancak Geekbench tarafından test edilen çok çekirdekli hız, iPad Air 2’nin iPhone 6 Plus’a güç veren A8 yonga setinden% 56 daha hızlı olduğunu gösterdi. İPad Air 2 ayrıca 2 GB LPDDR3 RAM içerir. Bu, iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’taki 1 GB RAM’den fazladır. Bu, iPad Air 2’nin arka planda yavaşlamadan daha fazla uygulamayı tutabileceği anlamına gelir. Ayrıca, genişletilebilirlikten yararlanırken iPad Air 2’ye daha iyi performans sağlar. Bu, bir uygulamanın başka bir uygulama içinden bir kod parçası çalıştırmasına izin veren bir iOS 8 özelliğidir.

Görüntüle

iPad Air 2

 • 2048 x 1536 çözünürlük.
 • 9,7 inç ekran.
 • 264 ÜFE.
 • Yansıtıcı olmayan kaplama.

iPhone 6 Plus

 • 1920 x 1080 çözünürlük.
 • 5.5 inç ekran.
 • İnç başına 401 piksel (PPI).

İPhone 6 Plus, 5.5 inçlik bir ekranda 1920 x 1080 çözünürlüğe sahiptir. Bu, inç başına 401 piksel (PPI) verir. Karşılaştırmak gerekirse, Apple Retina ekranlı ilk iPhone 326 ÜFE’ye sahipti. İnç başına piksel, denklemin yalnızca bir parçasıdır. İnsanların ekranın tek tek piksellerini algılayamayacağı mesafeyi belirlerken ortalama izleme mesafesi ve ÜFE birlikte dikkate alınır. Bu nedenle iPad’deki 9.7 inçlik ekranın 2048 x 1536 çözünürlüğünün daha düşük PPI değeri 264 olmasına rağmen Retina ekran olarak adlandırılmasının nedeni budur. Ortalama izleme mesafesi akıllı telefonlar için 10 inç ve tabletler için 15 inçtir. Bu kararlarda çoğu insan farkı anlayamaz. Ancak tek başına ekran kalitesi için, istatistiksel olarak, iPhone 6 Plus’ın üstünlüğü var. İPad Air 2, ekranını güneşte görmek için daha doğal hale getiren yansıma önleyici kaplama sunar; bu, verandada uzanırken okumaktan hoşlanıyorsanız harika.

Nihai Karar: Seçmeniz Gerekiyor mu?

İPad ve iPhone farklı ihtiyaçları karşılar. İPhone 6 Plus, birçok görevi yerine getirebilme özelliği ile bir telefon. Nihai mobil cihaz olabilir, ancak esas olarak bir telefon. İPad bir bilgisayardır. Bir olarak sınıflandırılmayabilir, ancak olması gerekir. Birçok yönden geleneksel bir bilgisayardan daha kullanışlıdır. İnsanların birden fazla cihaza sahip olma eğiliminde olmasının bir nedeni var. İPhone 6 Plus’ın daha büyük ekranı harika. Bununla birlikte, üzerine bir roman yazmak veya karmaşık bir elektronik tablo oluşturmak kolay değildir. Metroda otururken bir akıllı telefonda bir e-kitap okumaktan mutlu olabilirsiniz. Evinizin rahatındaysanız, iPad’in daha büyük ekranı tercih edilebilir bir seçim olacaktır.