Skip to content

iPad: Artıları ve Eksileri

6 de Haziran de 2021

iPad, dünyadaki en popüler tablettir ve bunun iyi bir nedeni vardır. 2010’daki tanıtımı tablet pazarını tanımladı. İlk değildi, ama insanların satın almak istediği ilk şeydi. O zamandan beri tabletlerin amiral gemisi oldu, ancak mükemmel değil. İşte artıları ve eksileri.

Caiaimage/Paul Bradbury/Getty Images

iPad Satın Alma Avantajları

iPad’in aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi avantajı vardır:

Önde gelen teknoloji

iPad sadece satışta değil, teknolojide de liderdir. Yüksek çözünürlüklü ekrana sahip ilk tablet ve 64 bit işlemci kullanan ilk tabletti. Her yıl yeni iPad piyasaya çıktığında dünyanın en hızlı tabletlerinden biri haline geliyor ve iPad Pro, saf işlem gücü açısından birçok dizüstü bilgisayarı geride bırakıyor.

Uygulama Mağazası

App Store artık bir milyondan fazla uygulama içeriyor ve bunların yarısından fazlası iPad düşünülerek tasarlandı. iPad’in PC’ye göre büyük bir avantajı, yazılımın fiyatıdır. Çoğu uygulama 5 doların altındadır ve çoğu ücretsizdir. Bu, 30 doların altındaki herhangi bir şeyin muhtemelen ambalajın fiyatına değmediği PC dünyasından gelmek gerçekten güzel olabilir. App Store’daki her uygulama, minimum standartta olduğundan emin olmak için Apple’daki gerçek kişiler tarafından incelenir. Bu, Google Play Store’u rahatsız eden bir sorun olan kötü amaçlı yazılımlara karşı harika bir korumadır.

iPhone ve Apple TV ile İyi Oynar

Halihazırda bir iPhone veya Apple TV’niz varsa, iPad’e sahip olmanın en büyük avantajlarından biri birlikte ne kadar iyi oynadıklarıdır. Aynı uygulama içinde her ikisini de destekleyen evrensel uygulamalar için harika olan iPhone ve iPad arasında uygulamaları paylaşmakla kalmaz, aynı zamanda iCloud Fotoğraf Kitaplığı’nın birlikte iyi bir şekilde harmanlanmasını sağlar. Apple TV sahipleri, iPad’inizi HDTV’nize kablosuz olarak bağlamanızı sağlayan AirPlay’in de keyfini çıkaracak.

Kullanım kolaylığı

Android bu alanda büyük adımlar atmış olsa da, Apple hala öğrenmesi kolay ve kullanımı basit bir arayüz sağlama konusunda liderdir. Android tabletler daha fazla kişiselleştirmeye izin verirken, Apple’ın basit yaklaşımı iPad’i daha az bunaltıcı hale getiriyor. Bu, bir iPad alıp bir gecede profesyonel olabileceğiniz anlamına gelmez, ancak çoğu insanın onu kullanmaya alışması uzun sürmez.

Aksesuarlar

Pazar lideri olmanın bir avantajı, herkesin eylemden bir parça istemesidir. Bu, yalnızca tablet kılıflarının, kablosuz klavyelerin ve harici hoparlörlerin ötesine geçen canlı bir iPad aksesuarları ekosistemi ile sonuçlandı. Örneğin, iRig, gitarınızı iPad’e bağlamanıza ve onu çoklu efekt paketi olarak kullanmanıza izin verir ve iCade, iPad’inizi klasik jetonla çalışan bir arcade sistemine dönüştürür (eksi çeyreklik ihtiyacı).

istikrar

iPad genellikle Apple’ın hem donanımı hem de yazılımı kontrol ettiği kapalı bir sistem olarak adlandırılır. Kapalı bir sistemin bazı dezavantajları vardır, ancak bir avantajı sağladığı istikrardır. Android uygulama geliştiricilerinin düzinelerce, hatta yüzlerce tableti ve akıllı telefonu desteklemesi gerekirken, Apple ve iPad uygulama geliştiricileri, tümü aynı temel donanıma dayalı çok sınırlı sayıda tableti desteklemektedir. Apple’ın uygulama onay süreci, en korkunç hatalardan onaylanmadan önce kurtularak istikrara da yardımcı olur.

iPad Satın Alma Eksileri

iPad’in birçok avantajı olsa da, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birkaç dezavantajı vardır:

Maliyet

Apple’ın ekosistemine girmenin fiyatı biraz yüksek, özellikle de birçok Android tablet artık daha az parayla iyi bir deneyim sunduğunda. 7 inçlik tablet pazarı, mevcut nesil Android tabletlerin 199 dolara kadar düşmesiyle bunu daha da netleştiriyor. İnternette gezinmekten daha fazlasını yapamamanıza rağmen, bir Android tableti 50 ila 60 ABD Doları kadar ucuza bile alabilirsiniz. Ancak, bu birçok insan için sorun değil. Buna karşılık, mevcut nesil bir iPad 329 dolardan ve bir iPad Pro 800 dolardan başlıyor.

Sınırlı Özelleştirme

Hem bir avantaj hem de bir dezavantaj, sınırlı kişiselleştirmenin dezavantajı, tablet deneyiminin iPad’de değiştirilememesidir. Bu, ana ekranda hiçbir widget olmadığı anlamına gelir, ancak aynı zamanda bazı uygulamaların iPad için mevcut olmadığı anlamına da gelir. Apple’ın onay süreci, Bluetooth’u açıp kapatan ve böylece menüler arasında gezinmeden kablosuz klavyenizi bağlayabilmeniz gibi, deneyime gerçekten yardımcı olabilecek bazı uygulamaların App Store’da görünmesini engeller.

Daha Az Genişletilebilirlik

İPad’de depolama alanınız biterse, müzik, film ve uygulamaları temizlemiş olabilirsiniz. iPad, depolama alanını genişletmek için flash sürücüleri desteklemez ve uygulamaları depolamak için harici sabit sürücüler ve/veya bulut depolama kullanılamaz. Tüm tabletler, doğası gereği dizüstü bilgisayarlardan daha az genişletilebilirken, bu da masaüstü bilgisayarlardan daha az genişletilebilir olsa da, iPad bazı Android tabletlerden daha sınırlı olma eğilimindedir.