Skip to content

İPad Birden Fazla Kullanıcıyı Destekliyor mu?

16 de Mayıs de 2021

Kutudan çıktığı anda iPad’in farklı ayarlara, yapılandırmalara ve uygulamalara sahip birden çok kullanıcı arasında geçiş yapmanın kolay bir yolu yoktur. İPad, tek kullanıcılı bir cihazdır, yani merkezi oturum açma kalıcıdır. Bu oturum açma, Uygulama ve iTunes Mağazalarına erişimi kontrol eder ancak ayarlar gibi bilgileri kaydetmez. Tek kullanıcı odağı, belirli bir kullanıcı yerine tüm kullanıcılar için yer imlerinin ve web geçmişinin kaydını tutan Safari gibi uygulamalara kadar uzanır.

Paylaşım İçin iPad Kurulabilir mi?

Aynı iPad’de birden fazla Apple Kimliğinden oturum açıp kapatmak mümkün olsa da, bu çözüm bir Mac veya PC’de farklı kullanıcı profilleri oluşturmak gibi çalışmayacaktır. Yeni bir Apple Kimliği, iPad’in düzenini değiştirmez. Birden fazla Apple Kimliğinden uygulama indirmek, yeni bir cihaza yükseltme zamanı geldiğinde bazı karışıklıklara neden olabilir.

Lifewire / Michela Buttignol

İPad’inizi Birden Çok Kullanıcı İçin Nasıl Kurarsınız

Bununla birlikte, iPad’i biraz daha kolay paylaşmak için kullanabileceğiniz bazı püf noktaları vardır.

İPad’inizde Klasörleri Ayarlayın

Her kullanıcı için klasörler oluşturun. Birden çok kullanıcı için uygulamaları düzenlemenin kolay bir yolu, her kişi için Ana Ekranın ilk sayfasında bir klasör oluşturmaktır. Uygulamaların bu şekilde sıralanması, belirli uygulamaları bulmayı ve kullanmayı kolaylaştırır ve iPad’in geri kalanını karıştırmaktan korur.

SpotLight’ı Akıllıca Kullanın

Uygulamaları başlatmak için Spotlight Search’ü kullanmaya alışın. Aynı cihazda birden fazla kullanıcının olması, iPad’in uygulamalarla dolma olasılığının daha yüksek olduğu anlamına gelir ve bu da belirli uygulamaları bulmayı zorlaştırabilir. Spotlight Araması, iPad’i kaç kişi kullanırsa kullansın, uygulamaları başlatmanın en kolay yolu olabilir.

Ayrı E-posta Uygulamaları ve Web Tarayıcıları Kullanın

Ayrı e-posta uygulamaları indirin. Standart Posta uygulaması, birden çok e-posta hesabını yönetmek için kullanışlıdır, ancak varsayılan görünüm tüm e-posta mesajlarını birleşik bir gelen kutusuna çeker. Bir kullanıcı için Yahoo veya Gmail uygulaması gibi belirli bir e-posta istemcisi ve diğer kullanıcı için birleşik posta kutusu kullanmak daha kolay olabilir. Aynı yaklaşım tarayıcılar için de geçerlidir. Safari, iPad için varsayılan tarayıcıdır, ancak Chrome veya Firefox’u da indirebilirsiniz. Bunu yapmak, her kullanıcının yer imlerini takip etmesine izin verecektir.

Sosyal Medya Çözümleri

Facebook, Twitter ve diğer sosyal medya uygulamaları biraz zor olabilir. Facebook birden fazla profili destekler ve her hesap için bir parola ayarlayabilirsiniz. Yine de çıkış yapmayı unutmamalısın. Twitter fazladan kullanıcılara izin verir, ancak bir şifresi yoktur. Alternatiflerden biri, bir kişinin sosyal medya için üçüncü taraf uygulamaları kullanması ve diğerinin resmi uygulamaları kullanmasıdır.

Her Kullanıcı için Dokunmatik Kimliği Etkinleştirin

Uyumlu bir iPad’iniz varsa Touch ID’yi ayarlayın. Touch ID ile her kullanıcı parmak izini girebilir ve iPad’in kilidini açmak için bunu kullanabilir.

İPad’i Çocuk Koruması ve Hala Kullanmaya Ne Dersiniz?

Birden fazla kişi bir iPad kullanabilir, ancak bazı kullanıcılar küçük çocuk olduğunda daha karmaşık hale gelir. Yaşa uygun olmayan uygulamaları, müzikleri veya filmleri indirme yeteneğini kısıtlamak için bir iPad’i çocuklardan korumak yeterince kolaydır, ancak bu korumalar bu özellikleri ebeveynler için de devre dışı bırakır. Ebeveynlerin karşılaştığı diğer bir sorun da iPad’in kısıtlamaları devre dışı bıraktığınızda kısıtlamaları sıfırlama konusundaki ısrarıdır. Ayarları her yeniden etkinleştirdiğinizde (örneğin, çocuklar tekrar kullanmak istediğinde) ayarlarınızın doğru olup olmadığını iki kez kontrol etmeniz gerekir. Uygulama kısıtlamaları ayarladıysanız, ancak kendiniz için bir uygulama indirmek için sık sık bunları devre dışı bırakmanız gerekiyorsa, bu pratik olmayabilir. Oyunlar ve akış hizmetleri gibi program türleri için zaman sınırları belirleyebilirsiniz. Ancak, uygulamaları tamamen silmek yerine, çocukları bunlardan uzak tutmak için tek tek uygulamaları kilitlemek şu anda mümkün değildir. Ve belirli web sitelerini devre dışı bırakmak için Safari tarayıcısını kilitlemek istiyorsanız, onlar olmadan da yaşamalısınız.

Jailbreak İşlemi Sorunu Çözecek mi?

Bu sorunlardan bazılarını iPad’i jailbreak yaparak aşabilirsiniz, ancak bu çözdüğünden daha fazla sorun ortaya çıkarabilir. Apple ekosisteminin dışındaki uygulamaları indirmek, uygulamaların Apple’ın test sürecinden geçmediği anlamına gelir, bu da kötü amaçlı yazılım indirmenin mümkün olduğu anlamına gelir. Ancak uygulamalar, iPad’lerinde birden fazla hesap isteyenlere yardımcı olmak için tasarlanmış olanlar da dahil olmak üzere, jailbreak’li bir cihazdaki deneyiminizi özelleştirmek için daha fazlasını yapabilir. Jailbreak yapmak, iPad’i çocuklarıyla paylaşmak isteyen bir ebeveyn için ideal bir çözüm değildir. Ancak, birden çok hesap kullanan arkadaşlar veya aile üyeleri için işe yarayabilir. Ancak, jailbreak işlemi yalnızca daha ileri düzey kullanıcılar için önerilir.