Skip to content

İPad Erişilebilirlik Kılavuzu

3 de Nisan de 2021

İPad’in erişilebilirlik ayarları, onu görme veya işitme sorunları olanlar için daha kullanışlı hale getirmeye yardımcı olabilir ve hatta bazı durumlarda fiziksel veya motor sorunları olanlara yardımcı olabilir. Bu erişilebilirlik ayarları, varsayılan yazı tipinin boyutunu artırabilir, ekranı yakınlaştırabilir ve hatta metni konuşabilir veya altyazıları etkinleştirebilir. Bu talimatlar, iOS 10 ve sonraki sürümleri çalıştıran cihazlar için geçerlidir.

İPad’in Erişilebilirlik Ayarları Nasıl Açılır

İPad’in erişilebilirlik ayarlarını şu şekilde bulabilirsiniz:

 1. İPad’in Ayarlarını açın.

 2. Dokunmak Genel.

  İPad'deki Ayarlar'da genel başlık

 3. Genel ayarlarda, Ulaşılabilirlik seçeneği.

  İPad'de erişilebilirlik ayarı

 4. Dokunulduğunda Ulaşılabilirlik düğmesi, iPad’in işlevselliğini artırmak için tüm seçenekleri listeleyen bir ekran açacaktır.

İPad erişilebilirlik ayarları, görme yardımı, işitme yardımı, öğrenmeye dayalı kılavuzlu erişim ve fiziksel ve motor yardımı ayarları sağlar. Bu ayarlar, başka bir şekilde bir tableti kullanırken sorun yaşayanların iPad’in keyfini çıkarmasına yardımcı olabilir.

Görme Ayarları

Görsel erişilebilirlik ayarları, ekrandaki metin boyutunu artırabilir veya size okuyabilir.

Yazı Tipi Boyutunu Artırın

Ekrandaki metni okumakta sorun yaşıyorsanız, varsayılan yazı tipi boyutunu simgesine dokunarak artırabilirsiniz. Daha Büyük Metin ikinci görüş ayarları grubundaki düğmesine basın. Bu yazı tipi boyutu, iPad’in daha kolay okunabilir olmasına yardımcı olabilir. Bu ayarlar yalnızca varsayılan yazı tipini destekleyen uygulamalarla çalışır. Bazıları özel yazı tiplerini kullanır ve Safari tarayıcısında görüntülediğiniz web siteleri bu işleve erişemez, bu nedenle web’de gezinirken kıstırma-yakınlaştırma hareketini kullanmak yine de gerekebilir. Ayrıca açabilirsiniz Kalın yazı varsayılan normal yazı tiplerini kalın yazı tiplerine ayarlayın.

İPad'de yazı tipi boyutunu artırın

Konuşma metni

Metin okuma özelliğini etkinleştirmek isterseniz, Konuşma seçenek ve aç Seçimi Seslendir. Bu, iPad’i net bir şekilde görebilen ancak üzerindeki metni okumakta güçlük çekenler için bir ayardır. Seçimi Seslendir, bir parmağa dokunarak ekrandaki metni vurgulamanıza ve ardından Konuş Ekrandaki metni vurguladığınızda en sağdaki düğme olan düğme. Ayrıca öğesine de dokunabilirsiniz Geri Bildirim Yazma açmak Kelimeleri söyle, yazdığınız kelimeleri söyleyen veya Otomatik Metni Söyle, bu, yazımınızı otomatik olarak düzelttiğinde size haber verir.

Speech öğesinin vurgulandığı iPad Erişilebilirlik seçenekleri

Yakınlaştır

İPad’i görmekte güçlük çekiyorsanız Yakınlaştırma modunu açabilirsiniz. Dokunulduğunda Yakınlaştır düğmesi, iPad’i, görmenize yardımcı olmak için ekranı büyüten Yakınlaştırma moduna geçirme seçeneğini açacaktır. Yakınlaştırma modundayken iPad’de ekranın tamamını göremezsiniz. Üç parmağınızı çift tıklayarak yakınlaştırmak veya uzaklaştırmak için iPad’i Yakınlaştırma moduna getirebilirsiniz. Üç parmağınızı sürükleyerek ekranı hareket ettirebilirsiniz. Yakınlaştırmayı açarak Yakınlaştırma modunun etkinleştirilmesini de kolaylaştırabilirsiniz. Erişilebilirlik Kısayolu erişilebilirlik ayarlarının altında.

Bir iPad'de Erişilebilirlik ayarlarını yakınlaştırın

VoiceOver

Metinden sese seçeneği, kelimeleri okumak için harikadır, ancak düğmeleri veya diğer ekran öğelerini görmekte sorun yaşıyorsanız, VoiceOver seçeneği, iPad’i daha erişilebilir hale getirmek için davranışını değiştirir. Bu modda, iPad dokunduğunuz şeyi söyleyerek kullanıcının görme yerine dokunarak gezinmesine izin verir.

VoiceOver başlığı vurgulanmış bir iPad'de erişilebilirlik seçenekleri

Renkleri Tersine Çevir ve Kontrastı Değiştir

Simgesine dokunarak renkleri tersine çevirebilirsiniz. Teşhir Kolaylıkları. Bu ayarlar ayrıca şu ayarları içerir: Renk Filtreleri renk körü olanlar için. Ana Erişilebilirlik ayarlarında ayrıca kontrast arttırın hangi için kullanabilirsin Şeffaflığı Azaltın veya Renkleri Koyulaştır.

Akıllı Ters Çevir görüntüler ve belirli uygulamalar için ekran renklerini tersine çevirmemek için. Klasik Ters Çevir iPad’inizdeki her şeyin renklerini değiştirir.

Klasik Ters Çevirme özelliği açık bir iPad

İşitme Ayarları

İPad, “iOS İçin Üretildi” anlamına gelen MFi standardıyla yapılmış işitme cihazlarını destekler. Bu cihazlar Bluetooth aracılığıyla bağlanır. Ayrıca açabilirsiniz Tek ses ve ses dengesini sola veya sağa ayarlayın. Video oynatma için işitme erişilebilirliği, Medya altındaki bölüm Altyazılar ve Altyazılar. Açabilirsiniz Kapalı Altyazılar ve SDH içinde Altyazılar ve Altyazılar Bölüm. Ayrıca altyazı stilini şeffaf bir arka plandan daha büyük metne değiştirebilirsiniz. Hatta kendi tarzınızı bile yaratabilirsiniz.

İPad'de Altyazılar ve Altyazılar ve Sesli Açıklamalar başlıklarının vurgulanmış olduğu erişilebilirlik seçenekleri

İPad ayrıca FaceTime uygulaması aracılığıyla video konferansı da destekler. Bu uygulama, sesli aramaları engelleyecek kadar ciddi işitme sorunları olanlar için harika. Daha büyük ekranı sayesinde iPad, FaceTime için idealdir.

Rehberli erişim

Kılavuzlu Erişim ayarı, otizm, dikkat ve duyusal zorluklar gibi öğrenme güçlüğü çekenler için harikadır. Kılavuzlu Erişim ayarı, normalde bir uygulamadan çıkmak için kullandığınız Ana Ekran Düğmesini devre dışı bırakarak iPad’in uygulamaların içinde kalmasını sağlar. Esasen, iPad’i tek bir uygulamayla yerinde kilitler. Bebeklere ve küçük çocuklara eğlence sağlamak için iPad’in Kılavuzlu Erişim özelliğini yürümeye başlayan çocuk uygulamalarıyla da kullanabilirsiniz, ancak iPad kullanımı iki yaşın altındaki çocuklar için sınırlandırılmalıdır.

Kılavuzlu Erişim başlığı vurgulanmış iPad Erişilebilirlik seçenekleri

İPad ayrıca, iletişime yardımcı olanlar da dahil olmak üzere otizmli kişiler için tasarlanmış harika uygulamalara sahiptir.

Fiziksel / Motor Ayarları

Varsayılan olarak, iPad, tabletin belirli yönlerini çalıştırmakta zorluk çekenler için zaten yerleşik yardıma sahiptir. Dijital asistan Siri, bir olayı planlamak veya sesli bir hatırlatıcı ayarlamak gibi görevleri gerçekleştirebilir ve Siri’nin konuşma tanıma özelliği, ekran klavyesindeki mikrofon düğmesine dokunarak sesli dikte haline gelebilir. Yardımcı dokunmatik ayarı ayrıca iPad’in işlevselliğini artırabilir. Bu ayar, Siri’ye hızlı ve kolay erişim sağlar. Ayrıca, bir ekran menüsü aracılığıyla hareketleri yürütebilir ve özelleştirebilirsiniz. AssistiveTouch etkinleştirildiğinde, iPad’in sağ alt tarafında bir düğme belirir. Bu düğme menü sistemini etkinleştirir ve ana ekrana çıkabilir, aygıt ayarlarını kontrol edebilir, Siri’yi etkinleştirebilir ve favori bir hareketi gerçekleştirebilir. AssistiveTouch düğmesini ekranın kenarı boyunca yeni bir konuma sürükleyebilirsiniz.

AssistiveTouch düğmesinin vurgulandığı bir iPad'in Ana ekranı

İPad ayrıca şunları da destekler: Anahtarla Denetim, üçüncü taraf anahtar erişim aksesuarlarının iPad’i kontrol etmesine olanak tanır. İPad ayarları, ince ayar ve ses efektleri ve kaydedilmiş hareketler dahil olmak üzere anahtar kontrolünün özelleştirilmesine olanak tanır. Dokunma Kolaylıkları ayarı, iPad bir komut kaydetmeden önce ekrana ne kadar süre dokunduğunuzu ayarlar. Tekrarlanan dokunuşları yok saymak ve ilk veya son dokunma konumunu kullanmak için bu uyumu kullanın. Ana Sayfa düğmesini kullanma konusunda yardım isteyen kişiler, Ana Tıklama Hızı ayar, iPad’in iki ve üç tıklama ile aralarında normalden daha büyük boşluklar olmasını sağlar.

Erişilebilirlik Kısayolu

Erişilebilirlik Kısayolu, VoiceOver, Yakınlaştırma veya Renkleri Ters Çevirme gibi ayarları ana sayfa düğmesine üç kez tıklayarak atamanıza olanak tanır.

İPad'deki Erişilebilirlik Kısayolu seçenekleri

Kontrol Paneli Kısayolları:

Erişilebilirlik özelliklerini iPad’in Kontrol Merkezi’nden de etkinleştirebilirsiniz. Parmağınızı iPad’in en altından yukarı kaydırarak Kontrol Merkezine erişin. Erişilebilirlik denetimlerini bu menü aracılığıyla şu şekilde özelleştirebilirsiniz: iOS 12 ve sonraki sürümlerde, parmağınızı ekranın sağ üst köşesinden aşağı kaydırarak iPad’deki Denetim Merkezi’ne erişirsiniz.

 1. Önce Ayarlar uygulamasını başlatın.

  İPad Ayarları uygulaması

 2. Seç Kontrol Merkezi sol taraftaki menüden.

  Kontrol Merkezi başlığı vurgulanmış iPad Ayarları

 3. Dokunmak Kontrolleri Özelleştirin.

  Customize Controls başlığı vurgulanmış olarak iPad Kontrol Merkezi ayarları

 4. Kontrol Merkezine ekleyebileceğiniz Erişilebilirlik kontrolleri şunlardır:

  • Erişilebilirlik Kısayolları
  • Rehberli erişim
  • İşitme
  • Büyüteç
  • Yazı Boyutu
 5. Simgesine dokunun. artı işareti Denetim Merkezi’ne eklemek için her seçeneğin yanında.

  Kontrol Merkezi menüsünü artı işaretinin vurgulanmasıyla özelleştirin

 6. Eklediğiniz denetimler, bir sonraki açışınızda Denetim Merkezi’nde görünecektir.