Skip to content

iPad Görme Engelliler İçin Harika Bir Öğrenme Aracıdır

21 de Nisan de 2021

Apple’ın iPad’i özellikle kör veya görme engelli öğrenciler için erişilebilir olduğunu kanıtlıyor. Texas Tech Üniversitesi’nde görme engelliler (TVI) öğretmenlerini eğiten Tara Mason’a göre, tablet aynı zamanda birçok okul bölgesinin benimsediği bire bir öğretim modelleri için çok önemli bir düşük görme yardımı haline geliyor. İşte iPad hakkında neyi sevdiği, diğer yardımcı cihazlarla nasıl örtüştüğü ve görme engelli öğrencilere fayda sağlayabileceği birçok yol hakkında söyledikleri.

İPad’ler Kör ve Görme Engelli Öğrenciler İçin Neden Bu Kadar Uygun?

iPad’ler, görme, işitme, hareket kısıtlamaları ve öğrenme engelleriyle ilgili yerleşik erişilebilirlik uygulamalarıyla birlikte gelir. Önceden, görme engelli kullanıcılar, bilgisayarlarına erişmek için JAWS gibi bir ekran okuyucu satın almak zorunda kalıyorlardı. Birçok kişisel cihaz bir ekran okuyucuyu desteklemeyebilir bile. Ama şimdi ezber bozan bu tablet, uygulamalara ve internete anında erişim sağlıyor. İPad ayrıca BrailleNote Apex 32 BT gibi görme engelliler için üretilmiş cihazlardan daha ucuz. Bir iPad’e bağlı bir Bluetooth klavye veya ekran (ör. BraillePen 12 veya Focus 14 Blue), braille kullanıcıları için çok daha uygun maliyetli bir çözüm olabilir. Bluetooth cihazları, kullanıcıların ekrandaki veya yazdıklarını okumalarının yanı sıra ekran okuyucu aracılığıyla dinlemelerini sağlar. Son olarak, iOS erişilebilirliğinin tekdüze olması, görme engelli ve görme engelli öğrencilerin MacBook’lar, iPhone’lar ve iPod touch dahil tüm Apple ürünlerini kullanmasına olanak tanır.

Önerilen Üçüncü Taraf Uygulamaları

Birinci taraf uygulamalar VoiceOver, Zoom ve diğer erişilebilirlik özellikleriyle en iyi şekilde çalışacağından, öğretmenlerin, ebeveynlerin ve eğitim ekiplerinin üçüncü taraf uygulamaları indirmeden önce Apple yapımı uygulamaları incelemeleri önerilir. Öğrencilere Takvim, Notlar, E-posta, Sayfalar, Keynote ve Safari gibi uygulamaları öğretmek, onları cihaza alıştıracak ve erişilebilirliği artıracaktır. Örneğin ekran okuyucular, grafikler gibi etiketlenmemiş nesneleri okuyamaz. Apple, ekran okuyucuyu uyumlu hale getirmek için tüm uygulamalarını etiketler. Üçüncü taraf uygulamalar olabilir veya olmayabilir, ancak çoğu özel olarak kör ve görme engelliler için geliştirilmiş olsa da uyumludur. Eğitimcilere ve ailelere önerdiğimiz uygulamalardan biri, indirme sitelerine bağlantılar içeren körlüğe özgü uygulamaların bir listesini içeren Braille Enstitüsü’nün ViA uygulamasıdır. Genişletilmiş Çekirdek Müfredatı kullanmak, öğrencilerin doğru uygulamalarla bağlantı kurması için de şiddetle tavsiye edilir. Örneğin, ECC hem kariyer eğitiminin hem de bağımsız yaşam becerilerinin doğrudan öğretilmesini içerir. Bu nedenle, bir öğrenciye VoiceOver’ın açılır hatırlatıcıları otomatik olarak okumasını sağlamak için “Hatırlatıcılar” kullanarak görev listelerinin nasıl oluşturulacağını öğretebiliriz. Meşgul öğrenciler için, Takvim kullanarak alıştırma yapmalarına yardımcı olabilirim.

Bir Bilgisayarı Değiştirmek veya Bir Bilgisayara Eşdeğer Olmak İçin Yeterince Sağlam

İPad, görme engelli herhangi bir öğrenci için harika bir kişisel cihazdır. Bir öğrenci, İnternet üzerinden başkalarıyla bağlantı kurabildiğinden, potansiyel olarak sadece bir iPad ile kaçabilir. Bir iPad + Bluetooth klavye de okul ödevlerini tamamlamak için yeterli olabilir. Üniversiteye gidecek öğrenci için hem kişisel bir cihaz hem de bir bilgisayar tavsiye ederim. Ne iPad ne de iPhone veya iPod touch bir bilgisayar. Girdi ve çıktı için harikadırlar, ancak işletim sistemleri daha basittir. Karar vermede kilit bir faktör, öğrencinin başarması gereken kritik görevleri dikkate almaktır.

Tutumları Değiştirmek

iPad’ler, görüntülü sohbetler sırasında işaret dilini destekleyebilen FaceTime veya bir BrailleNote ile birleştirildiğinde eğitimcilerin işitme engelli öğrencilerle sohbet etmesini sağlayan bir uygulama olan HIMS Chat gibi çeşitli iletişim seçenekleri sunar. Bu gibi nedenlerle, finansman daha kolay erişilebilir hale geldi. Ek olarak, iPad’ler birçok bağımsız yaşam ve kariyer ihtiyacını karşılayabildiğinden, eğitim programları finansmanı daha kolay gerekçelendirebilir.

Bir iPad’i Olası En İyi Fiyata Almak

Ther biri, ebeveynler ve öğrenciler satın almadan önce Apple’ın yenilenmiş mağazasını kontrol etmelidir. Eğitim ekipleri, bu şekilde daha yüksek depolama kapasitelerine sahip indirimli bir fiyata Apple iOS cihazları satın alabilirler.

Görme Engelli Öğrenciler için iPad Mini

Her model, bir öğrencinin ihtiyaçlarına bağlı olarak diğerine göre avantajlara sahip olabilir. Apple minis, genellikle daha küçük elleri olan daha genç öğrenciler için iyidir. Retina ekranlı bir iPad, görme bozukluğu olan bir öğrenciyi cihazı CCTV olarak kullanarak daha iyi barındırabilir. Ses tanıma uygulamalarından yararlanabilecek öğrenciler, Siri içeren daha yeni bir iPad ile daha mutlu olabilir.

Bugünün Kablolu Sınıfında iPad İçin Sonuç Olarak Avantaj

iPad’ler, görme engelli öğrencilere diğer birçok cihazdan daha fazla esneklik, uyumluluk ve sosyal kaynaştırma sunar. Bir iPad, iPhone veya iPod touch’ta bir şeyler ters giderse, bir Apple mağazası genellikle aygıtı daha kısa sürede onarabilir. iOS cihazlar ayrıca İnternete erişmenin en kolay yolunu sağlayabilir. Ek olarak, birçok okul bölgesi bire bir öğretim modellerini benimsiyor. Apple cihazları bu hareketin ön saflarında yer alıyor ve görme engelli öğrenciler için başarı açığını daraltmaya yardımcı olabilir.