Skip to content

İPad Hızlı Başlangıç ​​Kılavuzu

24 de Mayıs de 2021

Yeni iPad’inizi sallamaya başlamadan önce, kurmanız, korumanız, temel bilgileri öğrenmeniz ve App Store’dan indirilecek en iyi uygulamaları bulmanız gerekir.

İPad’inizi Kurun

İPad’inizi ilk kez açtığınızda, bir Merhaba ile karşılanırsınız. İPad’in Apple Kimliğiniz ve iCloud kimlik bilgileriniz gibi bilgileri bilmesi gerekir. Apple Kimliği, Apple’daki hesabınızdır. İPad’de uygulama, kitap, film veya satın almak istediğiniz herhangi bir şeyi satın almak için kullanacaksınız. Ayrıca, iPad’inizi yedeklemek ve geri yüklemek, fotoğrafları ve diğer belgeleri eşzamanlamak için kullanılan çevrimiçi depolama alanı olan iCloud’u ayarlamak için de Apple Kimliğinizi kullanacaksınız. Daha yeni bir iPad’iniz varsa, Face ID için Touch ID’yi ayarlamanız istenecektir. Bu kimlik doğrulama yöntemlerini kullanmayacağınızı düşünseniz bile bu işlem kesin bir zorunluluktur. Bir şeyler satın almaktan çok daha fazlası için kullanılabilir. Touch ID sensörünün bulunduğu Ana Ekran Düğmesine basıp parmağınızı kaldırarak Touch ID’yi ayarlarsınız. Face ID, yüzünüzü tanımak için iPad’in üst kısmındaki bir kameraya güvenir. Ayrıca bir parola belirlemeniz de istenecektir. Bu özellik artık varsayılan olarak altı basamaklı bir sayıdır. Bunu şimdilik atlayabilirsiniz, ancak iPad evden çıkmayacaksa ve küçük çocuklarınız yoksa, muhtemelen şifreyi açmak isteyeceksiniz. Bu, özellikle Touch ID’li bir modeliniz varsa geçerlidir çünkü parolayı atlamak için Touch ID’yi kullanabilirsiniz. Ayrıca iPad’imi Bul’u açmak isteyip istemediğiniz sorulacaktır. İPad’imi Bul, iPad’inizi kaybederseniz, evinizde kaybetseniz bile yerini bulmanıza yardımcı olur. İPad’imi Bul özelliğine herhangi bir bilgisayardan iCloud.com adresinden erişilebilir ve iPad’inizin bulunmasına yardımcı olmak için bir zil sesi çıkarmasını sağlayabilirsiniz. En önemlisi, iPad’i uzaktan kilitleyebilirsiniz, böylece kaybederseniz verilerinizi koruyabilirsiniz. Bir başka büyük soru da Konum Servislerinin kullanılıp kullanılmayacağıdır. Her uygulama ayrı ayrı bu hizmetleri kullanıp kullanamayacaklarını soracaktır, bu nedenle Facebook’un nerede olduğunuzu bilmesini istemiyorsanız, Facebook için devre dışı bırakabilirsiniz. Ancak Yelp ve Apple Haritalar gibi diğer uygulamalar, nerede olduğunuzu bildiklerinde gerçekten geliştirilir. Konum Hizmetleri, konum verilerinizi vicdansız uygulama geliştiricilerine ifşa edebilir. Açmadan önce Konum Servislerinin ilgili artıları ve eksileri hakkında düşünün. Bunu her zaman Ayarlar uygulamasından etkinleştirebilir ve devre dışı bırakabilirsiniz. Kendinizi Siri ile tanıştırmanız da istenebilir. En yeni iPad’ler, Siri’yi iPad’e dokunmadan bile kullanmanıza izin veren bir “Merhaba Siri” özelliğine sahiptir.

İPad’inizi Kılıfla Koruyun

İPad’inizle bir tane satın almadıysanız, bir kılıf için alışveriş yapın. İPad’i yalnızca evde kullanmayı düşünseniz bile, bir kılıf iyi bir fikirdir. İPad, bir yerden diğerine taşımak kadar odadan odaya taşımak için de geçerli olan taşınabilir olacak şekilde tasarlanmıştır. Apple’ın Smart Cover’ı, düşen bir iPad için gerçek bir koruma sağlamadığı için gerçekten harika bir çözüm değil, ancak iPad’i açtığınızda uyanma fikrini seviyorsanız, Apple’ın Smart Case’i hem koruma sağlar hem de yardımcı olur. Evden çıkarken iPad’i yanınıza almayı planlıyorsanız, korumayı ikiye katlamak isteyebilirsiniz. Bazıları sağlam veya dış mekan kullanımı için tasarlanmış olsa bile, daha fazla koruma sağlayan birçok durum var.

İPad Temellerini Öğrenin

İPad, çoğu görevin parmağınızla kaydırarak, ekrana dokunarak veya parmağınızı basılı tutarak sezgisel olması için tasarlanmıştır. İPad’i uygulamalarla doldurmaya başladığınızda, parmağınızı iPad’in ekranında yatay olarak kaydırarak bir uygulama ekranından diğerine geçin. Şimdi ekranın sol tarafından sağ tarafına kaydırarak pek çok uygulama olmadan deneyin. Bu hareket, uygulamaları hızlı bir şekilde başlatmak veya kişiler veya belirli bir şarkı gibi bilgileri bulmak için harika bir özellik olan Spotlight Aramasını ortaya çıkarır. Ayrıca, dokun ve basılı tut tekniğini kullanarak uygulamaları taşıyabilir ve klasörler oluşturabilirsiniz. Bir uygulamaya dokunmayı ve uygulama simgesi titremeye başlayana kadar parmağınızı basılı tutmayı deneyin. Dokunarak ve parmağınızı ekrandan kaldırmadan hareket ettirerek uygulamayı ekranda sürüklemek için parmağınızı kullanın. Ekranın sol veya sağ kenarına yaklaşarak farklı bir sayfaya taşıyabilir ve bir simgenin üzerine gelerek bir klasör oluşturabilirsiniz ve simge yeni bir klasöre düştükten sonra parmağınızı ekrandan kaldırıp düşürmek için . Ekranın en üst kenarından aşağı kaydırarak bildirimleri kontrol edin ve ekranın en alt kenarından yukarı kaydırarak gizli kontrol panelini ortaya çıkarın. Daha fazla öğrenmek ister misiniz? İşte iPad hakkında daha derinlere inen birkaç makale:

  • İPad’e Yeni Bir Kullanıcı Kılavuzu
  • İPad’de Profesyonel Gibi Gezinme
  • İPad’in Hareketleri Rehberi

Siri’ye Merhaba Deyin

Kurulum işlemi sırasında Siri ile tanışmış olabilirsiniz, ancak Siri’yi gerçekten tanımak için zaman ayırmaya değer. Çöpü çıkarmanızı hatırlatmak, hafta sonu bir doğum günü partisine ayak uydurmak, bir alışveriş listesi oluşturmak için notları not almak, bir restoran bulmak veya sadece size puanını söylemek gibi her türlü şeyi yapabilir. Dallas Cowboys oyunu. Etkinleşene kadar Ana Ekran Düğmesini basılı tutarak Siri’yi kullanmaya başlayın. “Merhaba Siri” açıksa, “Merhaba Siri” diyebilirsiniz. (Bazı iPad modelleri, bu özelliği kullanmak için iPad’in takılı olmasını gerektirir ve eski iPad’ler bunu hiç desteklemez.)

İPad’inizi Facebook’a Bağlayın

Facebook’u seviyorsanız, iPad’inizi Facebook hesabınıza bağlamak isteyeceksiniz. Bu, fotoğrafları kolayca paylaşmanıza ve durum güncellemeleri yapmanıza olanak tanır. İPad’inizi iPad’inizin ayarlarından Facebook’a bağlayabilirsiniz. Sol taraftaki menüden “Facebook” u seçin ve Facebook hesabınızda oturum açın. Ayarlara aşina değil misiniz? Ayarlar uygulamasını başlatarak iPad’in ayarlarına gidin.

İPad’inizi Her Türlü Uygulamayla Yükleyin!

İşte iPad tamamen bununla ilgili: uygulamalar. 1 milyondan fazla uygulama App Store’da keşfedilmenizi bekliyor ve bunların çoğu hem iPad’in daha büyük ekranını hem de iPhone’un daha küçük ekranını desteklemek için tasarlandı. Sahip olunması gereken uygulamaların tam listesine veya oyunla ilgileniyorsanız, tüm zamanların en iyi iPad oyunlarının listesine göz atın.