Skip to content

iPad Klavye İpuçları ve Akıllı Klavye Kısayolları

1 de Haziran de 2021

iPad ekran klavyesinin en güzel yanı, iPhone klavyesine göre yazmanın çok daha kolay olmasıdır. Daha uzun belgeler için kablosuz bir fiziksel klavye hala tercih edilirken, iPad’de uzun bir e-posta yazmak oldukça basittir. Ancak cihazlarından gerçekten en iyi şekilde yararlanmak isteyenler için, burada daha hızlı yazmanızı ve bazı özel tuşlara daha hızlı erişmenizi sağlayacak birkaç klavye kısayolu var. Bu kılavuz iOS 12+ için geçerlidir.

iPad Ekran Klavyesi Kısayolları

Belki de ekran klavyesinde yazmayı hızlandırmanın en iyi yolu, tüm süreci çok daha hızlı hale getirebilecek tüm farklı küçük hileleri ve kısayolları öğrenmektir.

cankurtaran halatı

Cümleleri Daha Hızlı Bitir

Bir cümlenin sonunda boşluk çubuğuna arka arkaya iki kez dokunabilirsiniz; iPad bir nokta, bir boşluk çıkarır ve büyük harf tuşunu açar, böylece bir sonraki cümleye hazır olursunuz.

Kesme işaretini atla

Otomatik yazım düzelticiniz olduğunda, kasılmalarınızda kesme işaretine gerek yoktur. “I’m” için “Im” ve “yapamam” için “cant” yazabilir ve iPad’in sizin için ekstra işi yapmasına izin verebilirsiniz.

Özel Sembollere Erişin

Bir iPad Pro’da, özel sembollü bir açılır pencere oluşturmak için tuşu aşağı kaydırarak veya parmağınızı tuşun üzerinde basılı tutarak sayıların üzerine bu özel sembolleri yazabilirsiniz.

Daha Hızlı Teklif İşaretleri

İşte bir şeyi tırnak içine almak için düzgün bir klavye numarası: çift tırnak için normal düzen üzerindeki soru işareti / nokta tuşuna dokunup basılı tutun veya tek tırnak istiyorsanız ünlem / virgül tuşunu basılı tutun.

Özel Aksanlar

Özel vurgulara mı ihtiyacınız var? İlgili harf tuşuna dokunup basılı tutarak belirli dil desteği için özel aksan işaretleri alabilirsiniz.

Kolay Başlangıç ​​ve Bitiş Alıntıları

Başlangıç ​​ve bitiş tırnak işaretlerini ekleyebileceğinizi biliyor muydunuz? Rakamlar düzeninde, alıntıları başlatmak ve bitirmek için alıntı tuşuna dokunup basılı tutmanız yeterlidir. Tekli alıntılar için aynı seçenekler için tekli alıntı tuşuna dokunun ve basılı tutun. Tek alıntı tuşunda bu tekniği kullanarak da bir aksan elde edebilirsiniz.

Çok Dilli Kullanıcılar için

Sayı düzeninde, ters ünlem işareti için ünlem işaretine ve ters soru işareti için soru işaretine dokunup basılı tutabilirsiniz. Ancak duraklamalarını sevenler için seçim hilesi, bir üç noktaya ulaşmak için sayı düzenindeki nokta tuşunu basılı tutmaktır.

Numaraları Hızlı Yazma

Harflerden sayılara ileri geri çevirmekten bıktınız mı? Rakamlara ulaşmak için “.?123” tuşuna dokunmak yerine parmağınızı bu tuşa basılı tutun ve ardından parmağınızı istediğiniz tuşa kaydırın. Parmağınızı bıraktığınızda, iPad karakterinizi üretecek ve otomatik olarak orijinal klavye düzenine geri dönecektir. Hızlı bir şekilde büyük harf almak için üst karakter tuşunda dokunup basılı tutma hilesini de yapabilirsiniz.

Kendi Kısayollarınızı Oluşturun

Sadece bu ipuçlarına güvenmek zorunda değilsin. Apple, iPad’in klavyesinde kendi kısayollarınızı oluşturmanızı kolaylaştırır.

Klavyenin Üstündeki Kısayol Düğmelerini Unutmayın

iOS klavyesi ile kompozisyonun ortasındaki bir e-postanın ekran görüntüsü

Harflerin üst satırının üstüne bakarsanız, bir dizi kısayol tuşu göreceksiniz. Sol tarafta, yarım daire şeklinde kıvrılan iki ok vardır. Sola doğru kıvrılan ok, bir belgede yaptığınız son değişikliği geri alacak olan bir geri alma tuşudur. Sağa doğru kıvrılan ok, bir geri alma eylemini “geri alacak” bir yineleme tuşudur. Bu iki düğmenin sağında, panonun önünde bir parça kağıt gibi görünen bir düğme var. Bu yapıştır düğmesidir. Sanal panoda ne varsa belgeye yapıştırmak için kullanabilirsiniz. Klavyenin diğer tarafında ek düğmeler bulunur. “BIU” düğmesi, metni kalın, italik ve altını çizmenize olanak tanır. Kamera düğmesi, bir resim yapıştırmak için film rulonuza erişmenizi sağlar ve ataş, iCloud Drive’ı getirerek belgeye bir dosya eklemenizi sağlar. Hızlı bir çizim oluşturmak için kullanılan dalgalı bir çizginiz de olabilir. Bu kısayol düğmeleri her zaman mevcut değildir. Örneğin, açtığınız uygulama ekleri desteklemiyorsa, ataş düğmesi görünmez.

Yazmayın: Dikte!

iPad’in sesli dikteyi desteklediğini biliyor muydunuz? Bu, iPad’deki kolayca en iyi klavye değiştirme özelliğidir. Sesle dikte etme, Siri’nin gerçekleştirebileceği birçok numaradan biridir ve ne kadar doğru olduğuna şaşırabilirsiniz, yazmaya kıyasla ne kadar hızlı olduğundan bahsetmiyorum bile. Ekran klavyesindeki boşluk çubuğunun yanındaki mikrofon düğmesine dokunarak dikte etmeye başlayın. Ayrıca “yeni paragraf” gibi sesli komutları kullanabilir ve “tırnak işareti” veya “ünlem işareti” gibi özel simgeleri dikte edebilirsiniz. Bir kez alıştıktan sonra, sesli dikte büyük bir zaman kazandırıcı olabilir.

İçerik Girişini Hızlandırmak için Tahmine Dayalı Yazmayı Kullanın

Tahmini yazma, son yıllarda ekran klavyesine eklenen en havalı ve en kolay gözden kaçan özelliklerden biridir. Klavyenin üst kısmındaki kısayol düğmeleri arasında üç farklı tahmin için boşluklar bulunur. Siz yazarken, iPad kelimeyi tahmin etmeye çalışır. Yazarken, özellikle uzun kelimelere dokunurken bu tahminlerin farkında olun. Bir tahmin düğmesine hızlı bir dokunuş, birçok avlanma ve gagalamadan tasarruf sağlayabilir. Ayrıca, etrafındaki tırnaklarla tahminin farkında olmalısınız. Bu, metninizi otomatik olarak düzeltme girişimlerini atlamanıza izin verecek ve onu tam olarak yazdığınız gibi tutacaktır. Otomatik Düzeltmeyi de kapatabilirsiniz. İPad’in tanımadığı bir sürü jargon yazarsanız, bu bir cankurtaran olabilir. Otomatik Düzeltme kapatıldığında, düzeltmeler üzerinde kontrol sizde olur. Yanlış yazılmış kelimeler hala vurgulanır ve onlara dokunursanız, kelimeyi düzeltme seçenekleri sunulur.

Swype veya SwiftKey Gibi Bir Özel Klavye Kurun

Swype ve SwiftKey, parmağınızı kaldırmadan kelimeleri “yazmanıza” izin veren üçüncü taraf klavyelerdir. Bunun yerine, harften harfe kayarsınız. Kulağa garip geliyor, ancak buna ne kadar çabuk alıştığınıza şaşıracaksınız. Bu klavyeleri ne kadar uzun süre kullanırsanız, eliniz basit kelimelerin hareketlerini o kadar çabuk ezberleyerek içerik girişinizi daha da hızlandırır.

Swiftkey tuş vuruşunun ekran görüntüsü


Herkes bu kayan klavyeleri tercih etmez, ancak bazı insanlar bunlara yemin eder. Klavyelerden birini yüklemek için önce uygulamayı App Store’dan indirmeniz ve ardından iPad’in ayarlar uygulamasında etkinleştirmeniz gerekir. Kulağa biraz karmaşık geliyorsa, öyle. Ancak, üçüncü taraf klavye yükleme talimatlarımızı uygularsanız, bunu yapmak yeterince kolaydır. Çoğu üçüncü taraf klavye uygulaması, doğrudan klavye uygulamasını başlatırsanız, bunların nasıl kurulacağına ilişkin talimatlar da verir.

Akıllı Klavye ve (Bazı) Bluetooth Klavyelerdeki Kısayollar

iPad Pro için kullanılabilen Akıllı Klavye, bir komut tuşu ve bir seçenek tuşu ekler. Mac için tasarlanmış klavyelere benzer. (Windows kullanıcıları bunları Control ve Alt tuşlarına benzer şekilde düşünebilir). İOS 9’dan itibaren iPad, belirli tuş kombinasyonlarını kullanan klavye kısayollarını destekler. Bu kısayollar, Akıllı Klavye, Apple’ın Kablosuz Klavyesi ve komut ve seçenek tuşlarına sahip çoğu Bluetooth klavyesi kullanılarak çalışır. İşte birkaç kullanışlı kısayol kombinasyonu:

  • Komut+B, Komut+I, ve Komut+U kalın, italik ve altı çizili için.
  • Komut+N yeni belgeler için: Notes’ta yeni bir not, Mail’de yeni bir mesaj vb.
  • Komut+F belge içinde metin bulmak için
  • Komut+R bir e-postayı yanıtlamak için
  • Komut+T Safari’de yeni bir sekme açmak için
  • Komut+W Safari’de bir sekmeyi kapatmak için
  • Komut+Sekme Safari’de sonraki sekmeyi göstermek için