Skip to content

İPad Kontrol Panelini Kullanma

25 de Mayıs de 2021

Kontrol Paneli, oyun oynarken, Facebook’ta gezinirken veya internette gezinirken de dahil olmak üzere iPad’in herhangi bir yerinden müzik kontrollerine ve temel iPad ayarlarına erişmenin harika bir yoludur. Ayrıca iPad’in Kontrol Panelini kilit ekranından da açabilirsiniz; bu, sesi kısmak veya bir şarkıyı atlamak istiyorsanız mükemmeldir. Bu talimatlar, iOS 12 veya sonraki sürümleri çalıştıran cihazlar için geçerlidir.

İPad’de Denetim Masası Nasıl Açılır

Kontrol paneli son birkaç güncellemede biraz hareket etti, ancak herhangi bir sayfada ekranın sağ üst köşesinden aşağı kaydırarak ona erişiyorsunuz. İPad’inizi uyandırdıktan sonra görünen kilit ekranında, ancak kilidini açmadan önce, o köşede, saat ve pil göstergelerinin altında yatay bir çizgi görünür.

Kontrol Panelinin Kullanımı

Kontrol paneli, Uçak Modu ve müzik kontrolleri gibi çeşitli ayarlara hızlı erişim sağlar. Onlara dokunup basılı tutarsanız bazıları genişleyecektir. Örneğin, Uçak Modu’nu içeren ilk bölüm açılacak ve içindeki her düğme hakkında size ek bilgi gösterecektir. Genişletilmiş görünüm, panelde daha fazla kontrolü önizlemenizi sağlar.

İPad'in kontrol merkezinde genişletilmiş bir bölüm

 • Uçak modu – Bu anahtar, Wi-Fi ve veri bağlantısı dahil olmak üzere iPad’deki tüm iletişimi kapatır.
 • AirDrop Ayarları – AirDrop, fotoğrafları ve web sitelerini aynı odadaki biriyle hızlı bir şekilde paylaşmanıza olanak tanıyan kullanışlı bir özelliktir. Paylaşım özelliklerine iPad’in Paylaş düğmesiyle erişebilirsiniz. Kontrol panelinde, AirDrop’u kapatabilir, yalnızca kişilerden içerik alacak şekilde ayarlayabilir veya herkes için açabilirsiniz.
 • Wifi – 4G veri bağlantısına sahip bir iPad’iniz varsa, veri bağlantınız çok daha hızlı olduğunda zayıf bir Wi-Fi sinyali almak bazen ağır gelebilir. Wi-Fi’yi kapatmak için bu kolay erişim, sizi iPad ayarlarınız arasında gezinmekten kurtarır.
 • Bluetooth – Her zaman açık bırakırsanız Bluetooth, pilinizi yakabilir. Bu ayar, güç tasarrufu için hızlı bir şekilde kapatmanıza olanak tanır.
 • Müzik Kontrolleri – Bu kontroller, standart oynatma, duraklatma ve atlama düğmelerini içerir. Parmağınızı müzik kontrollerinin üzerinde basılı tutarsanız, büyütülmüş pencere o anki şarkıda belirli bir noktaya atlamanıza, sesi ayarlamanıza, müziği Apple TV’de paylaşmanıza veya Müzik uygulamasını açmanıza olanak tanır.
 • Parlaklık – Parlaklığı ayarlamak, pil ömründen tasarruf etmenin harika bir yoludur, ancak bazen ekranınızı rahatça göremeyecek kadar düşük seviyeye düşürebilirsiniz. Kontrol merkezi, bir kaydırıcıya hızlı erişim sağlar.
 • Ses – İPad’inizde ses seviyesini ayarlamanın en hızlı yolu, iPad’in kenarındaki fiziksel ses düğmelerini kullanmaktır. Ancak kontrol merkezine girip oradan da değiştirebilirsiniz.
 • AirPlay – Apple’ın AirPlay özelliği, ses ve video göndermenize ve ekranınızı AirPlay özellikli bir aygıtla paylaşmanıza olanak tanır. Netflix veya Hulu gibi uygulamalardan TV’nize video göndermek için Apple TV ile AirPlay’i kullanabilirsiniz. Ayrıca iPad ekranınızın tamamını yansıtabilir. Bu kontrolle ekran yansıtmayı açabilirsiniz.
 • Kilit Yönü – Değişikliği istemediğinizde yönü değiştirmek istediği yerde tam olarak doğru açıda tutmadığınız sürece iPad’in kendini otomatik olarak yönlendirme yeteneği harikadır. Bu düğme bu ikilemi çözecektir.
 • Sessiz – İPad’inizdeki sesi hızlı bir şekilde kesmeniz mi gerekiyor? Sessiz düğmesi hile yapacak.
 • Rahatsız etmeyin – Telefonlar için daha kullanışlı olan başka bir özellik olan Rahatsız Etmeyin, çok sayıda Facetime çağrısı alırsanız yine de kullanışlı olabilir.
 • Zamanlayıcı / Saat – Bu düğme, bir zamanlayıcı veya alarm ayarlayabileceğiniz veya kronometreyi çalıştırabileceğiniz Saat uygulamasını açar.
 • Kamera – Bazen ana ekranınızda Kamera simgesini nereye taşıdığınızı hatırlamaya çalışırken başarısız olursanız, artık Denetim Masası’ndan ona hızlı bir şekilde erişebilirsiniz. Ve bir özçekim yapmak istiyorsanız, parmağınızı öne bakan kamerayı etkinleştirene kadar kamera düğmesine basılı tutun.