Skip to content

iPad Mini 6 Neden (Neredeyse) Mükemmel iPad’dir

6 de Mayıs de 2022

Önemli Çıkarımlar

  • M1 Mac’ler, iPads Pro’yu daha az çekici hale getiriyor.
  • iPad mini, Mac’in “kamyonu” için mükemmel bir “araba”.
  • iPad mini, boyut ve gücün mükemmel bir birleşimidir.
iPad mini 6 en güçlü iPad değil, en iyi ekrana sahip değil ve bazen ekranı biraz dar olabilir, ancak çoğu insan için mükemmel bir iPad olabilir. iPad Pro kolayca birinin birincil veya tek bilgisayarı olabilir. İzleme dörtgeni ile Magic Keyboard kılıfıyla eşleştirilen 12.9 inç iPad, güvenilir bir dizüstü bilgisayarın yerini alıyor. Ancak bu kombinasyon minimum 1.448 dolara mal oluyor ve üç pounddan fazla ağırlığa sahip. M1 MacBook Air sadece 999 dolar, 2,8 lb ağırlığında ve yazılımında çok daha fazla güç ve esneklik sunuyor. iPad Pro, donanım açısından MacBook Air’den çok daha iyi olsa da, macOS hala iPadOS’tan çok daha üstün ve bunu yıllardır iPad’i tek iş bilgisayarı olarak kullanan biri olarak söylüyorum. Ancak iPad mini, halihazırda bir Mac’i olan biri için mükemmel bir iPad. Teknoloji blog yazarı Aseem Kishore, Lifewire’a e-posta yoluyla “iPad Mini 6 neredeyse normal bir dizüstü bilgisayar boyutunda, alıştığımız bir şey, bu nedenle Apple Pencil için de ideal bir boyut” dedi.

Mac Geri Döndü

Yıllarca iPad Pro, Mac’ten çok daha üstündü. Daha iyi bir ekranı vardı, dokunmatik özelliği vardı, Kalem kullanabiliyordu ve anında uyanma ve günlerce pil ömrü vardı. En yeni M1 MacBooks Air ve Pro hala dokunmatikte (ve kameralarda) geride kalıyor, ancak her açıdan iPad’e eşitler. “iPad Mini’nin daha küçük ekranı, sanatçılara daha büyük bir iPad ile aynı yetenekleri verirken, aynı zamanda onlara taşınabilirlik için daha fazla seçenek sunabilir.” O halde MacBook Pro artık çok daha cazip bir seçenek. Isınmaz, her kullandığınızda fanı dönmez. Kısacası, iPad Pro’yu garip bir konuma getiren Mac’in gücüne sahip bir iOS aygıtı gibi hissettiriyor. Büyük ve ağırdır, ancak Mac’in yaptığını yapamaz. Bir Apple Silicon Mac’e çok daha ucuza sahip olabileceğiniz zaman, bir iPad Pro teçhizatına 2 bin dolara yakın harcamak boşa gidiyor gibi görünüyor.

Küçük Daha İyidir

Ancak iPad mini taşınabilirliğini benimsiyor. (Büyük) bir cebe sığabilir. Face ID’si yok ama her zaman elinizin altında olduğu için buna ihtiyacı yok. Yalnızca USB 2.0 (evet, USB-C bağlantı noktasına rağmen), ancak sorun değil çünkü bir masaüstü kurulumunun ortasında oturması pek mümkün değil. Güç açısından, yine de, mini çok yetenekli. M1 Mac’lerin temel aldığı en yeni A15 yongasını kullanıyor ve manyetik Apple Pencil 2 ile çalışıyor. Video sabitleme dahil iyi kameralara sahip. FaceTime, stereo hoparlörler, 5G hücresel vb. için Center Stage’e sahiptir. Mini şu anda mevcut olan en gelişmiş iPad’lerden biridir. Ancak bunların hiçbiri size kullanmanın ne kadar iyi olduğunu söylemez. Bir elinizle takabilirsiniz ve bu nedenle tutması ve kullanması çok daha kolaydır. Yıllardır Apple Pencil’ım var ama nadiren kullanıyorum. Mini’de, kalıcı olarak bağladım. Uyuyan iPad ekranına dokunabilir ve karalama yapmaya veya yazmaya başlayabilirsiniz, böylece bir kağıt not defteri kadar hızlı olur.

Boyut farkını göstermek için iPad mini'nin üzerinde bir iPhone.

Sanat blogcusu Diana Fitts, Lifewire’a e-posta yoluyla verdiği demeçte, “Pek çok sanatçı iPad’lerini alıp bir kafeden, otel odasından ve hatta bir kamp alanından çizim yapabilmek istiyor.” “Dijital sanatın hareket halindeki doğası büyük bir avantaj. iPad Mini’nin daha küçük ekranı, sanatçılara daha büyük bir iPad’in özelliklerini sunarken aynı zamanda onlara taşınabilirlik için daha fazla seçenek sunabilir.” Apple’ın iPad’in herhangi bir yerinde el yazınızı yazılı metne dönüştüren özelliği Scribble, ekran klavyesi çok fazla yer kapladığından mini’de çok daha anlamlı. Manzarada ekranın neredeyse üçte ikisini engelliyor. Almak ve okumak kolaydır. Komodininize sığabilir. Seninle her yere gidebilir. Normal boyuttaki iPad ve iPad Air, ne yeterince taşınabilir ne de yeterince büyük, tavizlerdir. Mini, boyutunu benimser ve bir M1 Mac veya MacBook Pro için mükemmel bir arkadaş olur.

Eylem eksik

Her şey mükemmel değil. iPad mini’de Face ID, Pro Motion, USB 3.1, miniLED veya OLED ekran bulunmuyor ve ekran çerçeveleri bu küçük ekranın yanında hala biraz fazla büyük. Ve görme bozukluğu olan kişiler için, Ana Ekran metni küçüktür (ancak uygulama içi metni kendi gözlerinize uyacak şekilde ayarlamak kolaydır). İyileştirme için yer var. Bir iPad Pro mini harika bir makine olurdu. Ama şu anda bu küçük makine bir canavar. Henüz en sevdiğim iPad olabilir.