Skip to content

İPad Mini nedir?

9 de Mayıs de 2021

İPad Mini, Apple tarafından piyasaya sürülen daha küçük, daha uygun fiyatlı tabletleri ifade eder. 23 Ekim 2012’de duyuruldu. Tek elle çalıştırılmak üzere tasarlanan bu ürün, tam boyutlu ve profesyonel boyutlu iPad’lerle aynı özelliklerin çoğunu sunuyor. İPad Mini, 7 inçlik tabletlerin çoğundan biraz daha büyük olan 7,9 inç ekrana sahiptir. Orijinal iPad Mini, önceki 9.7 inç iPad modelleriyle aynı 1024×768 çözünürlüğe sahipti, ancak ikinci nesil Mini’den başlayarak, daha küçük tablet artık büyük kardeşleriyle aynı “Retina Ekran” grafiklerine sahip. Mini, yaklaşık yedi milimetre kalınlığında ve yaklaşık 0,68 pound ağırlığındadır. İşte nesillere göre ayrılmış iPad Mini serisi hakkında bilmeniz gerekenler.

İPad Mini 5

elma
İPad Mini 5, Apple’ın popüler tabletin en son yinelemesidir ve şu anda üretimde olan tek üründür. Apple, 18 Mart 2019’da tantana olmadan yayınladı; canlı bir basın olayı olmadan piyasaya sürülen tek iPad Mini. A12 Bionic çip, 64 veya 256 GB depolama alanı, True Tone ekran ve 1. nesil Apple Pencil desteğine sahiptir.

İPad Mini 4

İki iPad 4 Minis'in ürün ekran görüntüsü

elma
Apple, 9 Eylül 2015 tarihinde iPhone 6S ve yeniden tasarlanan Apple TV için yapılan duyuruların yanı sıra iPad Mini 4’ü duyurdu. İPad Mini 5 gibi, duyuruya çok az hayran kaldı ve bunun iyi bir nedeni vardı. İPad Mini 4 temelde daha küçük boyutlu bir iPad Air 2’dir. Ancak, aynı zamanda büyük bir yeniden tasarımdan geçen ilk iPad Mini’ydi. Biraz daha uzun ve daha geniş bir gövdeye sahipken, aynı zamanda daha ince ve daha hafifti. Donanımı çift çekirdekli bir A8 işlemci ve 2 GB RAM içeriyordu.

İPad Mini 3

İPad Mini 3'ün ürün ekran görüntüsü

elma
İPad Mini 3, serideki en kısa ömürlü tabletti. İPad Mini 2’den bir yıl sonra piyasaya sürülen tablet, temelde selefi ile aynıydı ve önemli bir fark vardı: Apple’ın Touch ID parmak izi sensörünü içeriyordu. Bu ekleme, satışlarda önemli bir fark yaratan bir şey olmadığını kanıtladı, bu yüzden iPad Mini 4 ortaya çıktığında Apple, Mini 2’yi üretim hattında tutmasına rağmen Mini 3’ün üretimini durdurmayı seçti. İPad Mini 2 gibi, iPad Mini 3 de A7 yongasına ve 1 GB RAM’e sahipti. Ayrıca üç depolama seçeneği de sundu: 16, 64 veya 128 GB.

İPad Mini 2

iPad mini 2 retina, karakteristik özellikler

iPad mini 2 Retina.
Apple Inc.

İkinci iPad Mini, orijinaline göre büyük bir gelişmeydi. Esasen daha küçük bir iPad Air, daha fazla RAM, daha fazla depolama seçeneği ve yükseltilmiş bir A7 işlemciye sahipti. 12 Kasım 2013 tarihinde piyasaya sürülen iPad Mini 2, teknoloji standartlarına göre eski görünebilir, ancak artı tarafında büyük bir onay işareti vardır: iOS’un en son sürümüyle hala uyumludur. İPad Mini 2 ve iPad Air, 64 bit mimariyi kullanan ilk iPad modelleriydi. Apple, eski 32 bit mimariyi kullanan mobil cihazlara desteği kesiyor.

Orijinal iPad Mini

1. Nesil iPad mini

resim kaynak: Apple Inc.
Orijinal iPad Mini, daha ucuz 7 inçlik Android tabletlerle rekabet edecek şekilde tasarlandı ve rekabet ettiği tabletlerden daha pahalı olduğu için bazı eleştirilere rağmen, Apple için büyük bir hit oldu. Orijinal Mini, temelde daha iyi kameralara ve 4G LTE ağlarını destekleyen bir iPad 2’dir. Apple’ın A5 yongası, 512MB RAM ve 16, 32 veya 64GB depolama alanıyla geldi. 32 bit sistem mimarisi kullandığı için orijinal iPad Mini, Mini serisindeki resmi olarak modası geçmiş tek tablettir.