Skip to content

İPad Nasıl Doğru Tutulur

25 de Mayıs de 2021

İPad ekranı cihazla birlikte dönerken, yanlış tutabilirsiniz. Daha doğrusu, onu tutmanın bazı yolları diğer yollardan daha iyidir. İPad’i doğru şekilde nasıl kavrayacağınızı öğrenmek, kullanımını kolaylaştırır. Bu talimatlar tüm iPad modelleri için geçerlidir.

İPad’i Dikey Modda Tutma

İPad’i daha kısa bir tarafı üstte tutmak anlamına gelen Portre modu, web’de gezinmek veya Facebook’u kontrol etmek için iyi çalışır. Apple, iPad’i web sitelerinin portre modunda daha iyi görüntülenmesini sağlayacak şekilde tasarladı; web’de gezinirken genellikle telefonunuzu bu şekilde tutarsınız. Bu şekilde tuttuğunuzda, Ana Ekran Düğmesini ekranın altına yerleştirecek şekilde alttaki tutun.

Jess Foami / Pixabay
Bu yönelim, Ana Sayfa düğmesine ulaşmayı kolaylaştırır. Ayrıca kamerayı en üste yerleştirerek FaceTime ile görüntülü arama yapmayı kolaylaştırır. Aynı zamanda özçekim yapmak için en iyi yönelim. Ana Ekran düğmesi altta ise, bu, ses düğmelerini sağ üst köşeye ve askıya alma düğmesini iPad’in üst kısmına yerleştirir. İPad ekranı ters çevirdiğinden iPad’i ters çevirmek işe yarayabilir, ancak askıya alma düğmesi ekranın altındaysa, iPad’i bir masaya veya kucağınıza dinlendirirseniz yanlışlıkla tetiklemek kolaydır.

İPad’i Yatay Modda Tutma

İPad’i daha uzun bir tarafı üstte tutmak anlamına gelen yatay mod, genellikle oyunlar ve video izlemek içindir. Ayrıca, Erişilebilirlik seçeneklerini açmak zorunda kalmadan ekrandaki metni daha belirgin ve daha rahat okunabilir hale getirebilir.

İPad ile oynayan çift

vadimguzhva / Getty Images
Manzara modunu kullanırken, Ana Sayfa düğmesi ekranın sağındadır. Ses düğmeleri iPad’in üst kısmındadır ve kilit düğmesi sol üst köşededir. Ayrıca altta hiçbir şey bırakmaz. Aygıtı portre modunda tuttuğunuz zaman olduğu gibi, iPad’in o tarafındaki düğmeleri kapalı tutmak, yanlışlıkla onları tetiklemenizi önler. İPad, nasıl yönlendirirseniz yönlendirin çalışır. Ancak bu konumlar, düğmeleri daha erişilebilir hale getirir ve yanlışlıkla ses seviyesini değiştirmeden veya cihazı kilitlemeden tableti bir yüzeye koymanıza izin verir.

Fotoğraf Çekerken veya Video Çekerken iPad Nasıl Tutulur

Ana Düğmeyi Dikey modda ekranın altına veya Yatay modda ekranın sağına yerleştirmenin bu kuralları, iPad ile fotoğraf veya video çekerken de geçerlidir. Ana Ekran Düğmesinin ekranın altında veya sağında olması, arkaya bakan kamerayı iPad’in üstüne hizalar. Kamera iPad’in altındaysa, tableti tutarken yanlışlıkla parmaklarınızı araya sokmanız daha kolaydır. İPad’i ortasından kavrayıp göğsünüze veya yüzünüze yakın tutarsanız, elleriniz ve bilekleriniz arkaya bakan kamerayı engelleyebilir. Yatay modu veya Portre modunu kullanmak istiyor, ancak iPad’inizin tek yönde takılı kaldığını mı görüyorsunuz? İPad’iniz dönmediğinde ne yapmanız gerektiğini öğrenin.