Skip to content

İPad Parolanızı ve Parmak İzinizi Ayarlama veya Değiştirme

12 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

 • Parola: Açık Ayarlar > Dokunmatik Kimlik ve Şifre. Seç Parolayı Aç kurmak veya Parolayı Değiştir yeni bir tane oluşturmak için.
 • Touch ID: Açık Ayarlar > Dokunmatik Kimlik ve Şifre. Seç Parmak İzi Ekleyin yeni bir parmak izi eklemek için veya Parmak İzini Sil ayırmak.
 • Touch ID’nin ne için kullanılmasını istediğinizi seçin: iPad Kilidi Açma, iTunes ve App Store, Apple Pay veya Otomatik Parola Doldurma.

Birçok Apple iPad modelinde, aygıtın kilidini açmak için parmak izi taraması gerektiren tanıdık bir parola sistemi ve Touch ID bulunur. Bu kılavuz, iPad Air 2 veya üstü, iPad Mini 3 veya üstü ve iPad Pro kullanarak parolanızı ve Touch ID parmak izinizi nasıl ayarlayacağınızı veya değiştireceğinizi gösterir. Birkaç iPad Pro modeli yüz tanımayı destekler ve güvenlik özelliği olarak Touch ID yerine Face ID ile donatılmıştır. Face ID özelliği, iPhone X ve sonraki modellerde olduğu gibi davranır.

İPad Parolanızı Nasıl Ayarlayabilirsiniz?

İPad’iniz için yeni bir şifre oluşturmak için:

 1. Açık Ayarlar iPad’de.

 2. Seçiniz Dokunmatik Kimlik ve Şifre. İPad’inizde bir şifre belirlerseniz, ayarlara erişmek için bu şifreyi girmeniz gerekecektir.

  İPad'de Touch ID ve Parola ayarı

 3. İlk kez bir parola ayarlamak için Parolayı Aç. Parolanızı güncellemek için seçin Parolayı Değiştir. Seçiniz Parolayı Kapat Apple Pay ile kurduğunuz ödeme kartlarını kaldırmak için.

  İPad'de şifre seçenekleri

 4. Parolanızı ilk kez açıyorsanız, şimdi girin ve ardından onaylayın. Mevcut kodunuzu değiştiriyorsanız, sonraki ekrana girin.

  İPad'de bir şifre girme

 5. Sonraki ekranda yeni bir kod seçin. Varsayılan olarak altı basamaklı sayısal bir şifre girin. Seçiniz Şifre Seçenekleri daha uzun, daha kısa veya daha karmaşık bir tane yapmak için. Özel şifreler en az dört karakter uzunluğunda olmalıdır.

  • Özel Alfasayısal Kod iPad klavyesini açar ve hem rakamlardan hem de harflerden oluşan bir parola oluşturmanıza olanak tanır.
  • Özel Sayısal Kod numaraya dayalı bir şifre seçmenize izin verir.
  • 4 Haneli Sayısal Kod daha az güvenli bir seçenektir. Daha uzun kodları hatırlamakta güçlük çekiyorsanız, bu seçenekle daha kısa bir tane ayarlayabilirsiniz.

  İPad'de Parola Seçenekleri

 6. Yeni şifrenizi girin ve ardından onaylamak için tekrar girin.

Dokunmatik Kimliğe Parmak İzi Nasıl Kurulur veya Eklenir

Ekstra güvenlik için, aygıtın kilidini açmak ve diğer eylemleri gerçekleştirmek için iPad’e kaydettiğiniz parmak izini kullanan Touch ID’yi ayarlayın. Nasıl ayarlayacağınız veya yeni bir parmak izi ekleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

 1. Touch ID ve Parola menüsünde, Parmak İzi Ekleyin.

  İPad'de bir Parmak İzi seçeneği ekleyin

 2. Parmak izinizi Ana Ekran düğmesine yerleştirerek taramak için talimatları izleyin.

 3. İPad’e yeni kaydettiğiniz parmağı yeniden adlandırmak için, menüden adını seçin ve ardından yeni bir tane yazın.

  Touch ID olarak yeniden adlandırmak için parmağınızın adına dokunun

 4. Touch ID’den bir parmak izini kaldırmak için adını seçin ve ardından Parmak İzini Sil.

  İPad'de Parmak İzini Sil seçeneği

 5. Kullanabilirsiniz Parmak İzi Ekleyin Touch ID’ye daha fazla parmak izi eklemek için. Örneğin iPad’inizin her iki elinizle de kilidini açabilmek istiyorsanız bu seçeneği kullanın.

Güvenliği ayarlamadan önce iTunes veya iCloud aracılığıyla iPad’inizin bir yedeğini alın. Bu şekilde, iPad’i yeni bir aygıt olarak geri yüklemek zorunda kalmadan parolanızı unutursanız bu yedeklemeden geri yükleyebilirsiniz.

Dokunmatik Kimliğe Sahip Ek Seçenekler

Yukarıda Parmak izleri bölümünde, etiketlenmiş bir başlık göreceksiniz Touch ID’yi Kullanmak İçin. Bu bölgedeki ayarlar parmak izinizin ne için kullanılabileceğini kontrol eder.

 • iPad Kilidi Açma iPad’i açmak için parola yerine Touch ID kullanır.
 • iTunes ve App Store bir uygulama, film veya TV şovu satın almadan önce satın aldığınız ürünleri parmak izinizle doğrulamanızı sağlar.
 • Apple Pay iPad’inizde sakladığınız kredi ve banka kartlarıyla yaptığınız alışverişleri onaylamak için parmak izinizi kullanır.
 • Otomatik Şifre Doldurma iCloud anahtar zincirinizde saklanan parolalardan birini kullanmadan önce Touch ID doğrulamasını ister.

İPad'deki ayarlar için Touch ID kullanma