Skip to content

İPad veya iPhone’da Uygulama İçi Satın Alımları Kapatma

11 de Mayıs de 2021

Uygulama içi satın alımların kolaylığından kaynaklanan ücretsiz oyunlardaki keskin artışla birlikte iPad ve iPhone’daki uygulama içi satın alımlar, geliştiriciler ve tüketiciler için bir nimet oldu. Bir aile bir iPad’i özellikle küçük çocuklarla paylaştığında, bu satın alımlar iTunes faturası e-postayla geldiğinde sürprizlere yol açabilir. Bu sürprizlerden kaçınmak için, çocuklarınızdan biri oyun oynamak için kullanıyorsa iPad veya iPhone’unuzda uygulama içi satın alımları kapatın. Bu talimatlar, iOS 12 ve sonraki sürümlere sahip iPad’ler için geçerlidir.

Uygulama İçi Satın Alımları Kapatma

Başkalarının yetkisiz satın alımlar yapmak için iPad’inizi kullanmasını önlemek istediğinizde, uygulama içi satın alımları kapatın.

 1. Ayarlar app.

 2. Dokunmak Ekran ZAMANI.

  İPad'de Ekran Süresi

 3. Dokunmak İçerik ve Gizlilik Kısıtlamaları.

  İPad kısıtlamalarında ebeveyn kontrolü

 4. Taşı İçerik ve Gizlilik Kısıtlamaları geçiş anahtarı Açık/yeşil.

  İPad'de İçerik ve Gizlilik Kısıtlamaları kaydırıcısı

 5. Seçiniz iTunes ve App Store Satın Alımları.

  iPad'de iTunes ve App Store Satın Alımları menüsü

 6. Seçiniz Uygulama içi satın alma işlemleri. Bu ekranda ayrıca çocuklarınızın uygulamaları indirmesini ve yüklemesini engelleyen seçenekler bulunur ve daha fazla kontrol istiyorsanız iTunes, satın alımlar için bir şifre sorar.

  İPad'de Uygulama İçi Satın Alımlar ayarı

 7. Dokunmak İzin verme uygulama içi satın alımları kapatmak için.

Diğer Hangi Kısıtlamaları Açmalısınız?

Bu bölümdeyken, çocuğunuzu korumaya yardımcı olmak için yapabileceğiniz diğer ayarları göreceksiniz. Apple, bir iPad veya iPhone kullanıcısının yapabilecekleri ve yapamayacakları konusunda çok fazla denetim sağlar.

 • Ekran ZAMANI: Bu ayar ilk olarak iOS 11’de ortaya çıktı ve çocukların iPad’de ne kadar zaman geçirdiğini izleyen ve kontrol eden güçlü araçlar sağlar. Ana ekran, tabletin ne kadar süredir uyanık kaldığına ve hangi uygulamaların etkin olduğuna dair günlük bir okuma içerir.
 • Arıza süresi: Bu özellik, insanların iPad’i ne zaman kullanabileceğini kontrol eder. Örneğin, çocuklarınızın akşam yemeğinde oyun oynamasını istemiyorsanız, bu saatlerde tableti devre dışı bırakın.
 • Uygulama Sınırları: Bu ayarla çocuklarınızın ne kadar süre oynayacağını veya belirli uygulamaları kullanacağını sınırlayabilirsiniz. Bu, günlük olarak bu uygulamaları kullanabilecekleri maksimum süreyi belirlemenizi sağlar.
 • İçerik Kısıtlamaları: TV’deki ebeveyn kontrolleri gibi, bu ayar da uygun içeriği göstermek için içerik derecelendirmelerini kullanır. Örneğin, çocuklarınızın iPad’de R dereceli filmleri izlemesini istemiyorsanız, bunu önlediğiniz yer burasıdır.
 • Web içeriği: Çocuğunuzun güvenliğini sağlamak için Safari’yi kapatmanıza gerek yok. Web İçeriği ayarı, tek bir dokunuşla belirli web sitelerini engeller ve izin verir ve yetişkinlere yönelik içeriği kısıtlar.