Skip to content

İPad’de Bölünmüş Ekran Nasıl Kullanılır

10 de Mayıs de 2021

Bazen bir uygulama yeterli değildir. İPad Split View özelliği, iki uygulamayı aynı anda kullanmanıza ve bunları iPad ekranınızda yan yana görüntülemenize olanak tanır. Bölünmüş Ekran işlevi yalnızca iOS 11 veya sonraki sürümleri çalıştıran iPad’lerde mevcuttur.

‘Birden Çok Uygulamaya İzin Ver’ Ayarını Etkinleştirin

Bölünmüş Görünüm veya Kaydırma işlevini kullanmak için, Birden Çok Uygulamaya İzin Ver ayar etkinleştirilmelidir. Varsayılan olarak etkindir, bu ayar bir noktada manuel olarak veya bir uygulama tarafından devre dışı bırakılmış olabilir. Birden çok uygulamanın iPad’inizde aynı anda görüntülenmesine izin verildiğinden emin olmak için aşağıdaki adımları uygulayın.

 1. Dokunmak GeneliPad Ana Ekranınızda bulunur.

 2. İOS Genel Ayarlar arayüzü görüntülenmelidir. Dokunmak Çoklu Görev ve Bağlantı İstasyonu.

 3. Bulun Birden Çok Uygulamaya İzin Ver ayar, ekranın üst kısmında bulunur. Eşlik eden geçiş yeşilse, ayar etkindir. Beyazsa, şu anda devre dışıdır ve Bölünmüş Görünüm veya Kaydırma özelliklerini kullanma özelliğini etkinleştirmek için geçişe bir kez dokunmanız gerekir.

  İPad'in Çoklu Görev ve Yerleştirme menüsünde Birden Çok Uygulamaya İzin Ver

İPad’de Bölünmüş Ekran Nasıl Yapılır

Çoklu Uygulamalar işlevi etkinleştirildikten sonra, iPad’de Bölünmüş Ekran görünümünü kullanmak birkaç hareket meselesidir. Split View’un çalışması için iki uygulamadan en az birinin iPad Dock’unuzda bulunması gerekir. Bu uygulamalardan birinin kısayolu şu anda Dock’unuzda yoksa, devam etmeden önce oraya eklemek isteyeceksiniz.

 1. İPad’inizden Ev ekran, bölünmüş ekran modunda kullanmak istediğiniz ilk uygulamayı açın. Bu belirli uygulamaya bir kısayol değil Dock’unuzda olması gerekir.

 2. Dock’un görüntülenmesi için ekranınızın altından yavaşça yukarı kaydırın.

  İPad Dock'un üzerini kapladığı Google Chrome tarayıcısı

 3. İkinci uygulamanın simgesine dokunun ve basılı tutun.

 4. Ardından, uygulama simgesini sürükleyin ve Dock’un dışında herhangi bir yere bırakın.

 5. İkinci uygulama, ilk uygulamanın bir kısmını kaplayarak Slide Over modunda görüntülenecektir. İkinci uygulamanın penceresinin üstünde koyu gri bir yatay çizgi göreceksiniz. Uygulama penceresi dönüştüğünde bırakarak bu çizgiye dokunun ve aşağı sürükleyin.

  Slide Over modunda iPad'in ekran görüntüsü

 6. Bölünmüş Görünüm modunda her iki uygulama da yan yana görünmelidir. Her iki uygulamayı da iPad ekranınızda aynı boyutta yapmak istiyorsanız, iki pencere arasında bulunan dikey gri bölücüye dokunup sürükleyin, eşit ekran alanlarına sahip olduklarında bırakın.

  Tüm iPad uygulamaları bu bölünmüş ekran işlevini desteklemez, bu nedenle, kullandığınız uygulamalardan biri veya her ikisi de Bölünmüş Görünüm modu sunmuyorsa deneyiminiz değişebilir.

 7. Bölünmüş ekranda çalışmayı durdurmak için, artık görmek istemediğiniz uygulamayı kaplayana kadar bölücüye dokunun ve sürükleyin.