Skip to content

İPad’de İnternet Hızınızı Test Etme

14 de Mayıs de 2021

Yavaş bir iPad gerçekten yavaş olmayabilir; performans sorunlarının nedeni zayıf bir internet bağlantısı olabilir. Bu sorunları gidermek için iPad’inizin internet hızını test edin. Birçok uygulama web’e güvenir ve zayıf bir bağlantı bu uygulamaları farklı şekillerde etkileyebilir. Bu talimatlar iOS 10 ve sonraki sürümleri çalıştıran cihazlar için geçerlidir.

En İyi Hız Testi

İPad’inizi test etmek için Ookla Speedtest mobil uygulamasını indirin. İPad’de Wi-Fi hızını kontrol etmek için uygulamayı başlatın, isterse konum hizmetlerini kullanmasına izin verin ve Teste başla buton. Ookla Speedtest ekranı, bir arabadaki hızölçer gibi görünür ve bu hızölçer gibi, hızlı bir bağlantı kaydetmek için en yüksek hızlara ulaşması gerekmez. Düzelmezse endişelenecek bir şey yok. İPad’inizi nasıl kullandığınıza bağlıdır. Ortalama hızınız hakkında bir fikir edinmek için bağlantınızı bir defadan fazla test edin. Wi-Fi’nin birkaç saniye yavaşlaması ve ardından tekrar hızlanması mümkündür. Herhangi bir farkı hesaba katmak için birden fazla test yapın. 5 Mbs’nin altında bir hız gibi tatmin edici olmayan bir hız alırsanız, evinizin veya dairenizin farklı bir yerine gidin. Öncelikle yönlendiricinin yanında duran hızı test edin, ardından evinizin diğer bölümlerine geçin. Bir Wi-Fi sinyali duvarlardan, cihazlardan ve diğer engellerden geçtiğinde sinyal zayıflayabilir. Bir nokta sinyal almazsa veya zayıf bir sinyal alırsa, bağlantıyı hızlandırıp hızlandırmadığını görmek için yönlendiriciyi yeniden konumlandırın.

İyi Hız Nedir?

İyi bir hız alıp almadığınızı anlamadan önce, internet bağlantısının bant genişliği yeteneklerini belirleyin. Planınızın hızı internet servis sağlayıcınızın (ISS) faturasında görünebilir. Yönlendiriciye bağlı bir Ethernet kablosuyla ağınıza kablolu bir masaüstü veya dizüstü bilgisayar kullanarak da bağlantıyı test edebilirsiniz. Bilgisayarınızdaki yaklaşık maksimum bant genişliğini öğrenmek için Ookla Speedtest’in web sürümünü kullanın.

 • 3 Mbs’den az: Cihazlar video akışında sorun yaşar ve web sayfalarını yüklerken veya müzik akışı yaparken yavaş zamanlar yaşayabilir. Pandora, Spotify, Apple Music ve diğer müzik akışı uygulamalarıyla net ses elde etmek yaklaşık 1,5 Mbs sürer. Bununla birlikte, sürekli olarak 3 Mbs’nin altındaysanız, internet bağlantısı 1 ile 2 Mbs arasında sıçrayabileceğinden sorunlarla karşılaşabilirsiniz.
 • 3 – 5 Mbs: Bu hız, müzik akışı sağlar ve web sayfalarını yükler, ancak video akışıyla ilgili sorunlar yaşar ve YouTube ve diğer sağlayıcıların kalitesini düşürebilir.
 • 6 ila 10 Mbs: Video akışı sorunsuz olmalıdır, ancak birden fazla cihazdan yüksek kaliteli video akışında sorunlar olabilir. Bu hız, aynı anda bir televizyona veya tablete yayın yapıyorsanız iyi çalışır.
 • 11-25 Mbs: 10 Mbs’nin üzerindeki hızlar, cihazınızın HD kalitesinde video akışında takılıp kalmamasını sağlar. Bu hız aralığı, aynı anda birden fazla cihaza akış yapılmasını mümkün kılar.
 • 25 Mbs’den fazla: Bu hız, 4K ve UHD video akışı yapabilir, birkaç cihazı bağlayabilir ve birden çok kaynaktan video akışı sağlayabilir.

Ping Süresi Ne Anlama Geliyor

Ping süresi de önemli bir gösterge olabilir. Bant genişliği aynı anda ne kadar veri indirilebileceğini veya yüklenebileceğini ölçerken, ping bilgi veya verilerin uzak sunuculara gidip gelmesi için geçen süreyi ölçer. Gecikme, özellikle çok oyunculu oyunlar oynuyorsanız önemlidir. Çoğu bağlantı için 100 ms’den daha kısa bir ping süresi idealdir. 150’nin üzerindeki herhangi bir şey, çok oyunculu oyunlar oynarken gözle görülür bir gecikmeye neden olabilir.

İPad’iniz Dizüstü Bilgisayarınızdan Daha Hızlı Olduğunda

Daha yeni bir modeliniz varsa ve yönlendiriciniz birden fazla anten kullanmayı destekliyorsa, iPad’inizdeki maksimum internet hızını aşmanız mümkündür. Birden çok anten genellikle 2,4 ve 5 GHz’de yayın yapan çift bantlı yönlendiricilerde bulunur. İPad, yönlendiriciye iki bağlantı kurar ve ikisini aynı anda kullanır. Sorunla karşılaşırsanız Wi-Fi’nizi hızlandırmak için bunu kullanın. En yeni 802.11ac yönlendiricileri, sinyali bu standardı destekleyen iPad cihazlarına odaklamak için bir ışınlama teknolojisi kullanır. İPad, bu teknolojiyi iPad Air 2 ve iPad mini 4’te tanıttı, bu nedenle bunlardan birine veya daha büyük iPad Pro gibi daha yeni bir iPad’e sahipseniz, en yeni yönlendiricileri kullanabilirsiniz.

İPad’inizde Yavaş Hızlarla İlgili Sorunları Giderme

Testler iPad’in yavaş çalıştığını gösteriyorsa, iPad’inizi yeniden başlatın ve testleri yeniden çalıştırın. Yeniden başlatma çoğu sorunu düzeltir, ancak iPad’de hala sorunlar varsa, iPad’inizdeki ağ ayarlarını sıfırlayın.

 1. Açık Ayarlar.

 2. Dokunmak Genel.

  Filmler iPad'den nasıl silinir

 3. Dokunmak Sıfırla.

  İPad'in internet hızını test edin

 4. Dokunmak Ağ Ayarları Sıfırlama.

  İPad'de Ağ Ayarlarını Sıfırla

 5. İPad’in ağ ayarları sıfırlandıktan sonra Wi-Fi yönlendiricide oturum açın.

Bazı eski ve daha ucuz yönlendiriciler, özellikle yönlendirici birkaç aygıta bağlı olduğunda, açık kaldıkça yavaşlar. Bu durumda yönlendiriciyi yeniden başlatın.