Skip to content

İPad’de Klasör Nasıl Oluşturulur

8 de Mayıs de 2021

İPad ile ilgili harika olan şey, bunun için kaç harika uygulama indirebileceğinizdir. Ancak bunun bir bedeli var: iPad’inizde birçok uygulama var! Her şeyi düzenli tutmak için uygulamalarınız için bir klasör oluşturun. Bu bilgiler, iOS’un herhangi bir modern sürümünü çalıştıran iPad’in şu anda desteklenen tüm sürümleri için geçerlidir.

İPad’de Klasör Nasıl Oluşturulur

  1. Uygulamayı parmağınızla elinize alın. Uygulamaları iPad ekranında taşımaya aşina değilseniz, parmağınızı birkaç saniye üzerinde tutarak bir uygulamayı “yakalayabilirsiniz”. Uygulama simgesi hafifçe genişler ve parmağınızı nereye hareket ettirirseniz hareket ettirin, parmağınızı ekranda basılı tuttuğunuz sürece uygulama onu takip edecektir. Bir uygulama ekranından başka bir ekrana geçmek istiyorsanız, parmağınızı iPad ekranının en kenarına hareket ettirin ve ekranın değişmesini bekleyin.

  2. Uygulamayı başka bir uygulama simgesine bırakın. Bir uygulamayı aynı klasörde olmasını istediğiniz başka bir uygulamaya sürükleyerek bir klasör oluşturun. Uygulamayı aldıktan sonra, aynı klasörde olmasını istediğiniz başka bir uygulamanın üzerine sürükleyerek bir klasör oluşturursunuz. Hedef uygulamanın üzerine geldiğinizde, uygulama birkaç kez yanıp sönecek ve ardından bir klasör görünümüne genişleyecektir. Klasörü oluşturmak için uygulamayı bu yeni klasör ekranına bırakmanız yeterlidir.

    Batman oyunu iPad

  3. Klasörü adlandırın. İPad, klasöre aşağıdaki gibi varsayılan bir ad verecektir: Oyunlar, İş veya Eğlence onu yarattığınızda. Ancak klasör için özel bir ad istiyorsanız, düzenlemek yeterince kolaydır. Öncelikle, klasör görünümünün dışında olmanız gerekir. Ana Sayfa düğmesine tıklayarak bir klasörden çıkın. Ana ekranda, ekrandaki tüm uygulamalar titreyene kadar parmağınızı klasör üzerinde tutun. Ardından, parmağınızı kaldırın ve ardından genişletmek için klasöre dokunun. Ekranın üst kısmındaki klasör adı, üzerine dokunarak düzenlenebilir, bu da ekran klavyesini getirecektir. Adı düzenledikten sonra, düzenleme modundan çıkmak için Ana Sayfa düğmesini tıklayın.

    İPad

İPad’de Bir Klasöre Uygulama Ekleme

Aynı yöntemi kullanarak klasöre yeni uygulamalar ekleyin. Sadece uygulamayı alın ve klasörün üstüne taşıyın. Klasör, ilk oluşturduğunuzda olduğu gibi genişler ve uygulamayı klasörün içinde herhangi bir yere bırakmanıza izin verir.

Klasörden Bir Uygulama Nasıl Kaldırılır veya Klasör Silinir

Klasörü oluşturmak için yaptığınız işlemin tersini yaparak bir uygulamayı klasörden kaldırın. Hatta bir uygulamayı bir klasörden kaldırıp bir başkasına bırakabilir, hatta ondan yeni bir klasör oluşturabilirsiniz.

  1. Uygulamayı alın. Uygulamaları, tıpkı Ana ekrandaymış gibi bir klasör içinde alabilir ve taşıyabilirsiniz.

  2. Uygulamayı klasörün dışına sürükleyin. Klasör görünümünde, ekranın ortasında klasörü temsil eden yuvarlak bir kutu vardır. Uygulama simgesini bu kutunun dışına sürüklerseniz, klasör kaybolur ve uygulama simgesini istediğiniz yere bırakabileceğiniz Ana ekrana geri dönersiniz. Bu, başka bir klasöre bırakmayı veya yeni bir klasör oluşturmak için başka bir uygulamanın üzerine gelmeyi içerir.

Klasör, iPad’den son uygulama kaldırıldığında kaldırılır. Bir klasörü silmek için, tüm uygulamaları onun dışına sürükleyin ve Ana ekrana veya diğer klasörlere yerleştirin.

İPad Klasörlerini Düzenleme

Klasörlerle ilgili harika olan şey, birçok yönden tıpkı uygulama simgeleri gibi davranmalarıdır. Bunları bir ekrandan diğerine sürükleyin veya hatta yuvaya sürükleyin. İPad’inizi düzenlemenin harika bir yolu, uygulamalarınızı her biri kendi klasörüne sahip farklı kategorilere ayırmak ve ardından bu klasörlerin her birini yuvanıza taşımaktır. Bu, tüm uygulamalarınıza erişimi olan tek bir Ana ekrana sahip olmanızı sağlar. Veya bir klasör oluşturun, adlandırın Favoriler ve ardından en çok kullandığınız uygulamaları buraya yerleştirin. Daha sonra bu klasörü ilk Ana ekrana veya iPad’inizin dock’una yerleştirebilirsiniz.