Skip to content

İPad’de SIM Kart Var mı?

20 de Mayıs de 2021

Yalnızca hücresel ağlar üzerinden veri bağlantısını destekleyen iPad modelleri bir SIM kart gerektirir. İlişkili hesabın kimliğini doğrulayan bir Abone Kimlik Modülü kartı, iPad’in internete bağlanmak için baz istasyonlarıyla iletişim kurmasını sağlar. Bu SIM kart, birçok akıllı telefonda bulunan SIM kart ile hemen hemen aynıdır. Geçmişte, SIM kartlar genellikle belirli bir operatöre bağlıydı. Sonuç olarak, bazı iPad’ler, iPad jailbreak yapılmadığı sürece diğer taşıyıcılarla çalışmayan bir SIM kart tarafından belirli bir operatöre kilitlendi.

Apple SIM Kart nedir? Ve Bende Var mı?

Her SIM kartın belirli bir telekom şirketine bağlanmasının ve her iPad’in bu şirkete kilitlenmesinin sakıncalı olduğunu düşünüyorsanız, yalnız değilsiniz. Apple, iPad’in desteklenen herhangi bir operatörle kullanılmasına izin veren evrensel bir SIM kart geliştirdi. Apple SIM kartın belki de en iyi özelliği, uluslararası seyahatlerde daha ucuz veri planlarına izin vermesidir. Uluslararası bir yolculuğa çıktığınızda iPad’inizi kilitlemek yerine, uluslararası bir operatöre kaydolabilirsiniz. Apple SIM kart, iPad Air 2 ve iPad Mini 3’te piyasaya sürüldü. İPad Mini 4, orijinal iPad Pro ve daha yeni modellerde destekleniyor.

SIM Kartımı Neden Çıkarmak veya Değiştirmek İsteyeyim?

Bir SIM kartı değiştirmenin en yaygın nedeni, iPad’i aynı hücresel ağ üzerinde daha yeni bir modele yükseltmektir. SIM kart, iPad’in hücresel hesabınız için ihtiyaç duyduğu tüm bilgileri içerir. Orijinal SIM kartın hasarlı veya bozuk olduğuna inanılırsa, yedek bir SIM kart da gönderilebilir. SIM kartın çıkarılması ve tekrar takılması, bazen iPad ile garip davranışları, özellikle de Safari tarayıcısında bir web sayfasını açmaya çalışırken iPad’in donması gibi internet ile ilgili davranışları gidermek için kullanılır.

SIM Kartımı Nasıl Çıkarıp Değiştiririm?

Halfdark / Getty Images
İPad’iniz bir SIM tepsisi içermiyorsa, hücresel veri ağlarına bağlanamayan, yalnızca Wi-Fi özellikli bir modeldir. İPad’deki SIM kart yuvası, iPad’in üst tarafına doğru yan taraftadır. İPad’in üstü kameranın olduğu taraftır. Ana Sayfa düğmesi olan iPad’lerde Ana Sayfa düğmesi ekranın altındaysa iPad’i doğru yönde tuttuğunuzu anlayabilirsiniz. IPad’ler bir SIM kart çıkarma aracıyla birlikte gelir. Bu araç, iPad için talimatların yanı sıra küçük bir karton kutuya iliştirilmiştir. SIM kart çıkarma aracınız yoksa, aynı amacı gerçekleştirmek için bir ataş kullanabilirsiniz. SIM kartı çıkarmak için SIM kart yuvasının yanındaki küçük deliği bulun. SIM kart çıkarma aracını veya bir ataşı kullanarak, aletin ucunu küçük deliğe bastırın. SIM kart tepsisi çıkarak SIM kartı çıkarmanıza ve boş tepsiyi veya yedek SIM’i iPad’e geri kaydırmanıza olanak tanır. SIM kart yuvalarının bir şeması Apple desteğinde mevcuttur.