Skip to content

İPad’im Yazdırmıyor veya Yazıcımı Bulamıyor

7 de Mayıs de 2021

AirPrint özellikli bir yazıcıyla, iPad’de yazdırmak, Paylaş düğmesine dokunup Yazdır’ı seçmek kadar kolay olmalıdır. ve yazıcınızı seçin. İPad, baskı işini yazıcıya iletir ve iyi olmanız gerekir, ancak süreç her zaman bu kadar sorunsuz gitmez. Baskı yapamıyorsanız veya iPad yazıcınızı bulamıyorsa, en yaygın sorunları çözen birkaç sorun giderme adımını deneyin. Bu sorun giderme ipuçları, iPadOS 14, iPadOS 13 ve şu anda desteklenen tüm iOS sürümleriyle çalışır.

Yazıcı iPad’inizdeki Listede Görünmüyorsa

En yaygın sorun, iPad yazıcınızı bulamadığında veya tanıyamadığında ortaya çıkar. Bu sorunun temel nedeni, iPad ve yazıcının birbiriyle doğru şekilde iletişim kurmamasıdır. Bazı yazıcılar, özellikle ilk dönem AirPrint yazıcılar biraz titizdir ve zaman zaman özel işlem gerektirir.

Yazıcı göstermeyen bir iPadSırasıyla şu sorun giderme adımlarını deneyin:

 1. Yazıcınızın açık olduğundan emin olun. Bazı yazıcılar otomatik olarak kapanır, bu nedenle önce yazıcının durumunu kontrol edin.

 2. Doğru Wi-Fi ağına bağlı olduğunuzu doğrulayın. AirPrint, Wi-Fi üzerinden çalışır, bu nedenle internete 4G kullanarak bağlanırsanız, ağ yazıcınıza yazdıramazsınız. Wi-Fi aracılığıyla bağlanmanız ve yazıcınızla aynı Wi-Fi ağı olması gerekir. Çoğu evde yalnızca bir Wi-Fi ağı vardır, ancak bazı yönlendiriciler 2,4 GHz ağ ve 5 GHz ağ üzerinden yayın yapar. Büyük evlerde, farklı bir ağda yayın yapan bir Wi-Fi genişletici bulunabilir. Hem iPad’in hem de yazıcının aynı frekansta aynı ağda olduğundan emin olun.

 3. İPad’in Wi-Fi bağlantısını yenileyin. Bu prosedür iPad’i tekrar yazıcıyı aramaya zorlar. Wi-Fi’yi yenilemek için iPad’in ayarlarını açın ,öğesine dokunun. Wifi sol taraftaki listede ve Wi-Fi’yi kapatmak için yeşil anahtara dokunun. Bir süre kapalı bırakın ve ardından tekrar açın. İPad ağa yeniden bağlandıktan sonra tekrar yazdırmayı deneyin.

 4. İPad’i yeniden başlatın. İPad’i yeniden başlatmanın kaç rastgele sorunun çözüleceği şaşırtıcı. Yeniden başlatma bu listede ilk sırada yer almıyor çünkü buradaki diğer adımların çoğu kontrol etmek için hızlı. İPad sizden şunu isteyene kadar Uyku / Uyanma Düğmesini (Güç düğmesi olarak da bilinir) basılı tutun. kapatmak için kaydır. Ardından düğmeyi kaydırın. Bir iPad Pro, Güç düğmesini ve ses düğmelerinden herhangi birini basılı tutmanızı gerektirir. Gücü kapattıktan sonra, Güç yeniden başlatmak için tekrar düğmesine basın.

 5. Yazıcıyı yeniden başlatın. İPad ile ilgili bir sorun yerine, yazıcıyla ilgili bir sorun olabilir. Yazıcının gücünü kapatmak ve yeniden açmak, yazıcı tarafındaki sorunları çözebilir. Tekrar test etmeden önce yazıcının Wi-Fi ağına yeniden bağlanmasını bekleyin. Çoğu AirPrint yazıcısının ekranında, düzgün bağlandığını gösteren bir Wi-Fi ışığı veya simgesi bulunur.

 6. Bir AirPrint yazıcı olduğunu doğrulayın. Bu yeni bir yazıcı ise, ambalajında ​​AirPrint uyumlu olduğu söylenmelidir. Bazı eski yazıcılar iPad’den yazdırmak için belirli bir uygulama kullanır, bu nedenle kullanıcı el kitabına bakın. Apple’ın web sitesinden AirPrint yazıcıların bir listesini alabilirsiniz.

Yazıcı Listede Görünüyorsa

Yazıcıyı iPad’inizde görebiliyorsanız ve yazıcıya yazdırma işleri gönderebiliyorsanız, bu muhtemelen bir iPad sorunu değildir. İPad meli yazıcının kağıdının bitmesi veya mürekkebinin bitmesi gibi standart sorunları algılar, ancak bu özellik yazıcının iPad ile geri iletişim kurmasına bağlıdır.

Yazıcı Seçenekleri iletişim kutusunda bir yazıcıyı gösteren bir iPad 1. Mürekkep seviyelerini ve kağıdı kontrol edin. Yazıcı, yazdırma işinde kağıdın bitmesi veya mürekkebin bitmesi veya kağıt sıkışması gibi herhangi bir sorunu varsa, normalde bir hata mesajı görüntülemelidir.

 2. Yazıcıyı yeniden başlatın. Yazıcı tarafında herhangi bir sayıda şey ters gidebilirdi ve yeniden başlatmak bu sorunları çözebilir. Yazıcıyı kapatın ve tekrar açmadan önce birkaç saniye kapalı bırakın. Yeniden başlatıldıktan sonra tekrar yazdırmayı deneyin.

 3. Yazıcıda tanılama çalıştırın. Çoğu yazıcı, temel tanılamayı bildirir. Bu prosedür mürekkep seviyelerini, kağıt sıkışmalarını ve diğer genel sorunları kontrol eder.

 4. İPad’i yeniden başlatın. Yazıcı üzerinde görünüyorsa sorun iPad ile olmamalı, ancak yine de iPad’i yeniden başlatın. Basılı tutun Güç iPad sizden kapatmak için kaydır ve ardından düğmeyi kaydırın. Kapatıldıktan sonra, yeniden başlatmak için düğmeyi tekrar basılı tutun. Bu işe yaramazsa, bazı iPad sorun giderme adımlarını denemeniz gerekebilir.

 5. Yönlendiriciyi yeniden başlatın. Sorun yazıcıda olmayabilir. Yazıcıdaki her şeyi kontrol ettiyseniz, soruna neden olan yönlendirici olabilir. Yönlendiriciyi birkaç saniyeliğine kapatın ve sorunun giderilip giderilmediğini görmek için yeniden başlatın.

 6. Yazıcının üreticisine başvurun. Bu noktada, iPad’i, yazıcıyı ve yönlendiriciyi yeniden başlatma dahil olmak üzere temel sorun giderme adımlarından geçtiniz. Daha spesifik sorun giderme adımları için yazıcının üreticisine başvurun.