Skip to content

İPad’imi Neden Yükseltemiyorum?

28 de Mayıs de 2021

Apple, her yıl iPad’in işletim sisteminin yeni bir sürümünü çıkarır. Bu iOS güncellemeleri yeni özellikler, hata düzeltmeleri ve geliştirilmiş güvenlik içerir. Yükseltme süreci genellikle basittir, ancak aksaklıklar ortaya çıkar. İPad’inizde iOS’un en son sürümüne yükseltme konusunda sorun yaşıyorsanız, bunun nedeni aygıtınızın şarjının yetersiz olması veya gerekli boş alanın olmaması olabilir — sorunları kolayca çözebilirsiniz. Ancak bunun nedeni iPad’inizin eski olması ve işletim sisteminin en son sürümüne güncellenememesi olabilir. Eski bir iPad’i “düzeltmenin” tek yolu yenisini satın almaktır. Bu makaledeki bilgiler, aksi belirtilmediği sürece iOS 13, 12, 11 veya iOS 10 sürümlerini çalıştıran iPad’ler için geçerlidir.

Boş Alan Yokluğu Yükseltmeyi Engeller

İOS yükseltmesi için işletim sistemini değiştirmek için iPad’iniz 3 GB boş alana ihtiyaç duyabilir. İPad’iniz gereken alandan biraz azsa, uygulamaları geçici olarak kaldırmayı ve daha sonra yeniden yüklemeyi önerir. Bununla birlikte, iPad’inizin yeterince boş alanı yoksa, indirme seçeneğini görmezsiniz. Bunun yerine, yükseltmeyi tekrar denemeden önce alan açmak için iPad’inizdeki bazı uygulamaları, müzikleri, filmleri veya fotoğrafları kırpmanızı öneren bir hata mesajı göreceksiniz.

Cankurtaran
İTunes kullanarak iPad’inizi güncellemek için normal prosedürü ayrıntılı olarak incelemek için iOS’u yükseltme talimatlarımıza bakın. Bu problemin çözülmesi nispeten kolaydır. Çoğumuz artık kullanmadığımız uygulamalarımız ve oyunlarımız var. Uygulama sallanmaya başlayana kadar parmağınızı uygulama simgesi üzerinde birkaç saniye tutarak ve ardından X köşede. Ayrıca iPad’inizden bilgisayarınıza dosya kopyalayabilir ve ardından görüntüleri iPad’inizden silebilirsiniz. İPad Depolama ekranına gitmek, alan boşaltmak için daha iyi bir yöntemdir.

 1. İtibaren Ayarlar uygulama seçin Genel > iPad Depolama.

  İPad Depolama düğmesi vurgulanmış olarak iPad'in Genel ayarlarının ekran görüntüsü

 2. Bilgi ekranını açmak için düzenli olarak kullanmadığınız iPad Saklama ekranında listelenen herhangi bir uygulamaya dokunun. Uygulamalar, en büyüğünden başlayarak ne kadar yer kapladıklarına göre listelenir.

  iPad Depolama Ayarları ekranı

  Cankurtaran
 3. Uygulama bilgileri ekranında, şunu seçin: Boşaltma Uygulaması belgeleri ve verileri sağlam tutarken uygulamayı kaldırmak veya Uygulamayı Sil Uygulamayı ve tüm verileri silmek için. Her iki eylemde de tasarruf edilen alan miktarı ekranın üst kısmında listelenir. Bir uygulamanın silinmesi daha fazla alan açar, ancak verileri ve belgeleri geri alınamaz ve silme işlemi kalıcıdır, ancak uygulamanın kendisini daha sonra yeniden indirebilirsiniz.

  Boşaltma Uygulaması ve Uygulamayı Sil seçeneklerinin vurgulandığı iPad Depolama'daki bir uygulamanın ekran görüntüsü

 4. İşlemi, nadiren kullandığınız veya iPad’de en çok yer kapladığınız uygulamalara odaklanarak diğer uygulamalarla tekrarlayın.

Ayrıca fotoğrafları ve videoları bilgisayarınıza da taşıyabilirsiniz. Videolar şaşırtıcı derecede büyük miktarda yer kaplayabilir. Bunlara iPad’inizden erişmeye devam etmek istiyorsanız, bunları iCloud’a veya benzer bir hizmete kopyalayın.

Yükseltmek için iPad’inize Güç Katın

İPad’inizin pil ömrü yüzde 50’nin altındaysa yükseltemezsiniz. Bir bilgisayara bağlamak, şarj etmenin bir yoludur, ancak en iyi yol, iPad’inizle birlikte gelen AC adaptörünü kullanmak ve yükseltme yapmadan önce onu doğrudan bir duvar prizine bağlamaktır. Apple’ın iOS 12’de sunduğu Otomatik Güncellemeleri etkinleştirdiyseniz veya iOS 10’dan 12’ye kadar mevcut olan Bu Gece Yükle’yi seçtiyseniz, iPad’in Wi-Fi’nin yanı sıra gece boyunca güce bağlanması gerekir.

Yalnızca% 2 şarja sahip bir iPad

Cankurtaran

Eyvah! İPad’im Eski

Apple, her yıl yeni işletim sistemiyle birlikte yeni bir iPad serisi piyasaya sürüyor. Çoğu insan için, yeni işletim sistemi mevcut iPad’leriyle uyumludur, bu nedenle tabletin kendisini yükseltmeye gerek yoktur. Ancak Apple, gelişmiş özelliklerini çalıştıramayan eski iPad modellerini yükseltmeyi yavaşça durdurdu. Aşağıdaki iPad’lerden birine sahipseniz, onu listelenen iOS sürümünün ötesine yükseltemezsiniz.

 • Resmi desteği ilk kaybeden orijinal iPad oldu. Desteklediği iOS’un son sürümü 5.1.1’dir.
 • İPad 2, iPad 3 ve iPad Mini, iOS 9.3.5’ten sonra yükseltilemez.
 • iPad 4, iOS 10.3.3’ten sonraki güncellemeleri desteklemez.

Diğer tüm iPad modelleri iOS 12’ye yükseltilebilir.

Apple Neden iPad’imi Desteklemeyi Durdurdu?

İPad, yalnızca 256 MB RAM’e sahip olduğu için orijinal iPad desteğini bıraktı. Bu, işletim sistemini ve uygulamaları çalıştırmak için kullanılan bellektir ve iPad’de uygulamaları depolamak için kullanılan 16 GB, 32 GB ve 64 GB ile karıştırılmamalıdır. Orijinal iPad’deki bellek kısıtlamaları, iPad’in sanal dokunmatik yüzey ve çoklu görev gibi birçok gelişmiş özelliğini imkansız hale getirdi. Apple ayrıca iPad Air ile iPad’i 32 bit mimariden 64 bit mimariye taşıdı. Bu çoğu kişiye tekno-dil gibi görünebilir, ancak bu iPad’i çok daha verimli hale getirir. Bu hareket, iPad 2, iPad 3, iPad 4 ve iPad Mini’nin artık en yeni güncellemelerle uyumlu olmamasına neden oldu. Bu donanım sınırlaması konusunda yeni bir iPad satın almaktan başka yapılacak bir şey yok. Ancak, iPad’iniz yine de çalışmalı ve birçok uygulamayı desteklemelidir; yeni özellikleri veya daha yeni uygulamaları alamazsınız. Bu iPad’ler ayrıca çocuklar için harika tabletler oluşturur. Tüm bilgi işlem cihazlarında güvenlik, bir üst düzey adamlık oyunudur. Sistem güvenli hale gelir gelmez, insanlar tekrar içeri girmenin bir yolunu bulur. Sisteminizi güvende tutmanın en iyi yolu, işletim sistemini güncel tutmaktır. Ancak bu her zaman mümkün olmadığından (çünkü üretici modelinizi desteklemeyi bıraktığından), bazı güvenlik açıklarının bu durumda yine de yararlanılabileceğini anlamak önemlidir. En yeni özelliklere sahip olmasalar da, eski iPad’lerin çoğu hala App Store’dan uyumlu uygulamalar indirebilir, web’de gezinebilir, e-kitapları görüntüleyebilir, Facebook’a erişebilir ve e-postaları takip edebilir. Satarak veya bir takas programı kullanarak iPad’iniz için hala biraz para kazanabilirsiniz.