Skip to content

İPad’in Bildirim Merkezi Rehberi

15 de Mayıs de 2021

İPad Bildirim Merkezi, takviminizin, hatırlatıcılarınızın, uygulamalardan gelen uyarıların, son metin mesajlarınızın ve favori olarak işaretlenen tartışmalardaki e-postaların bir derlemesidir. Ayrıca takviminizden önemli güncellemeleri ve hatırlatıcıları, Siri’den uygulama önerilerini, Haberler uygulamasından derlenen makaleleri ve yüklediğiniz üçüncü taraf widget’ları gösteren bir “Bugün” ekranı içerir.

Bildirim Merkezi Nasıl Açılır

Bildirimlerinize iPad’in ekranının en üst kenarına dokunarak ve parmağınızı ekrandan çıkarmadan aşağı kaydırarak erişebilirsiniz. Bu, Bildirimler Görünümü etkinken bildirim merkezini ‘aşağı çekecektir’. Parmağınızı ekranın sol tarafından sağa kaydırarak Bugün Görünümü’ne ulaşabilirsiniz. Aynı soldan sağa kaydırmayı kullanarak iPad’in Ana Ekranının (tüm uygulama simgelerinin bulunduğu ekran) ilk sayfasından yalnızca Bugün Görünümü’nü de açabilirsiniz. Varsayılan olarak, iPad kilitli olsa bile Bildirim Merkezi’ne istediğiniz zaman erişebilirsiniz. İPad kilitliyken erişimi etkinleştirmek istemiyorsanız, bu özelliği iPad ayarlarından seçerek kapatabilirsiniz. Dokunmatik Kimlik ve Şifre sol taraftaki menüden ve Bugün Görünümü ve Bildirimler Görünümü’nün yanındaki açma / kapama kaydırıcısını çevirerek.

Bir Widget’ın Bugün Görünümü ile İlişkisi

Widget, bildirim merkezinin Bugün Görünümü bölümü için bir görünümle tasarlanmış bir uygulamadır. Örneğin, ESPN uygulaması, uygulamayı açtığınızda haberleri ve spor sonuçlarını görüntüler. Uygulama aynı zamanda Bugün Görünümü’nde skorları ve yaklaşan oyunları gösteren bir widget görünümüne sahiptir. Widget’ı görmek için, onu Bugün Görünümü’ne eklemeniz gerekir.

Bildirimler Nasıl Değiştirilir

Tasarım gereği, uygulamaların bildirim göndermeden önce izin istemesi gerekir. Uygulamada, bu çoğu zaman işe yarar, ancak bazen bildirim izni yanlışlıkla veya bir hatayla açılır. Bazı insanlar bildirim göndermek için çoğu uygulamayı, özellikle de Facebook gibi uygulamaları tercih eder. Diğerleri, hatırlatıcılar veya takvim etkinlikleri gibi yalnızca en kritik mesajlardan haberdar olmayı tercih eder. Herhangi bir uygulamanın bildirimlerini iPad’in Ayarlar uygulamasını başlatıp sol taraftaki menüden Bildirimler’e dokunarak değiştirebilirsiniz. Bu size iPad’deki her uygulamanın bir listesini verecektir. Bir uygulamaya dokunduktan sonra Bildirimleri açma veya kapatma seçeneğiniz vardır. Bildirimlere izin verirseniz, stili seçebilirsiniz.

İPad’in Bugün Görünümü Nasıl Özelleştirilir

Varsayılan olarak, Bildirim Merkezi’nin Bugün Görünümü size takviminizdeki tüm etkinlikleri, o gün için hatırlatıcıları, Siri uygulama önerilerini ve bazı haberleri gösterir. Ancak, gösterilenlerin sırasını değiştirmek veya ekrana yeni pencere öğeleri eklemek için Bugün görünümünü özelleştirmek kolaydır. Bugün Görünümündeyken, en alta kaydırın ve Düzenle buton. Bu sizi görünümden öğe çıkarmanıza, yeni pencere öğeleri eklemenize veya sırayı değiştirmenize olanak tanıyan yeni bir ekrana götürecektir. Eksi işaretli kırmızı düğmeye dokunarak bir öğeyi kaldırabilir ve artı işaretli yeşil düğmeye dokunarak bir widget ekleyebilirsiniz. Listeyi yeniden düzenlemek biraz daha yanıltıcı olabilir. Her öğenin sağında üç yatay çizgiye sahip bir düğme bulunur. Parmağınızı çizgiler üzerinde tutarak öğeyi ‘yakalayabilir’ ve ardından parmağınızı yukarı veya aşağı hareket ettirerek pencere öğesini listede yukarı veya aşağı taşıyabilirsiniz. Ancak, çok dikkatli olmanız ve yatay çizgilerin tam ortasına dokunmanız gerekir, aksi takdirde yalnızca sayfayı yukarı veya aşağı kaydırırsınız.

İki Bugün Görünümü Var

Manzara modundayken elde ettiğiniz görünüm (iPad yan yatırıldığında), portre modunda elde ettiğiniz görünümden biraz farklıdır. Apple, Bugün Görünümü’nü iki sütunla görüntüleyerek manzara modunda ekstra gayrimenkulden yararlanır. Bir widget eklediğinizde, sağ sütunun altındaki listenin en altına gider. Düzenleme ekranında, widget’lar iki gruba ayrılır: sol sütun ve sağ sütun. Bir widget’ı sağdan sola taşımak, onu listede yukarı sol bölüme taşımak kadar basittir.