Skip to content

İPad’in Parlaklığını Ayarlama

24 de Mayıs de 2021

İPad, otomatik parlaklık özelliği içerir. Bu özellik, iPad’in ekranını çevredeki ortam ışığına göre değiştirir. Bazen ekranı tam olarak doğru yapmak için bu yeterli değildir. İşte iPad’inizin ekranının parlaklığını ayarlamanın bazı yolları. Bu talimatlar iPadOS 14, iPadOS 13 ve iOS 12 ila iOS 10 için geçerlidir.

Kontrol Merkezinde Parlaklık Nasıl Ayarlanır

İPad Kontrol Merkezi, hangi uygulamayı açmış olursanız olun birkaç ayarı değiştirmenin uygun bir yoludur. İşte nasıl kullanılacağı:

 1. Kontrol Merkezi parmağınızı ekranın sağ üst köşesinden aşağı kaydırarak.

 2. Parlaklık kontrolleri, ses seviyesi kontrolü ile birlikte iki dikey kaydırıcıdan biridir. Parlaklığı ayarlamak için kaydırıcıyı yukarı ve aşağı hareket ettirin. İPad’inizde parlaklık ayarını ayarlamak, pil gücünden tasarruf etmenin bir yoludur. Tableti, şarj edilmeye ihtiyaç duymadan daha uzun süre kullanmanıza olanak tanır.

  İPad parlaklığı nasıl ayarlanır

 3. Basın Ev düğmesine veya ekranda herhangi bir yere dokunarak Denetim Merkezi’ni kapatın.

Ayarlarda Parlaklık Nasıl Ayarlanır

İPad’in parlaklığını Ayarlar uygulamasından da ayarlayabilirsiniz. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. Ayarlar uygulamasını açın.

  Filmler iPad'den nasıl silinir

 2. Dokunmak Ekran parlaklığı soldaki sütundan.

  İPad'de parlaklık nasıl ayarlanır

 3. Sürükleyin Parlaklık parlaklığı ayarlamak için kaydırıcıyı sola ve sağa kaydırın. İPad’inizi dışarıda kullanırken parlamayı telafi etmek veya gece okurken tonunu azaltmak için parlaklığı ayarlamak isteyebilirsiniz.

  İPad'de parlaklık nasıl ayarlanır

 4. Gibi diğer ayarları yapın. Gece vardiyası, Yazı Boyutu, ve Kalın yazı.

Night Shift Nasıl Kullanılır

Ekran ve Parlaklık ayarı, Gece Vardiyası özelliğine erişim sağlar. Night Shift etkinleştirildiğinde, iPad’inizi kullandıktan sonra daha iyi bir gece uykusu almanıza yardımcı olmak için iPad’in renk spektrumu mavi ışığı sınırlandıracak şekilde değişir. İtibaren Ekran parlaklığı ayarlar, seçin Gece vardiyası özelliği özelleştirmek için. Dokunmak Başlangıç ​​/ Bitiş Gece Vardiyasının etkin olacağı zamanları belirlemek için. Seç Gün Batımından Gün Doğuma otomatik hale getirmek için. Ayarlayın Renk sıcaklığı Night Shift açıkken ışığın sıcaklığını kontrol etmek için alttaki kaydırıcıyı kullanın.

İPad'de Night Shift menüsü

Metin Boyutu ve Kalın Metin Nasıl Ayarlanır

Metin Boyutu seçeneği, bir uygulama Dinamik Tür kullandığında metnin boyutunu ayarlar. Azalan görmeyi telafi etmek için tipi büyütür veya küçültür. Kalın Metni açmak, çoğu normal metnin kalın olmasına neden olarak okunmasını kolaylaştırır. Tüm uygulamalar Dinamik Tür kullanmaz.

True Tone Nasıl Açılır ve Kapatılır

9.7 inç iPad Pro gibi yeni bir iPad modeliniz varsa, True Tone’u açma veya kapatma seçeneğini görebilirsiniz. True Tone, ortam ışığını algılayarak ve iPad ekranını buna uygun şekilde ayarlayarak nesneler üzerindeki doğal ışığın davranışını taklit eden yeni bir teknolojidir. Gerçek hayatta, bir kağıt parçası bir ampulün yapay ışığı altında çok beyazdan güneşin altındaki biraz sarıya kadar değişebilir. True Tone, iPad ekranı için bunu taklit etmeye çalışır.