Skip to content

iPad’iniz İnternete Bağlanmadığında Ne Yapmalı?

31 de Mayıs de 2021

Bir iPad’in internete bağlanmamasının nedenleri, bir uygulama sorunu veya yazılım sorunundan Wi-Fi ağının yanlış yapılandırmasına, yönlendirici sorununa veya internet servis sağlayıcı sorununa kadar her şeyi içerebilir. İnternete erişememenizin birkaç nedeni vardır, ancak bunların çoğu Wi-Fi’nize olan bağlantınızı içerecektir (teknik olarak iPad’inizi Ethernet bağlantısıyla bağlamak mümkün olsa da). İPad internet sorununun nerede olduğunu belirlemek ve nasıl düzeltileceğini öğrenmek için aşağıdaki sorun giderme adımlarını okuyun. Bu adımların çoğu, herhangi bir iOS sürümünde çalışan herhangi bir iPad modeli için geçerli olmalıdır.

iPad İnternet Sorunları Nasıl Onarılır

Aşağıdaki adımlar, Wi-Fi’ye bağlanan bir iPad için geçerlidir. Bu adımlardan bazıları, mobil ağ kullanan iPad’ler için geçerlidir. Bu sayfanın altında, mobil ağ kullanan iPad’ler için bazı ek ipuçları bulunmaktadır.

 1. İnternet bağlantısını test edin. iPad’de Safari veya Chrome gibi bir web tarayıcısı açın ve Google veya Microsoft gibi çevrimiçi olduğunu bildiğiniz bir web sayfasına erişin. Sayfa tarayıcıda görüntüleniyorsa, sorun internete erişim değildir. Ayrı bir sorun olabilir ve kullandığınız uygulamayla ilgili olabilir. Yapabileceğiniz tek şey, geliştiricinin düzeltmesini beklemek. Web sitesine bağlanamıyorsanız, sorunu gidermeye devam edin.

 2. iPad’i yeniden başlatın. Yeniden başlatma, birçok teknoloji parçası için ortak bir düzeltmedir ve temel iPad sorun giderme işlemlerinde her zaman önemli bir adımdır. Hızlı bir yeniden başlatma, sorun ne olursa olsun gücü kapatıp tekrar çevrimiçi olmanızı sağlayabilir. Bir iPad’i yeniden başlatmak için güç/uyku düğmesini basılı tutun, ardından kapatmak için düğmeyi kaydırın. Ekran tamamen siyah olduğunda, açmak için güç düğmesini bir kez daha basılı tutun.

 3. iPad’i bir Wi-Fi ağına bağlayın. iPad’in bağlı olduğundan emin olmak için iki kez kontrol edin. Wi-Fi ayarlarına erişmek için öğesini seçin. Ayarlar > Wifi.

  Kilit sembolü olan ağlar şifre korumalıdır, diğerleri ise şifreyi bilmeden özgürce bağlanabileceğiniz açık ağlardır. Wi-Fi şifresini hatırlamıyorsanız, şifreyi Wi-Fi ağı olarak değiştirin. Veya iPad’de bir Wi-Fi erişim noktası bulucu uygulaması yüklüyse, yakınlarda ücretsiz bir Wi-Fi bulun.

 4. Wi-Fi ağını unutun, ardından yeniden bağlanın. iPad’in ağ belleğini silmek ve ardından yeniden kurmak yardımcı olabilir. küçük dokunun (ben) bağlı olduğunuz ağın yanında Bu Ağı Unut, ardından iPad’i Wi-Fi’ye bağlamak için yukarıdaki 3. Adımı tekrarlayın.

  iPad'de Wi-Fi ayarlarında Bu Ağı Unut düğmesi

 5. iPad’deki ağ ayarlarını sıfırlayın. İPad’in internete bağlanmasını engelleyen bir aksaklık veya yanlış yapılandırma olabilir. Seç Ayarlar > Genel > Sıfırla > Ağ Ayarları Sıfırlama.

 6. Wi-Fi gücünü kontrol edin ve yönlendiriciye yaklaşın. Wi-Fi’ye bağlandığınızda, ekranın üst kısmında üç çizgili Wi-Fi sembolünü göreceksiniz. Wi-Fi sembolü, üzerinde iki dairesel dalga bulunan bir noktaya benzer ve iOS sürümünüze bağlı olarak durum çubuğunun en sağında veya solunda görünür.

  iPad'de Wi-Fi sembolü, büyütülmüş

  Bağlantınız zayıfsa, noktanın üzerindeki dalgalardan biri veya birkaçı siyah yerine gridir. Yalnızca bir nokta varsa, Wi-Fi bağlantısı o kadar bozulmuş olabilir ki internete bağlanamazsınız.

 7. Diğer cihazları ağdan ayırın. Gittikçe daha fazla cihaz aynı ağa bağlandıkça, bant genişliği eşit olarak bölünmelidir, bu da her cihazın ağ bant genişliğinin yalnızca küçük bir dilimine sahip olmasına yol açabilir. iPad için daha fazla hız ve daha iyi bağlantı sağlamak için aygıtları kapatın veya aygıtları ağdan çıkarın.

 8. Wi-Fi’ye bağlıysanız ancak internette hiçbir şey yapamıyorsanız internet bağlantı hızını kontrol edin. Bir hız testi, gerçekten yavaş bir bağlantı hızı bile gösterir; bu, bağlantınızın tamamen kesilip kesilmediğini veya internetin çalışmadığı kadar yavaş bir hızda bağlı olup olmadığınızı netleştirebilir.

 9. Yönlendiriciyi yeniden başlatın. Yönlendirici tüm ağ bağlantılarını yönetir, bu nedenle internet sorunları olan iPad’de veya diğer cihazlarda da yeniden başlatma yardımcı olabilir.

  Tüm ağ ışıklarının açık olduğu bir TP-Link yönlendirici.

  Havai fişek PR/Flickr
 10. Sistem genelinde bir sorun olmadığından emin olmak için ISS’nize danışın. Sistem genelinde bir sorun varsa, ISS’niz sorunu çözene kadar beklemeniz gerekir.

 11. iPad’i sıfırlayın ve tüm içeriğini silin. Bu noktada, ağa bağlı diğer cihazlarınız çalışıyorsa ve iPad çalışmıyorsa, sorun iPad olabilir ve sıfırlanması gerekebilir.

 12. İPad’inize profesyonel bir bakış için bir Apple Genius Bar randevusu alın. Yalnızca bir servis teknisyeni tarafından çözülebilecek bir donanım sorunu olabilir.

Hücresel Kullanıcılar için İpuçları

İPad’iniz AT&T veya Verizon gibi bir mobil ağa bağlanırsa, internet sorununu çözmek için atabileceğiniz birkaç ek adım vardır. Yukarıdaki uygulanabilir adımları denedikten sonra şunlara devam edin:

 1. git Ayarlar > Hücresel. Veri açıksa, kapatın Hücresel veri geçiş anahtarı, ardından bir dakika sonra yeniden etkinleştirin. Veriler kapalıysa, Hücresel Veri açmak için geçiş anahtarı.

  Hücresel Veri seçeneğini gösteren iOS hücresel ayarlarının ekran görüntüsü.

 2. Mobil veri seçeneğini yenilemek iPad’in düzgün çalışmasını sağlamadıysa ve özellikle telefon aynı ağ üzerinde çalışıyorsa, şuraya gidin: Ayarlar > Genel > hakkında ve bir taşıyıcı ayarları güncellemesi olup olmadığını kontrol edin.

 3. Taşıyıcı ayarları güncellemesi yoksa SIM kartı çıkarın ve yeniden takın.

 4. İPad’iniz hala internete bağlanmıyorsa cep telefonu sağlayıcınızı arayın.