Skip to content

İPad’inizden iTunes’a Erişemediğinizde Ne Yapmalısınız?

19 de Mayıs de 2021

Önemli sistem güncellemeleri ve uygulamalarınızı ve verilerinizi yedeklemek için bir iPad’in iTunes’a bağlanması gerekir. Ancak tükenmeden ve yeni bir kablo satın almadan önce kontrol edebileceğimiz birkaç şey var.

Bilgisayarın iPad’i Tanıdığını Kontrol Edin

Öncelikle bilgisayarın iPad’i tanıdığından emin olun. İPad’inizi bilgisayarınıza bağladığınızda, ekranın sağ üst tarafında bulunan pil ölçerde küçük bir şimşek çakması gerekir. Bu simge, iPad’in şarj olduğunu bilmenizi sağlar. Pil ölçer “Şarj Olmuyor” yazsa bile, bu USB bağlantı noktanızın iPad’i şarj edemediği anlamına gelir, en azından bilgisayarın tabletinizi tanıdığını bilirsiniz. Şimşek işaretini veya “Şarj Etmiyor” kelimesini görürseniz, bilgisayarınız iPad’in bağlı olduğunu algılar.

İPad Kablosunu kontrol edin

Ardından, iPad’i daha önce kullandığınızdan farklı bir bağlantı noktasına takarak sorunun USB bağlantı noktasında olmadığından emin olun. Bir USB hub kullanıyorsanız veya klavye gibi harici bir aygıta takarsanız, bilgisayarın kendisindeki bir USB bağlantı noktasını deneyin.

2.0 TARAFINDAN renatomitra / Flickr / CC
İPad’i farklı bir USB bağlantı noktasına takmak sorunu çözüyorsa, bozuk bir bağlantı noktasına sahip olabilirsiniz. Çoğu bilgisayarda, tek bir bozuk olanın önemli olmadığı kadar yeterli USB bağlantı noktası vardır, ancak kendinizi azaldığını fark ederseniz, yerel elektronik mağazanızdan bir USB hub satın alın.

Düşük Güç, iPad Sorunlarına Neden Olur

İPad’in gücünün çok azalmadığından emin olun. Pil bitmek üzereyken, aygıt kullanım ömrünü uzatmaya çalışırken düşük güç modunun beklenmedik davranışlara yol açtığını fark edebilirsiniz. İPad’iniz bilgisayarınıza bağlıysa, onu çıkarın ve iPad’in sağ üst tarafında pil ölçerin yanında bulunan pil yüzdesini kontrol edin. Yüzde 10’dan azsa, iPad’in tamamen şarj olmasına izin verin. İPad’i bilgisayarınıza taktığınızda “Şarj Edilmiyor” ifadesi pil yüzdesinin yerini alıyorsa, iPad ile birlikte gelen adaptörü kullanarak onu bir duvar prizine takın.

Bilgisayarı ve iPad’i yeniden başlatın

Kitaptaki en eski sorun giderme püf noktalarından biri bilgisayarı yeniden başlatmaktır. Bilgisayarın tekrar açılmasını beklerken, aygıtın sağ üst köşesindeki askıya alma düğmesini basılı tutarak iPad’i yeniden başlatın. Birkaç saniye sonra, cihazı kapatmak için kaydırmanızı isteyen oklu kırmızı bir düğme görünecektir. Ekran tamamen karardıktan sonra, birkaç saniye bekleyin ve askıya alma düğmesini tekrar basılı tutun. İPad yeniden açılırken Apple’ın logosu ekranın ortasında görünecektir. Standart bir sıfırlama işe yaramazsa, bir yeniden başlatmaya zorla askıya al ve Ana Sayfa düğmelerini iPad kapanıp tekrar açılana kadar basılı tutarak. Bilgisayarınız ve iPad yeniden başladığında, iPad’i tekrar iTunes’a bağlayın.

İTunes nasıl yeniden yüklenir

İTunes hala iPad’i tanımıyorsa, iTunes’un temiz bir kopyasını denemenin zamanı gelmiştir. Öncelikle, iTunes’u bilgisayarınızdan kaldırın – iTunes’u kaldırmak bilgisayarınızdaki tüm müzikleri ve uygulamaları silmez.

İPad ve dizüstü bilgisayarı olan bir kadın

Marco VDM / Getty Images
İTunes’u Windows tabanlı bir bilgisayarda Başlat menüsüne gidip Denetim Masası’nı seçerek kaldırın. Etiketli bir simgeyi arayın Programlar ve Özellikler. Bu menü içinde iTunes’u görene kadar kaydırın, farenizle üzerine sağ tıklayın ve seçin kaldır. İTunes’u bilgisayarınızdan kaldırdıktan sonra en son sürümü indirin.

İTunes ile Nadir Sorunlar Nasıl Giderilir

Hala sorun mu yaşıyorsunuz? Bazen nihayetinde sorunun kökü olan sürücüler, sistem dosyaları veya yazılım çakışmalarıyla ilgili aksaklıklar. Bu hataların düzeltilmesi daha karmaşıktır.

Post-it notlarına dikkatle bakan genç adam

Les ve Dave Jacobs / Getty Images
Virüsten koruma yazılımı çalıştırırsanız, onu kapatmayı ve iPad’i bilgisayarınıza bağlamayı deneyin. Anti-virüs yazılımının bazen bilgisayarınızdaki diğer programlarla çakıştığı bilinmektedir.