Skip to content

İPad’inizi Telefon Olarak Kullanma

18 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

 • Bir iPad’de arama yapmanın yaygın bir yolu Facetime kullanmaktır, ancak iPhone’unuzun hücre numarasını veya Mesajlar uygulamasını da kullanabilirsiniz.
 • iPad’deki iPhone aramaları, iki cihazı senkronize eder ve aramaları bir Apple Kimliği olmadan bile iPhone’unuz üzerinden yönlendirir.
 • Google Voice ile Skype veya Talkatone gibi üçüncü taraf uygulamaları da kullanabilirsiniz.

Bu makale, arama yapmak için Facetime, Mesajlar uygulaması ve üçüncü taraf uygulamalarının nasıl kullanılacağını açıklar.

FaceTime Kullanarak iPad’inize Arama Nasıl Yapılır

İPad’inizle telefon görüşmesi yapmanın en kolay yolu, iPad ile birlikte gelen FaceTime adlı video konferans yazılımını kullanmaktır. FaceTime, Apple Kimliğiniz olan, yani iPhone, iPad, iPod Touch veya Mac bilgisayarı olan herkese telefon görüşmeleri yapmak için Apple Kimliğinizi kullanır. Bu aramalar ücretsizdir, bu nedenle iPhone’unuzu kullanıyor olsanız bile dakikalarınızı kullanmayacaksınız. İnsanların Apple Kimliğinizle ilişkilendirilmiş e-posta adresiyle iletişim kurmasını sağlayarak FaceTime’da bile arama alabilirsiniz. Bu talimatlar, iOS 10 ve sonraki sürümleri çalıştıran cihazlar için geçerlidir. FaceTime’ı nasıl kullanacağınız aşağıda açıklanmıştır.

 1. FaceTime app. FaceTime iPad’inizde yoksa, App Store’dan ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

 2. Artı işaretine (+) kişilerinizden arayacak birini seçmek için. Aramanıza birden fazla kişi ekleyebilirsiniz. Ayrıca klavyede bir kişinin adını yazmaya başlayabilirsiniz ve FaceTime bunu otomatik olarak tamamlayacaktır.

  İPad'de artı işaretinin vurgulandığı FaceTime

 3. İletişim kurmak istediğiniz herkesi seçtiğinizde, şunlardan birine basın: aramak yapmak için düğmeler Ses (yalnızca ses) veya Video aramak.

  Sesli ve Görüntülü arama düğmelerinin vurgulandığı bir iPad'de FaceTime

 4. FaceTime aramayı yapacak.

Mesajları Kullanarak FaceTime Aramaları Nasıl Yapılır

Kişilerinize Mesajlar uygulaması aracılığıyla FaceTime aramaları da yapabilirsiniz. FaceTime uygulamasında olduğu gibi, yalnızca Apple Kimlikleri telefon numaralarına bağlanan kişileri arayabilirsiniz.

 1. Mesajlar app.

  Mesajlar uygulamasının vurgulandığı bir iPad

 2. İletişim kurmak istediğiniz kişiyle açık bir görüşmeniz varsa, o konuya dokunun. Aksi takdirde, yeni bir tane başlatmanız gerekir.

  Bir konuşma dizisi vurgulanmış iPad için mesajlar

 3. Simgesine dokunun. kişinin resmi ekranın üst kısmında.

  Bir kişinin e-posta adresi vurgulanmış olarak iPad'de mesajlar

 4. Dokunmak FaceTime bir video görüşmesi başlatmak için veya ses yalnızca sesli bir arama başlatmak için.

  FaceTime simgesi vurgulanmış olarak iPad'de mesajlar

 5. Aramanız bittiğinde, son düğmesi (video) veya kırmızı buton (sadece ses).

İPhone’unuzun Hücresel Numarasını Kullanarak iPad’inize Çağrı Yapma

FaceTime’a alternatif olarak iPad’inize “iPhone aramaları” yapabilirsiniz. Bu özellik iPad’inizi ve iPhone’unuzu eşzamanlayarak tabletinize sanki gerçekten telefonunuzmuş gibi arama yapmanızı ve almanızı sağlar. Bu aramalar aslında iPhone’unuz üzerinden yönlendirilir, böylece bir Apple Kimliği olmasa bile herhangi birini arayabilirsiniz. Özelliği şu şekilde açabilirsiniz: Aşağıdaki talimatları uygulamadan önce, iPhone ve iPad’i aynı Wi-Fi ağına bağladığınızdan ve her ikisine de aynı Apple Kimliğini kullanarak giriş yaptığınızdan emin olun.

 1. Açık Ayarlar telefonunda.

 2. Bul Telefon ayarlar.

  İPhone'da Ayarlar ve Telefon

 3. Simgesine dokunun. Diğer Cihazlardaki Çağrılar başlık ve sonraki ekranın üst kısmındaki anahtarı açık / yeşil konuma çevirin.

 4. Cihazların listesi göründüğünde, aramaları yönlendirmek istediklerinizi etkinleştirin. Uyumlu cihazlar arasında diğer iPad’ler, iPhone’lar ve Mac’ler bulunur.

  İPhone'daki Diğer Cihazlardaki aramalar ve geçiş anahtarları

 5. Bu ayar etkinken, Apple Kimliğinizle giriş yaptığınız herhangi bir cihazda arama yapabilir ve alabilirsiniz.

İPad’inizi Telefon Olarak Kullanmanın Diğer Yolları

İPad’inizde standart olanların dışında bazı seçenekler istiyorsanız, üçüncü taraf internet araması uygulamalarına da bakabilirsiniz.

Skype

Skype, internet aramaları yapmanın en popüler yoludur ve FaceTime’ın aksine, iOS cihazı kullanan kişilerle sınırlı değildir. İPad’de Skype nispeten basit bir işlemdir, ancak Skype uygulamasını indirmeniz gerekecektir. FaceTime’ın aksine, Skype üzerinden arama yapmak için ücretler olabilir, ancak Skype’tan Skype’a aramalar ücretsizdir, bu nedenle yalnızca Skype kullanmayan kişileri aramak için ödeme yaparsınız.

Google Voice ile Talkatone

FaceTime ve Skype harikadır, her ikisi de görüntülü arama yapma avantajı sunar, ancak belirli bir hizmeti kullanıp kullanmadıklarına bakılmaksızın ABD’deki herhangi birini ücretsiz arama yapmaya ne dersiniz? FaceTime yalnızca diğer FaceTime kullanıcılarıyla çalışır ve Skype herhangi birini arayabilirken, yalnızca diğer Skype kullanıcıları için ücretsizdir.

 • Talkatone, Google Voice ile birlikte ABD’deki herhangi birine ücretsiz sesli arama yapmanın bir yolunu sunuyor, ancak bunu ayarlamak biraz daha kafa karıştırıcı.
 • Google Voice, tüm cihazlarınız için size tek bir telefon numarası verir. Ancak Google Voice ile yaptığınız sesli aramalar, ses hattınızı kullanır ve bunu bir iPad’de yapamazsınız.

Ancak Talkatone, veri hattı üzerinden aramalara izin vererek Google Voice hizmetini genişleten ücretsiz bir arama uygulamasıdır, bu da onu iPad’inizle kullanabileceğiniz anlamına gelir. Hem Talkatone uygulamasına hem de Google Voice uygulamasına ihtiyacınız olacak. Google Voice’a gidin ve Talkatone numaranızı Google Voice hesabınıza yönlendirme telefonu olarak ekleyin. Bunu yaptıktan sonra, giden aramalar / metin mesajı Talkatone telefon numaranızdan görünecektir.