Skip to content

İPad’inizin Pil Ömrü Nasıl Onarılır

21 de Mayıs de 2021

İPad’inizi gün boyunca kullanırsanız, gücünün azalması kolay olabilir. Bir iPad yaşlandıkça, her tam şarj için beklenen pil ömrü kısalır, bu nedenle daha eski cihazlarda pil ömrü sorunları olabilir. Birkaç yöntem, iPad’inizin pil gücünden tasarruf etme yollarını içeren pil ömrünü düzeltir. Hangi iPad’e sahip olursanız olun, bu ipuçları pil ömrünü uzatmak için çalışır. Bu makaledeki bilgiler, aksi belirtilmediği sürece iPadOS 14, iPadOS 13 veya iOS 12’ye sahip iPad’ler için geçerlidir.

Güç Tasarrufu Sağlayarak iPad’in Pil Ömrünü Düzeltin

İPad’inizin pilinden tam bir gün yararlanmanın en iyi yolu, onu daha verimli kullanmaktır. Bunu, ihtiyacınız olandan daha fazla pil gücü kullanmadığınızdan emin olmak için birkaç ayar yaparak yapabilirsiniz.

 1. İPad’inizi yeniden başlatın: Bu bir ayar değildir, ancak iPad’inizi kapatıp açmak sorunları çözebilir. Bunu her gün yapmak zorunda kalmamalısın. Ancak, ayarları değiştirmeden önce yeniden başlatmayı deneyin.

 2. Ekran parlaklığını ayarlayın. İPad, odadaki ışık miktarına göre ekranı ayarlayan bir otomatik parlaklık özelliğine sahiptir. Yine de, genel parlaklığı azaltmak, pilin ömrünü uzatmak için yapabileceğiniz en iyi şey olabilir.

 3. Herhangi bir Bluetooth cihazı kullanmıyorsanız, Ayarlar menüsünden veya iPad Kontrol Merkezi’nden Bluetooth’u kapatın. Ekranın sağ üst köşesinden (iPadOS 14 ve 13 ve iOS12’de) veya alttan yukarı (iOS 7’den iOS 11’e) kaydırarak iPad kontrol merkezine hızlı bir şekilde erişebilirsiniz.

 4. Postaları daha seyrek alın. Varsayılan olarak iPad, iPad Pro ve iPad Mini, her 15 dakikada bir yeni postaları kontrol eder. Ayrıca, Posta uygulamasını her açtığınızda yeni postayı kontrol ederler, bu nedenle bunu 30 dakika veya bir saate geri itmek yeterince kolaydır. Postaları yalnızca manuel olarak kontrol etme seçeneği de vardır.

 5. Arka planda uygulama yenilemeyi kapatın. Arka planda uygulama yenileme, iPad boştayken veya başka bir uygulamadayken uygulamalarınızı yenileyerek güncel tutar. Bu pil ömrünü kullanır, bu nedenle iPad’in Facebook haber beslemenizi yenilemesi ve sizi bekletmesi umrunda değilse, kapatın.

 6. İPad yazılım güncellemelerini takip edin. İOS’u Apple’ın en son yamalarıyla güncel tutmak önemlidir. İPad’inizi güncellemek, pil ömrünü optimize etmeye yardımcı olur ve iPad’inizin ortaya çıkan herhangi bir hata için en son güvenlik düzeltmelerine ve yamalara sahip olmasını sağlayarak iPad’in daha sorunsuz çalışmasına yardımcı olur.

 7. Hareket özelliklerini azaltmak, biraz pil ömrü kazandıran ve iPad’in biraz daha duyarlı görünmesini sağlayan bir püf noktasıdır. İPad’in arayüzü, yakınlaştırma ve uzaklaştırma pencereleri gibi animasyonları ve arka plan görüntüsü üzerinde gezinme efekti oluşturan simgeler üzerinde paralaks efekti içerir. Pili korumak için bu arayüz efektlerini kapatabilirsiniz. Git Ayarlar > Ulaşılabilirlik > Hareket (iPadOS 14 ve 13) veya şu adrese gidin: Ayarlar > Genel > Ulaşılabilirlik > Hareketi Azaltın (iOS 12, iOS 11 ve iOS 10) bu ayarları yapmak için.

 8. Kapağı kapattığınızda iPad’i bekleme moduna alarak pil ömründen tasarruf sağlayabilecek bir Smart Case satın alın. Çok fazla görünmeyebilir, ancak iPad’i her bitirdiğinizde Açma / Kapama (Uyku / Uyanma) düğmesine dokunma alışkanlığınız yoksa, günün sonunda size fazladan birkaç dakika verebilir. .

Errant Bir Uygulama Bularak iPad Pilinizi Nasıl Onarırsınız

Sadece iPad’inizin pil sorunlarına neden olabilecek ayarlar değildir. En çok gücü kullanan uygulamalar genellikle en çok kullandığınız uygulamalar olsa da, bazen az kullanılan bir uygulama adil paylaşımından daha fazlasını kullanabilir. Aşağıdaki verileri görüntüleyerek hangi uygulamaların iPad’inizin pilini tükettiğini kontrol etmek iyi bir fikirdir. Ayarlar > Batarya.

 1. Pil seviyesi düşüşlerine bakın. Pil ekranının üst kısmında pil seviyesi ve faaliyet grafiği gösterilir. İPad aktifken en büyük pil seviyesi düşüşünü görmelisiniz. Değilse, tek bir uygulamayla ilgili bir sorununuz olabilir.

 2. Ekran Açık ve Ekran Kapalı zamanlarını inceleyin. Önceki gün (veya 10 gün) iPad’in uyanık olduğu ve etkin olduğu dakika sayısı Ekran Açılma süresi olarak listelenir. Ayrıca arka planda Ekran Kapanma süresi olarak etiketlenmiş olarak ne kadar etkinlik olduğu da gösterilir. Ekran Kapalı süresi büyükse, perde arkasında neler olduğunu görmek için arka plan etkinliği ayarlarını kontrol edin.

 3. Uygulamaya göre pil kullanımını inceleyin. Etkinlik grafiklerinin altında, uygulamaya göre pil kullanımının bir listesi bulunmaktadır. Her uygulamanın yanındaki sayı, önceki gün (veya 10 gün) kullanılan pil oranını temsil eder. Nadiren kullandığınız yüksek bir pil kullanım yüzdesine sahip bir uygulama görürseniz, sorun bu olabilir. Onu silin veya arka plan aktivitesini sınırlayın.

Güç Artışı ile iPad’inizin Pil Ömrünü Uzatın

Başka hiçbir şey yardımcı olmazsa, iPad’inizin dışından destek alabilirsiniz. Ekstra bir ücret karşılığında iPad’inizi gün boyunca takamayabilirsiniz, ancak yanınızda harici bir pil takımı taşıyabilirsiniz. Bu pil paketleri, taşınabilir olmaları dışında bir duvar prizine benzer şekilde çalışır.

Pilinizi Değiştirme Zamanı Geldi mi?

Çoğu insan için düşük pil ömrü, en yeni iPad’e yükseltme yapmak için iyi bir zaman olduğunu gösterir. Bununla birlikte, iPad’iniz ihtiyaçlarınızı karşılıyorsa, pil değişiminden yararlanabilirsiniz. Apple, bir mağazaya götürmezseniz kargo ücretine ek olarak, garanti dışı bir iPad’deki pili değiştirmek için 99 ABD doları ücret alır. Pil değişimi için üçüncü taraf bir Apple yetkili bayisine götürmek gibi başka seçenekler de vardır.

Yenisini Almadan Önce Atmanız Gereken Adımlar

Pili değiştirmeden önce iPad’de fabrika ayarlarına sıfırlayın. Bu, her şeyi siler ve fabrika koşullarına sıfırlar. Bu, işletim sisteminin neden olduğu pil sorunlarını çözebilir ve yeni bir pil için ödeme yapmadan önce atılması gereken önemli bir adımdır. Önce verilerinizi yedeklemeyi unutmayın. Apple’a göndermeden önce iPad’inizi de yedeklemelisiniz. Birçok iPad, her şarj edildiğinde yedeklenecek şekilde ayarlanmıştır, ancak bu durumda manuel yedekleme yapmaktan zarar gelmez.

Yeni Bir Pil Buna Değer mi?

Giriş seviyesi iPad artık 329 dolar ve çoğu insan için yeterince güçlü. En yeni iPad Pro modelleri 799 dolardan başlıyor ve iPad Mini 4 399 dolardan başlıyor. Giriş seviyesi iPad’in bir kişinin üç ila dört yıl dayanması gerektiğini ve Pro modellerin daha da uzun süre dayanması gerektiğini tahmin ederseniz, 99 ABD doları yaklaşık bir ila bir buçuk yıllık iPad kullanımını temsil eder. Birkaç yıl boyunca bir yükseltmeye ihtiyacınız yoksa veya planlamıyorsanız, pil değişimi yapmanın yoludur.

İPad’in Düşük Güç Modu Var mı?

İPhone’un aksine, iPad’de Düşük Güç Modu yoktur, ancak yukarıdaki ipuçları pil ömrünü en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olabilir. İPhone’larda, bu özellik sizi yüzde 20 ve yine yüzde 10 güçle pil ömrünün azaldığına dair uyarır ve telefonu pil tasarrufu moduna geçirmeyi önerir. Bu mod, kullanıcı arayüzünde kullanılan özel grafikler gibi normalde kapatılamayanlar da dahil olmak üzere bir dizi özelliği kapatır.