Skip to content

iPad’inizin Sürekli Çökmesinin 8 Nedeni

29 de Mart de 2023

Bir iPad çöktüğünde, suçlanacak belirli uygulamalar veya belki de iPad donanımının kendisiyle ilgili daha geniş bir sorun olabilir. Kendi başınıza tamamlaması kolay birçok düzeltmeyi deneyebilirsiniz, bunların tümü aşağıda listelenmiştir. Çoğu iPad sorun giderme kılavuzu bir dereceye kadar örtüşür, ancak şu daha spesifik sorunlardan herhangi birine sahipseniz şu bağlantıları izleyin: Donmuş iPad Nasıl Onarılır, iPad’iniz Açılmadığında Ne Yapmalı ve Yavaş iPad Nasıl Onarılır.

iPad’im Neden Sürekli Çöküyor?

Kendi kendine kapanmasının birkaç olası nedeni vardır:

 • Bir bellek aşırı yüklemesi veya hıçkırık.
 • Düşük veya boşalmış pil.
 • iPadOS modası geçmiş ve hatalarla dolu.
 • Yakın tarihli bir işletim sistemi güncellemesi olumsuz etkilere neden oluyor.
 • Çok az boş depolama alanı.
 • iPad jailbreaklidir.
 • Arızalı RAM veya diğer donanım.
 • Donanım, uygulamalarınızı çalıştırmak için çok eski.

Bazı kullanıcıların “çökmeyi” “otomatik kilitleme” ile birleştirdiğini gördük. Kilit ekranına sık sık “çöküyor” gibi görünen bir iPad, bu, verilerinizi güvende tutar ve pil tasarrufu sağlar. Bu, iPad’i birkaç dakika kullanmadıysanız devreye giren bir özelliktir. Bu, iPadOS’te özelleştirebileceğiniz bir ayardır ve kesinlikle düzeltilmesi gereken bir hata değildir. Yine de bunu önlemek için otomatik uyku ayarını erteleyebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz.

İPad’imi Çökmekten Nasıl Kurtarırım?

Bu çözümlerden bazıları belirli sorunları çözer, ancak her bir düzeltmeyi test etmek için adım adım ilerlemekten çekinmeyin.

 1. Bellekte çökmelere neden olabilecek her şeyi temizlemek için iPad’inizi yeniden başlatın. Bu adım en basit olanıdır ve nedeni belirsiz olan sorunları çözme eğilimindedir. Normal bir yeniden başlatma yeterli değilse, sert bir yeniden başlatmayı deneyin.

 2. Şarj etmek için iPad’i fişe takın ve birkaç saat orada bırakın. Bunu, pilin suyunun bitmesi için bolca zaman verdiğinizi doğrulamak için yapın, böylece sorunun kaynağı olarak zayıf pili izole edin. iPad’iniz yavaş çalışıyorsa veya uygulamalar istenmeden kapanıyorsa bunun nedeni düşük pil olabilir.

 3. Ne kadar depolama alanı kullandığınızı kontrol edin, kullanılmayan uygulamaları silin veya çok yer kaplayan uygulamaları geçici olarak kaldırın. Çökme nöbetleri, yetersiz depolama alanından kaynaklanıyor olabilir.

  Sorununuz buysa, bunun tekrar olmasını önlemek için iPad’inizde depolama alanından nasıl tasarruf edeceğinizi öğrenin.

 4. Mevcut tüm iPadOS güncellemelerini yükleyin. Yüklediğiniz en son güncelleme çökmelerin olası nedeni olsa bile bunu yapın, özellikle güncelleme uzun süredir yayındaysa ancak henüz uygulamadıysanız.

  iPad'de yazılım güncelleme sayfası

  iPad’inizi jailbreak yapmamanızın bir nedeni, onu çökmelere karşı daha savunmasız hale getirebilmesidir. Jailbreak’li bir iPad’iniz varsa, yükseltme, işletim sistemini Apple’ın resmi sürümüyle değiştirmeli ve muhtemelen kendi kendine kapanmasına neden olan her şeyi ortadan kaldırmalıdır. Bu, jailbreak’i kaldırmazsa 6. Adım’a bakın. Mümkün olduğunda iPad’inizin işletim sistemini güncellemeniz çok önemlidir. Yeni güncellemeler genellikle sorunu çözebilecek hata düzeltmeleri uygular. Belirli uygulamalar kilitlenmeye devam ederse, ilgili geliştiricilerinin en son güncellemeleriyle her zaman taze tutulmalarını sağlamak için otomatik uygulama güncellemelerini etkinleştirin.

 5. Önceki bir iPadOS sürümüne geçin. Şu anda kullanmakta olduğunuz sürüm mevcut olan en son sürümse, ancak yine de çökmelerin ana nedeninin bu olduğundan şüpheleniyorsanız, iPad’inizi önceki işletim sistemine döndürün. Önerdikten hemen sonra atılması gereksiz bir adım gibi görünebilir. yükseltme işletim sistemi. Ancak, önceki bir sürümün daha iyi olduğunu varsaymadan önce en son işletim sistemini test etmek en iyisidir. Son adımı tamamladığınız ve Apple’ın sunduğu tüm güncellemelerden haberdar olduğunuz sürece, yazılımın hala suçlu olduğunu düşünüyorsanız, iPad’inizde iyi çalıştığını bildiğiniz en son sürüme geçin. Bu adımı tamamlamanız iPad’inizin rastgele çökmesini engelliyorsa, Apple’dan bir çiftle ilgili tüm haberleri takip edin. daha yeni 4. Adımdakinden daha güncelleyin ve uygun olduğunda uygulayın. Muhtemelen, bu soruna neden olan herhangi bir hata birden fazla güncelleme döngüsü boyunca devam etmeyecektir.

 6. iPad’inizi tamamen sıfırlayın. Bunu yapmak, üzerinde depolanan her şeyi siler, umarım çökmesine neden olan her şey dahil. Geri dönüşü olmayan, sert bir adım olsa da, kendi kendine kapanmaya devam eden bir iPad’in yazılımla ilgili bir nedenini çözmek için atabileceğiniz son adımdır.

  Bu iPad seçeneklerini sil

  Çok erken kapandığı için bu adımları uygulayamıyorsanız, iPad’i iTunes ile sıfırlamayı deneyin. Sıfırlama sırasında bir yedekten geri yüklemeyi seçtiyseniz ve sorun devam ediyorsa, bu adımı tekrar deneyin, ancak yedekleme bozuk olabileceğinden bu kez yeni bir iPad olarak kurun.

 7. iPad’inizin donanımı, yapmaya çalıştığınız şeyi çalıştırmak için gereken minimum gereksinimleri karşılamayabilir. Soruna neden olan uygulamalar için donanım gereksinimlerini kontrol edin; bunları kullanmayı bırakın veya daha iyi donanım bileşenlerine sahip daha yeni bir iPad’e yükseltmeyi düşünün. Daha modern bir iPad’e ihtiyacınız olabileceğinin bir başka işareti de, en son iPadOS sürümünü çalıştırmak için çok eski olmasıdır. Yukarıda açıklandığı gibi eski bir işletim sistemi çökmelere katkıda bulunabilir.

 8. Yukarıdaki adımlardan hiçbiri yardımcı olmadıysa Apple Genius Bar Randevusu alın. Sorun giderme sürecinin bu aşamasında iPad, Apple’ın daha fazla keşfedebileceği bir donanım sorunu yaşıyor. Büyük olasılıkla olması gereken, iPad pilinin değiştirilmesidir. Pil seviyesinin gösterdiğinden daha erken tekrar tekrar bitmesi muhtemelen böyledir.

SSS

 • iPad’im neden web sitelerinde kilitleniyor?

  Safari’deki web siteleri iPad’inizde kilitlenmeye devam ediyorsa, Safari geçmişini ve web sitesi verilerini temizlemeyi deneyin. Musluk Ayarlar > Safari > Geçmişi ve Web Sitesi Verilerini Temizle. Ayrıca iPad’i yeniden başlatmalı ve bunun sorunu çözüp çözmediğini görmelisiniz. Bu seçenekler işe yaramazsa, otomatik doldurma özelliğini devre dışı bırakmayı deneyin: Ayarlar > Safari > otomatik doldurma ve kapat İletişim Bilgilerini Kullan. Safari iCloud senkronizasyonunu devre dışı bırakmayı da deneyebilirsiniz: Ayarlar > [your name] > iCloud ve taşı Safari kaydırıcıyı kapalı/beyaz konumuna getirin.

 • Roblox neden iPad’imde kilitleniyor?

  Roblox, teknik sorunlar, ağ sorunları veya işletim sistemi sorunları nedeniyle iPad’inizde kilitleniyor olabilir. iPad’inizde Roblox’un kilitlenmesi sorununu gidermek için Roblox uygulamanızın ve iOS sürümünüzün güncel olduğundan emin olun. İnternet bağlantınızın sabit olup olmadığını kontrol edin. Diğer uygulamaları kapatın ve arka planda hiçbir uygulamanın çalışmadığından emin olun. iPad depolama alanınızı kontrol edin; Eğer seviyeniz azalırsa, oyun iyi çalışmaz. Ayrıca iPad’inizi yeniden başlatmayı ve oyunu kaldırıp yeniden yüklemeyi deneyebilirsiniz.

 • Facebook neden iPad’imde kilitlenmeye devam ediyor?

  Facebook, iPad’inizde kilitlenmeye devam ediyorsa bunun yaygın bir nedeni, iPadOS’inizin güncellenmesi gerektiğidir. En son iPadOS sürümüne sahip olduğunuzdan emin olmak için şu adrese gidin: Ayarlar > Genel > Yazılım güncellemesi ve bir güncelleme olup olmadığına bakın. Varsa, kurun. Ayrıca iPad’inizde Facebook uygulamasının en güncel sürümünü kullandığınızdan emin olmalısınız.