Skip to content

iPad’inizin Verimli Çalışmasını Sağlayın

6 de Haziran de 2021

Herhangi bir bilgisayar gibi, iPad de sorunsuz ve verimli çalışmasını sağlamak için biraz bakım gerektirir. Bu, iPad belleğini temizlemeyi, ekranı temizlemeyi, pil ömrünü optimize etmeyi ve onu korumalı ve hatasız tutmayı içerir. Bir bilgisayarın aksine, iPad bu görevlerin çoğunu basitleştirir.

iPad Ekranınızı Temizleyin

Bir iPad’in çok kullanılıp kullanılmadığını anlamanın en iyi yolu, ekranı kaplayan parmak izlerine bakmaktır. İç mekanlardaki normal ışıkta, bu parmak izleri saklanmanın yollarını bulur, ancak güneş ışığı parlama yaratır. Nadiren kullanılan iPad’ler toz alır ve düzenli olarak temizlenmelidir.

BackyardProdüksiyon / Getty Images
Özellikle amonyak içerenler olmak üzere cam temizleyici ve diğer temizlik solüsyonlarından kaçının. Bunun yerine, gözlükleri temizlemek için kullanılanlar gibi tüy bırakmayan, çizilmeye karşı dayanıklı bir bez kullanın. Bezi suyla hafifçe nemlendirin ve bezi ekran boyunca eşit hareketlerle çalıştırarak iPad ekranını temizleyin. iPad’in üstü, yanları ve arkası parmak izleriyle kaplanmayabilir, ancak bu alanlar yine de iyi bir temizlikten fayda sağlayacaktır. Arkada ve yanlarda hafif nemli bir bez kullanmakta bir sakınca yoktur, ancak temizlik solüsyonlarından kaçının.

Belleği Temizlemek için iPad’i Yeniden Başlatın

İPad’in içini temizlemenin en iyi yolu, onu yeniden başlatmaktır. iPad’i kapatın, ardından belleği temizlemek ve iPad’e yeni bir başlangıç ​​yapmak için yeniden açın. Yavaş çalışıyor gibi göründüğünde veya App Store’dan en son sürüme güncellemeyi reddeden bir uygulama gibi garip sorunlar ortaya çıktığında iPad’i yeniden başlatın. Yeniden başlatma birkaç sorunu çözer ve iPad’inizi hızlandırmaya yardımcı olabilir.

iPad'i kapatma

Bir iPad’i yeniden başlatmak için Uyut/Uyandır düğmesini Kapatmak için kaydır istemi görünür. iPad’i açmak için Uyut/Uyandır düğmesini basılı tutun, ardından Apple logosu göründüğünde düğmeyi bırakın.

iOS’u Güncel Tut

İPad, işletim sisteminin yeni bir sürümü çıktığında bir uyarı görüntüler. Bu uyarı, Ayarlar simgesinde kırmızı bir bildirim şeklini alır. Bu bildirimi gördüğünüzde iPad’i bir güç kaynağına takın ve işletim sistemini güncelleme adımlarını uygulayın.

iPad'de yazılım güncellemeleri

Bu seçenek, Genel iPad Ayarlarındaki menü. İPad’in en son güvenlik güncellemelerine sahip olması için iOS’u güncel tutun. iOS güncellemeleri, işletim sisteminde bulunan ve iPad’in daha sorunsuz çalışmasına yardımcı olabilecek hataları da düzeltir.

iPad’iniz için Kılıf Satın Alın

Tabletinizle ne kadar güvende olursanız olun kazalar olur ve iPad’in ince tasarımı nedeniyle basit bir düşüş, ekranın kırılmasına neden olabilir. Bundan korunmanın en iyi yolu bir kılıf satın almaktır.

iPad çantası bir evrak çantasına konuyor

DragonImages / Getty Images
En iyi durumlar forma uygundur ve yeterli koruma sağlar. Evde ve açık hava maceralarında kullanım için iPad’ler için koruma sağlayan çok sayıda ağır iş çantası mevcuttur. Deri bağlayıcılar gibi gevşek oturan kılıflardan kaçının. iPad her durumda tam oturmalıdır; aksi takdirde tam koruma almaz. Evde küçük çocuklarınız varsa, bir ekran koruyucu düşünün. Bu, en kirli ellerin bile iPad’inize çok fazla zarar vermemesini sağlar.

Daha Fazla Pil Gücü için Ayarları Optimize Edin

Pilden en iyi şekilde yararlanmak için iPad’inizi optimize edin. Bunu yapmanın yolları, kullanmadığınız zamanlarda verileri kapatmayı ve ekrandaki parlaklığı azaltmayı içerir. Ayrıca, posta sunucunuza art arda ping atarak ve yeni öğeler indirerek gün boyunca güç tüketimini azaltmak için iPad’e postalarınızı daha uzun aralıklarla almasını söyleyebilirsiniz.

iPad Pili

Apple, pilin ayda bir kez boşaltılmasını ve ardından tam güce şarj edilmesini önerir, ancak bu öneri, iPad’in pil ömrünü uzatmak yerine kalan pil gücü miktarını doğru bir şekilde gösterdiğinden emin olmaya dayanmaktadır. Bu tür piller, en az yüzde 5 güç kalmışken şarj etmeye başlarsanız daha iyidir, çünkü pili boşaltmak iyi bir fikir değildir.

iPad’inizi Yedekleyin

iPad Ayarlarında iPad’inizi düzenli olarak yedeklemek için iCloud’u ayarlayın. Bu yedeklemeler, cihaz şarj olurken yapılır, böylece yolunuza çıkmazlar. Sorun yaşarsa iPad’inizi geri yüklemek için yedeklemeleri kullanın. Yeni bir iPad kurarken, önceki iPad’inizle aynı uygulamalara, aynı e-posta hesaplarına, aynı kişilere ve aynı ayarlara sahip olduğundan emin olmak için bu yedeklemeleri kullanın.

iPad ayarlarında iCloud

PC’nizde geçerli bir yedeklemeye sahip olmak için iPad’inizi iTunes ile senkronize edin. Ancak, yedeklemeleri düzenli aralıklarla otomatik olarak gerçekleştirme yeteneği ve yedeklemeleri geri yüklemek için aynı PC’ye bağlanmaya gerek kalmadan iCloud yöntemini kullanmak en verimli yöntemdir.

iPad’inizde Yerden Tasarruf Edin

Bir iPad neredeyse boşalırken depolama alanından tasarruf etmek veya depolama alanını temizlemek için en iyi ipucu, artık kullanmadığınız eski uygulamaları silmektir. iPad App Store, satın aldığınız ve indirdiğiniz her uygulamanın tam bir geçmişini tutar. Bir uygulamayı silerseniz, uygulamayı ücretsiz olarak tekrar indirebilirsiniz.

Ayarlar'da iPad Depolama okuması

Satın aldığınız uygulamaları önceki bir iPad’e, iPhone’unuza veya iPod touch’ınıza da indirebilirsiniz. Ancak tüm iPhone ve iPod touch uygulamaları iPad ekranı için optimize edilmemiştir. Yerden tasarruf etmenin başka bir yolu, üzerine müzik ve film yüklemeyi atlamak ve bunun yerine iTunes Ev Paylaşımı’nı ayarlamaktır. Ev Paylaşımı, PC’de depolanan müzik ve filmleri bir iPad ile paylaşır. Bu, ev kablosuz ağınız üzerinden akış yaparak yapılır. Ve müzik iPad’inizde depolanmadığından, bu numarayı kullanarak yerden tasarruf edersiniz. Yine de iPad’e şarkı veya film yükleyebilirsiniz; bu, şehir dışına çıkıyorsanız harika olabilir.