Skip to content

İPadOS’in Yeni Özelliği Gizliliğinizi Korumaya Nasıl Yardımcı Olabilir?

18 de Nisan de 2021

Temel Çıkarımlar

  • Smart Folio kılıfınızı kapattığınızda iPad’ler artık mikrofonlarını kapatıyor.
  • Kapağı kapattığınızda MacBook’lar zaten mikrofonlarının bağlantısını kesiyor.
  • Apple’ın donanım güvenliği, bilgisayarlardan beklediğimiz şeyi değiştirdi.
Charlie Kuzukulağı / Lifewire
İPadOS 14.5’te, Smart Folio kılıfınızdaki “kapağı” kapatmak mikrofonu keser. Bu mükemmel gizlilik / güvenlik özelliği bir süredir MacBook’larda mevcuttur. En son iOS 14.5 beta sürüm notları bize iPad‌ (8. nesil), ‌iPad Air‌ (4. nesil), ‌iPad Pro‌ 11 inç (2. nesil) ve ‌iPad Pro‌ 12.9 inç (4. nesil) modellerinin mikrofonun sesini kapattığını söylüyor. folyo kasası her kapatıldığında. Bu, Apple’ın iPad klavye kılıfı ve bu yeni ekleme, iPad’in yalnızca bir MacBook gibi görünmesini değil, aynı zamanda bir MacBook gibi davranmasını da sağlıyor. Bu, Apple’ın uzun bir mükemmel donanım güvenlik özellikleri serisinin sadece en yenisidir. PrivacySavvy’nin kurucusu Ali Qamar, Lifewire’a e-posta yoluyla, “Geçmişteki bazı skandallara ve ihlallere rağmen, gizliliğimi büyük teknolojinin geri kalanından daha iyi koruyacağına dair Apple’a güveniyorum.”

Kapalı Anlamına Gelir Kapalı

Apple’ın T2 güvenlik yongasına sahip bir Apple Silicon MacBook veya Mac dizüstü bilgisayarın kapağını kapattığınızda, mikrofonun bağlantısı kesilir. Apple’ın konuyla ilgili teknik notunu “Bağlantı kesme, macOS’ta kök veya çekirdek ayrıcalıkları ve hatta T2 yongası veya diğer aygıt yazılımları üzerindeki yazılımların bile kapak kapalıyken mikrofonu devreye sokmasını engelliyor,” diyor. Bu güvenlik özelliği artık 2020’den itibaren iPad modellerinde mevcuttur. Bir kayıt başlatıp ardından kapağı kapatsanız bile mikrofon kesilecek ve görünen o ki, iOS 14.5 beta 2 sürüm notlarını okuduktan sonra uygulama geliştiricileri bunu yapabilir. bu davranışı tersine çevirecek hiçbir şey yok.

Smart Folio kılıflı kapalı bir iPad.

Charlie Kuzukulağı / Lifewire
Ancak geliştiriciler sesi geçersiz kılmayı seçebilir çıktı ayırmak. Vakayı kapatırsanız ve müzik veya başka bir ses çalıyorsa, varsayılan olarak da kesilecektir. Geliştiriciler bunun yerine oynamaya devam etmeyi seçebilirler. Bu, örneğin müzik uygulamaları için mantıklıdır, ancak film uygulamaları için geçerli olmayabilir.

Apple Donanımı Arkanızda

İPhone’dan önce, kötü bir aktörün bilgisayarınıza fiziksel erişimi olduğunda oyunun sona erdiğini varsaydık. Artık Mac’lerimiz bile fiziksel saldırılara karşı güçlendirildi. Yıllar geçtikçe, Apple gittikçe daha fazla güvenlik özelliği ekleyerek Apple ekipmanlarını, gizliliklerini önemseyen kişilerin tercihi haline getirdi. Networks Hardware’in kurucusu ve ağ güvenliği mühendisi Andreas Grant, Lifewire’a e-posta yoluyla “Şahsen, Apple’ın güvenliğine en çok orada bulunan tüm teknoloji şirketlerine güveniyorum,” dedi. “Bunun nedeni, cihazlarında özgürlüğü sınırlayan, ancak bu nedenle güvenliği artıran bir yol seçmeleridir.” Apple, yıllar boyunca birkaç düzgün donanım özelliği uyguladı. Örneğin, AES donanım motoru. Bu, bilgisayarı yavaşlatmadan verileri anında şifrelemek ve şifresini çözmek için kullanılır. “… Apple’ın gizliliğimi büyük teknolojinin geri kalanından daha iyi koruyacağına güveniyorum.” Mac’te bu, cihazınız yanlış ellere düşse bile verilerinizi güvende tutan FileVault tam disk şifrelemesini güçlendirmek için kullanılır. Bir diğer harika eklenti de Secure Enclave, Bu “bir SoC (yonga üzerinde sistem) ve tüm yeni Apple cihazlarında bulunuyor” diyor Qamar. “Face ID ve Touch ID biyometrik verilerinin değerlendirilmesi ve korunması dahil olmak üzere bir Apple makinesindeki birçok güvenlik görevini yerine getiriyor.” Secure Enclave, Touch ID ve Face ID’yi bu kadar güvenli ve hacklenmeyi (şimdiye kadar) imkansız kılan şeydir. Buna Apple’ın son zamanlarda reklam verenlerin sizi izlemesini engelleyen yazılıma odaklanmasını ekleyin ve gerçekten de Apple, gizlilik açısından her şeyi ele alıyor gibi görünüyor. Elbette bu iş için iyidir, ama aynı zamanda sizin için, yani kullanıcı için de iyidir.