Skip to content

İPhone 12 mini Neden Harika Fotoğraflar Çekiyor?

27 de Nisan de 2021

Temel Çıkarımlar

  • İPhone 12’nin kamerası ultra geniş bir merceğe, XS’in 2x telefotoya sahip. Her ikisinin de standart geniş lensi vardır.
  • İPhone 12 kamerasının gece modu kesinlikle inanılmaz ve XS yaklaşamıyor.
  • Portre modu, yalnızca bir lens kullanılmasına rağmen iPhone 12’de daha iyidir.
elma
İPhone 12 mini, normal iPhone 12 ile aynı kameraya sahip ve bu harika. Hala sıradan bir kamerayı geçmiyor, ancak kolayca tek kameranız olabilir. İPhone 12 kamerasını iPhone XS kamerasıyla karşılaştırmak, genel olarak yıllık karşılaştırmadan daha kullanışlıdır, çünkü çoğu insan her yıl yeni bir cep bilgisayarı satın almaz. 12, XS’i düşük ışıkta fırlatır, ekstra bir telefoto lense ihtiyaç duymamak için iyi bir durum oluşturur ve video farklı bir ligde yer alır. Ancak XS hala harika çekimler yapabilen harika bir kameraya sahip.

Gece modu

Bu büyük değişiklik ve XS’in umutsuzca başarısız olduğu bir durum. Gece modu iPhone 11’e geldi. Saniyeler süren pozlar alıyor ve normalde bir çekimi mahvedecek kamera sarsıntısını geçersiz kılmak için iPhone’un hareket sensörlerini kullanıyor. Ardından, bu görüntüyü inanılmaz derecede ayrıntılı bir gece çekimine dönüştürmek için bilgisayarı kullanır. Google’ın Pixel telefonlarındaki gece modunun aksine, iPhone’lar hala gece çekilmiş gibi görünüyor.

İPhone 12 (sol) ve iPhone XS (sağ) gece modlarının karşılaştırması.

İPhone 12 (sol) ve iPhone XS (sağ) gece modlarının karşılaştırması.
Lifewire / Charlie Sorrel

İPhone 12, yalnızca geniş lense değil, ultra geniş kameraya gece modunu ekler. Daha geniş diyafram açıklığı daha fazla ışık toplayabildiğinden, normal geniş kameranın sonuçları daha iyidir. Bir ipucu – iPhone’u bir tripoda yerleştirirseniz, kamera uygulaması pozları beş saniyeye kadar uzatır — üç saniye gibi görünen elde taşınır maksimum süreden çok daha uzun. Başka bir ipucu: Fotoğraf makinesini tripoddayken tetiklemek için otomatik zamanlayıcıyı veya Apple Watch’unuzun Camera Remote uygulamasını kullanın, böylece deklanşör düğmesine dokunduğunuzda sallanmasını önleyebilirsiniz.

Telefoto ve 2x Dijital Zoom

İPhone XS, 2x telefoto lense sahiptir. İPhone 12 bunun yerine 0,5x ultra geniş lense sahiptir. Bu, yakınlaştırmak için 2x dijital yakınlaştırma, yani kırpma kullanmanız gerektiği anlamına gelir. Bu, görüntünün merkezini kullanır ve geri kalanını atar. Bu, daha az pikselli ve daha düşük kaliteli bir görüntü ile sonuçlanır. Bununla birlikte, XS (ve ayrıca iPhone 12 Pro) bile bazen normal geniş kameraya geçecek ve kırpma yöntemini kullanacaktır. Neden? Düşük ışıkta, telefoto’nun daha küçük maksimum diyafram açıklığı, fotoğrafların o kadar iyi olmadığı anlamına gelir. Bu yüzden, çok fazla fark olup olmadığını görmek için iPhone XS’in 2x telefotoyu iPhone 12’nin mahsulüne karşı koyacağımı düşündüm. Bu çekimlerde, farkı yakından görebilmeniz için görüntüleri daha da kırptım.

İPhone 12 ve iPhone XS kameranın telefoto karşılaştırması.

İPhone 12 kamerasından (solda) ve iPhone XS kamerasından (sağda) telefoto görünümleri.
Lifewire / Charlie Sorrel

İPhone 12’nin görüntüsü çok kötü değil, ancak gevrek, aşırı keskin bir görünümden muzdarip. Fotoğrafı çektikten sonra kırparsanız sonuçlar benzerdir. Bir mercekle yakınlaştırılan ve tam sensör kullanan XS görüntüleri çok daha iyi.

Kazak Modu

“Süveter modu”, Deep Fusion’a verilen takma addır ve orta ışıkta birkaç poz alarak ve bunları tek bir fotoğrafta birleştirerek resimleri iyileştirir. Süreç sorunsuz. Zor aydınlatma koşullarında daha iyi fotoğraflar elde etmelisiniz.

Süveter Modu ile (solda) ve olmadan (sağda) çekilmiş bir görüntünün karşılaştırması.

Süveter Modu ile (solda) ve olmadan (sağda) çekilmiş bir görüntünün karşılaştırması.
Lifewire / Charlie Sorrel

Ultra Genişlik

İPhone 12, kırparak bir telefoto lensi taklit edebilirken, XS’in 13 mm eşdeğer odak uzunluğuna sahip inanılmaz Ultra Geniş lensi taklit etmesi mümkün değil. Bu lens, çılgın perspektiflerle ve hatta daha çılgın çarpıtmalarla muhteşem görüntüler verir. Sizden nefret etmelerini istiyorsanız, öznenizin yüzünü çerçevenin kenarına koymayı deneyin. Ultra geniş çok eğlencelidir ve XS’in birlikte oynamanın bir yolu yoktur. Tek dezavantajı, fotoğrafta sık sık kendi ayaklarınızı yakalayacağınızdır.

Portreler

İPhone’un 12 Pro’su gibi, XS de arka planda bulanık Portre Modu fotoğrafı çekmek için iki lens kullanıyor. Telefoto lens resmi çeker ve geniş lens, ön plan ile arka planı ayırmaya yardımcı olmak için derinlik bilgisi sağlar. İPhone 11 ve 12 bu telefotodan yoksundur, bu yüzden hangi parçaların konu olduğunu ve hangi parçaların arka plan olduğunu tahmin etmek için makine öğrenimini kullanarak sahte portre modunu kullanırlar. Sonuçlar harika. İPhone 12’de Portre Modu, bir nesneye kilitlenmede çok daha hızlıdır ve görünüşe göre herhangi bir şeye kilitlenebilir. Beyaz bir duvardaki ışık düğmesinin portre fotoğrafını çekmeyi başardım. XS, konuya olan mesafe konusunda o kadar seçici ki, onu kullanmaktan vazgeçtim, bunun yerine resimlerimi Focos uygulamasında sonradan işlemeyi tercih ediyorum. İnsanlarda, 12’nin portre modu da saç gibi zor kısımların etrafında daha doğal bir ayrımla daha iyi sonuçlar veriyor gibi görünüyor. Ancak, fotoğraflarda görebileceğiniz gibi, XS’in üstünlüğü var. Sahnenin gerçek derinliğini hesaplamak için iki kamera kullandığından, daha doğru ayrımlar yapabilir.

İPhone 12 (solda), iPhone XS (orta) ve Focos uygulamasıyla (sağda) işlenmiş bir gül fotoğrafı.

İPhone 12 (solda), iPhone XS (orta) ve Focos uygulamasıyla (sağda) işlenmiş bir gül fotoğrafı.
Lifewire / Charlie Sorrel

Yukarıda, 12 ile çekilmiş pembe gül portresi oldukça havalı, ancak tam olarak gerçekçi değil. XS, genel olarak daha iyi portre sonuçları verir, ancak onları yakalamada daha fazla sorun yaşar. Ve son olarak, 12 model portreler için 1x geniş kamerayı kullanırken, XS 2x telefoto kullanıyor.

Genel

İPhone 12’deki kameralar, A14 çipindeki çok daha hızlı Neural Engine ile birlikte, daha iyi bir çekim deneyimi ve genel olarak daha iyi sonuçlar sağlıyor. Ve 12’nin gece modu inanılmaz. Ancak XS daha iyi portre sonuçlarına sahip ve yine de harika bir kameraya sahip. Ayrıca, XS’in telefoto lensi 2x dijital zoom’dan açıkça daha iyidir. Bunun kısmen XS’in teknik olarak profesyonel düzeyde bir iPhone olması ve kısmen de fizikle ilgisi var; lensler hala bazı konularda bilgisayardan daha iyidir. Ancak şu anda iPhone XS’nizden memnunsanız, değiştirmek için iki kez düşünmek isteyebilirsiniz.