Skip to content

İPhone 4 Anten Sorunları Nasıl Onarılır

10 de Mayıs de 2021

İPhone 4’ün altın çağında, birçok kullanıcı antenle ilgili sorunlardan şikayet etti. Bu sorunlar evrensel değildi, ancak Antennagate olarak bilinen bir tartışma yaratmak için yeterliydi. Bu kılavuzda, bu sorunların doğasını ve bunların nasıl düzeltileceğini ele alıyoruz. İPhone 4’ten beri iPhone’un tüm modellerinde farklı tasarlanmış antenler var. O zamandan beri anten tasarımıyla ilgili çağrı bırakma sorunları ortaya çıkmadı.

Ramin Talaie / Corbis Tarihi / Getty Images

İPhone 4 Anten Sorunlarının Nedenleri

İPhone 4’ün piyasaya sürülmesinden kısa bir süre sonra, bazı kullanıcılar telefonun diğer iPhone modellerine göre aramaları daha sık bıraktığını ve sinyal alımında daha zor zamanlar geçirdiğini fark etti. Apple sonunda telefonun anteninin tasarımında bir sorun olduğunu belirledi. İPhone 4, önceki modellere göre daha uzun bir antene sahipti. Apple, telefonu büyütmeden daha uzun anteni sığdırmak için, anteni cihazın alt dış kenarlarına maruz bırakmak da dahil olmak üzere telefon boyunca geçirdi. Bu, anteni köprülemek olarak bilinen bir sorun yarattı. Bu, bir el veya parmak iPhone’un yan tarafındaki anten alanını kapladığında meydana gelir. İnsan vücudu ile anten devresi arasındaki parazit, iPhone 4’ün sinyal gücünü kaybetmesine neden olabilir. Her iPhone 4 bu sorundan muzdarip değildi ve birçok başka telefon da aynı sorunu yaşadı. Kullanıcılar ellerini telefonların antenlerinin bulunduğu yere koyarlarsa rakip akıllı telefonların çoğu, alım ve sinyal gücünde düşüş yaşadı. Kapsamdaki düşüşün ciddiyeti konuma bağlıdır. Tam kapsama alanına sahip bir alanda, sinyal gücünde bir miktar azalma görürsünüz, ancak bu genellikle bir aramayı kesmek veya bir veri bağlantısını kesmek için yeterli değildir. Ancak, kapsama alanının daha zayıf olduğu bir konumda, sinyal gücündeki düşüş, bir aramanın sona ermesine veya bir veri bağlantısını engellemeye yeterli olabilir. Sorunun vur ya da özledik doğası hakkında tam bir fikir edinmek için Engadget’in deneyimleri hakkında iki düzine teknik yazarı araştıran kapsamlı gönderisine bakın.

İPhone 4 Anten Sorunları Nasıl Giderilir

Bir iPhone 4’ünüz varsa ve çok sayıda kesilen görüşme yaşıyorsanız, kullanabileceğiniz birkaç seçenek vardır. İPhone 4 anten sorunlarınızı çözmek için bu çözümlerden herhangi birini deneyin.

  1. Anteni köprülemekten kaçının. Bir arama yaparken veya alırken parmağınızı veya elinizi cihazın altındaki antenin üzerine koymayın.

  2. Teması önlemek için sol alt taraftaki anteni bir parça kalın bant veya koli bandı ile kapatın.

  3. Anteni kapatan ve vücudunuzun antenle temas etmesini engelleyen bir kılıf alın. Apple, iPhone 4 sahiplerine bu tür vakaları ücretsiz olarak sunan bir program sunuyordu, ancak artık aktif değil.

Bu anten sorununun yanı sıra, Apple yıllar içinde bir takım tartışmalar yaşadı. Merak ediyorsanız, iPhone tarihindeki bu en büyük tartışmaları öğrenin.