Skip to content

iPhone 4S Donanımı, Bağlantı Noktaları ve Düğmelerin Açıklaması

16 de Mayıs de 2021

İPhone 4’ü biliyorsanız, iPhone 4S’yi de bildiğinizi düşünebilirsiniz. Sonuçta, birbirlerine çok benziyorlar. Ancak temelde aynı gövdeye ve benzer bağlantı noktalarına sahip olsalar bile, aynı değiller. İPhone 4S ister ilk iPhone’unuz olsun, isterse daha önceki bir modelden yükseltme yapıyorsanız, işte her düğmenin, bağlantı noktasının ve anahtarın ne olduğu ve yaptığı, yeni telefonunuzu kullanmaya odaklanmanıza yardımcı olacak bir açıklama. İPhone 4S durduruldu. En güncel modeller de dahil olmak üzere tüm iPhone’ların bir listesini burada bulabilirsiniz.

Donanım

 1. Zil / Sessiz Anahtarı: İPhone 4S’nin sol tarafındaki bu küçük geçiş anahtarı, anahtarı aşağı çevirerek iPhone 4S’nin zil sesini hızlı bir şekilde kapatmanıza olanak tanır (zil sesini kısmak, Ayarlar uygulamasında, Sesler altında da yapılabilir).
 2. Antenler: Telefonun her bir köşesinde bulunan bu dört ince siyah çizgi, iPhone 4S’nin iki antenidir. Antenlerin yerleşimi, alt köşelerinde ve üstte antenleri bulunan iPhone 4’e göre yeniden tasarlandı. Bu antenler, çağrı kalitesini artırmak için her ikisinin de bağımsız olarak çalışmasına izin veren çift anten kurulumunun bir parçasıdır.
 3. Ön kamera: Hoparlörün yanına yerleştirilen bu kamera, VGA kalitesinde fotoğraflar çeker ve saniyede 30 kare ile video çeker. Bunu özçekimler yapmak ve FaceTime görüntülü sohbetler yapmak için de kullanırsınız.
 4. Konuşmacı: Hoparlör, telefon görüşmelerini dinlemek için telefonu kulağınıza tuttuğunuz yerdir.
 5. Kulaklık girişi: Kulaklıklarınızı ve bazı aksesuarları iPhone 4S’nin sol üst köşesindeki kulaklık jakına takın.
 6. Açma / Kapama / Uyku / Uyandırma Düğmesi: Sağ üst köşedeki bu düğme iPhone’u kilitler ve ekranı kapatır. Ayrıca iPhone’u yeniden başlatmak, kapatmak, kurtarma ve DFU modlarına geçirmek ve ekran görüntüsü almak için de kullanabilirsiniz.
 7. Ses Düğmeleri: İPhone’un sol tarafındaki bu düğmeler, telefonun sesini yukarı ve aşağı çevirmenize izin verir (bu, yazılımda da yapılabilir). Önceden yüklenmiş Kamera uygulamasıyla fotoğraf çekerken, ses açma düğmesi de fotoğrafları çeker.
 8. Ana menü tuşu: Telefonun yüzünün ön merkezindeki bu düğme pek çok şey yapar: uygulamanın yeniden düzenlenmesini tamamlar ve telefonu yeniden başlatma ve çoklu görev kullanma ile ilgilenir.
 9. Dock Bağlantısı: İPhone’un altındaki bu 30 pimli bağlantı noktası, telefonu bir bilgisayarla senkronize etmek ve telefonu bazı aksesuarlara bağlamak için kullanılır. Bu bağlantı noktası, iPhone 5’te sunulan 9 pimli Lightning konektörüyle aynı değildir.
 10. Hoparlör ve Mikrofon: İPhone’un altında, Dock Bağlayıcısının her iki yanında birer tane olmak üzere iki ızgara vardır. Konektörün solundaki, aramalar için veya Siri’yi kullanırken sesinizi alan mikrofondur. Sağdaki, uygulamalardan ses çalan bir hoparlör, aramalar geldiğinde zil sesi ve Telefon uygulamasının hoparlör özelliğidir. Hoparlörden gelen ses çok alçak veya bozuk geliyorsa, temizlemeyi deneyin.
 11. SIM kart: İPhone 4S’nin SIM kartı, telefonun sağ tarafında bir yuvadadır. SIM Kart, telefonunuzu cep telefonuna ve veri ağlarına bağlamak için kullanılır.
 12. Arka kamera: Telefonun arka tarafının sol üst köşesindeki kamera birincil kamera. 1080p HD video da çekebilen 8 megapiksel bir kameradır.
 13. Kamera Flaşı: Arka Kameranın hemen yanında bulunan Flaş, düşük ışıklı fotoğrafları iyileştirir ve daha gerçekçi renkler üretir.

iPhone 4S Donanımı Resimde Değil

 1. Apple A5 İşlemci: İPhone 4S, Apple’ın hızlı A5 işlemcisi etrafında oluşturulmuştur. İPhone 4’ün kalbindeki A4’e göre hafif bir yükseltme.
 2. Sensörler: İvme ölçer de dahil olmak üzere iPhone 4S’nin sensörleri, çeşitli özellikler ve uygulamalar için telefonun nasıl tutulduğunu ve hareket ettirildiğini ve bir harita üzerinde nerede olduğunu anlamak için kullanılır.