Skip to content

İPhone 5C’deki Her Bağlantı Noktası ve Düğmenin Yaptığı Şey

23 de Mayıs de 2021

Parlak renkleri ile iPhone 5C, önceki iPhone’lardan farklı görünüyor. Dışarıdan bu doğru. Ama içeriden bakıldığında, 5C, önceki nesil iPhone 5 modelinden pek de farklı değil. İster önceki bir modelden 5C’ye yükseltin, ister ilk iPhone’unuzdan keyif alıyor olun, ne olduğunu anlamak için bu şemayı kullanın. telefondaki her şey yapar.

iPhone 5C Donanımı

 1. Zil / Sessiz Anahtarı: 5C’nin yan tarafındaki bu küçük düğmeyi kullanarak telefon görüşmelerini ve uyarıları sessize alın. Değiştirmek, uyarılar ve zil sesleri için de sesi kapatabilir.
 2. Ses Düğmeleri: Telefonun yan tarafındaki bu düğmeleri kullanarak 5C’deki aramaların, müziğin, uyarıların ve diğer seslerin sesini yükseltin veya azaltın.
 3. Bekletme Düğmesi: İPhone’un üst tarafındaki bu düğmenin birçok adı vardır: uyku / uyanma, açma / kapama, bekletme. İPhone’u uyku moduna geçirmek veya uyandırmak için buna basın. Telefonu kapatmanızı sağlayan bir kaydırıcı ekrana getirmek için birkaç saniye basılı tutun. Telefon kapalıyken, açmak için düğmeyi basılı tutun. 5C’niz donmuşsa veya ekran görüntüsü almak istiyorsanız Beklet düğmesi (ve Ana Ekran düğmesi) yardımcı olabilir.
 4. Ön kamera: Diğer yeni iPhone’lar gibi, 5C’de de kullanıcıya bakan cihazın ön tarafında bir kamera var. Kullanıcıya dönük bu kamera, öncelikle FaceTime görüntülü aramalar (ve özçekimler!) İçindir. Videoyu 720p HD’de kaydeder ve 1,2 megapiksel fotoğraflar çeker.
 5. Konuşmacı: Bir telefon görüşmesi için 5C’yi başınıza doğru tuttuğunuzda, aramadan gelen ses buradan gelir.
 6. Ana menü tuşu: Sizi herhangi bir uygulamadan ana ekrana getirmek için bir kez tıklayın. İki kez tıklamak çoklu görev seçeneklerini getirir ve uygulamaları kapatmanıza izin verir. Ayrıca ekran görüntüsü alma, Siri kullanma ve iPhone’u yeniden başlatma konusunda da rol oynar.
 7. Yıldırım bağlantısı: İPhone’unuzun alt kısmının ortasındaki küçük bağlantı noktası, onu bir bilgisayarla senkronize etmek ve hoparlör gibi aksesuarlara bağlamak için kullanılır. Daha eski aksesuarlar farklı bir bağlantı noktası kullandığından, adaptörlere ihtiyaç duyarlar.
 8. Kulaklık girişi: Telefon görüşmeleri veya müzik dinlemek için kulaklıklar buraya takılır. Birkaç tür aksesuar, özellikle de araba stereoları için kaset adaptörleri de buraya bağlanır.
 9. Konuşmacı: İPhone’un altındaki iki ağ örgülü açıklıktan biri müzik, hoparlörlü telefon görüşmeleri ve uyarılar çalıyor. Kirli hoparlörler sesi ve ses kalitesini düşürebilir. Hoparlörünüz biraz bozuksa, temizlemeyi deneyin.
 10. Mikrofon: 5C’deki ağ kaplı ikinci açıklık, telefon görüşmeleri için kullanılan bir mikrofondur.
 11. Arka kamera: 5C’nin arka kamerası, kullanıcıya bakan kameradan daha kaliteli. 8 megapiksel görüntüler ve 1080p HD video yakalar.
 12. Arka Mikrofon: Bu mikrofonu arka kamera ve flaşın yanında kullanarak video kaydederken ses yakalayın.
 13. Kamera Flaşı: İPhone 5C’nin arkasındaki kamera flaşını kullanarak düşük ışıkta daha iyi fotoğraflar çekin.

iPhone 5C Dahili Donanımı (Resimde Değil)

 1. Antenler: 5C’de hücresel ağlara bağlanmak için kullanılan iki anten vardır. Bir yerine iki anten, 5C’nin bağlantılarının güvenilirliğini artırır. Bununla birlikte, bunların anten olduğunu söyleyemezsiniz, hatta onları göremezsiniz: 5C’nin davası tarafından gizlenmişlerdir.
 2. SIM kart: Bu ince yuvayı iPhone’un yanında bulacaksınız. SIM veya abone kimlik modülü kartını tutar. SIM Kart, telefonunuzu hücresel ağlara tanıtır ve telefon numaranız gibi önemli bilgileri depolar. Arama yapmak veya 4G ağları kullanmak için çalışan bir SIM karta ihtiyacınız var. İPhone 5S gibi, 5C de daha küçük nanoSIM kartı kullanır.
 3. 4G LTE Çip Tıpkı 5S ve 5 gibi, iPhone 5C de hızlı kablosuz bağlantılar ve yüksek kaliteli aramalar için 4G LTE hücresel ağ bağlantısı sunar.
 4. Sensörler: İPhone 5C, GPS çipi, ivmeölçer ve daha fazlası gibi sensörlerle doludur. İPhone’un sensörleri hakkında her şeyi buradan öğrenin.