Skip to content

İPhone 5S ve 5C’nin Farklı Olmasının 6 Temel Yolu

6 de Mayıs de 2021

İPhone 5S ve iPhone 5C arasındaki kesin farkları anlamak biraz yanıltıcı olabilir. Telefonların rengi açık, ancak diğer tüm farklılıklar telefonun özünde – ve bunların görülmesi zor. İki telefonun birbirinden nasıl farklı olduğunu anlamak ve sizin için doğru modeli seçmenize yardımcı olmak için 5S ve 5C arasındaki bu yedi temel farkı inceleyin.

Cankurtaran / Brianna Gilmartin
Hem iPhone 5S hem de 5C, Apple tarafından durduruldu. Yeni bir telefon satın almadan önce en son modeller hakkında bilgi edinmek için iPhone XS, XS Max ve XR hakkında okuyun.

İşlemci Hızı: 5’ler Daha Hızlı

İPhone'da TV izleme

Moment Editoryal / Getty Images
İPhone 5S, 5C’den daha hızlı bir işlemciye sahip. 5S, bir Apple A7 işlemciye sahipken, 5C’nin kalbi bir A6’dır. A7, A6’dan daha yeni ve daha güçlü, özellikle de 64 bitlik bir çip olduğu için (bir akıllı telefondaki ilk). 64 bit olduğu için A7, 32 bit A6 ile işlenenlerden iki kat daha büyük veri yığınlarını işleyebilir. İşlemci hızı, akıllı telefonlarda bilgisayarlarda olduğu kadar büyük bir faktör değildir (diğer birçok şey, genel performansı işlemci hızından fazla olmasa da etkiler) ve A6 hızlıdır, ancak iPhone 5S’deki A7 bu modeli 5C’den daha hızlı yapar.

Hareket Ortak İşlemcisi: 5C’de Yok

Apple Store Regent Street - Noel 2013

John Keeble / Getty Images
İPhone 5S, bir hareket yardımcı işlemcisi içeren ilk iPhone’dur. Bu, uygulamalara yeni geri bildirim ve veriler sağlamak için iPhone’un fiziksel sensörleri (ivmeölçer, pusula ve jiroskop) ile etkileşime giren bir çiptir. Bu, uygulamalardaki çok daha ayrıntılı fitness ve egzersiz verilerini ve kullanıcının oturuyor mu yoksa ayakta mı olduğunu bilme becerisini içerir. 5S’de var, ancak 5C’de yok.

Touch ID Parmak İzi Tarayıcı: Yalnızca 5S’de Var

Cam yüzeye başparmak tutan adam

PhotoAlto / Getty Images
İPhone 5S’nin başlık özelliklerinden biri, Ana Ekran düğmesine yerleşik olan Dokunmatik Kimlik parmak izi tarayıcısıdır. Bu tarayıcı, iPhone’unuzun güvenliğini benzersiz, kişisel parmak izinize bağlamanıza olanak tanır; bu, siz (veya bir başkası parmağınız yoksa!) Olmadığı sürece telefonunuzun çok güvende olacağı anlamına gelir. Bir parola ayarlayın ve ardından telefonunuzun kilidini açmak, parolaları girmek ve satın alma işlemlerini onaylamak için parmak izi tarayıcıyı kullanın. Tarayıcı 5S’de mevcuttur, ancak 5C’de yoktur.

Kamera: 5S, Ağır Çekim ve Daha Fazlasını Sunuyor

İPhone'da video kaydederken fotoğraf çekme

Jody King / Getty Images
Yalnızca teknik özelliklere göre karşılaştırıldığında, iPhone 5S ve 5C’deki kameralar çok farklı görünmüyor: her ikisi de hareketsiz görüntüler ve 1080p HD video için 8 megapikselde maksimuma çıkıyor. Ancak 5S’nin kamerasının ince detayları gerçekten göze çarpıyor. Gerçeğe yakın renkler için iki flaş, 720p HD’de saniyede 120 kare ağır çekim video kaydetme yeteneği ve saniyede 10 fotoğraf çeken bir seri çekim modu sunar. 5C’nin kamerası iyi, ancak bu gelişmiş özelliklerin hiçbirine sahip değil.

Renkler: Yalnızca 5C’nin Parlak Renkleri Var

iphone 5c

Justin Sullivan / Getty Images
Renkli bir iPhone istiyorsanız, 5C en iyi seçiminizdir. Bunun nedeni birçok renkte gelmesidir: sarı, yeşil, mavi, pembe ve beyaz. İPhone 5S, önceki modellere göre daha fazla renge sahip – standart arduvaz ve griye ek olarak, artık altın seçeneği de var – ancak 5C en parlak renklere ve bunların en büyük seçimine sahip.

Depolama Kapasitesi: 5S, 64 GB’a Kadar Sunuyor

SD kart yığını

Douglas Sach / Getty Images
İPhone 5S, geçen yılki iPhone 5: 64 GB ile aynı maksimum depolama alanına sahip. Bu, on binlerce şarkıyı, düzinelerce uygulamayı, yüzlerce fotoğrafı ve daha fazlasını depolamak için yeterlidir. Depolama ihtiyaçlarınız büyükse, bu telefon tam size göre. 5C, 5S’nin sunduğu 16 GB ve 32 GB modellerle eşleşir, ancak burada durur – depolamaya aç kullanıcılar için 64 GB 5C yoktur.