Skip to content

İPhone 6 ve iPhone 6 Plus’ın Tüm Donanım Özellikleri Açıklandı

28 de Mayıs de 2021

İPhone 6 serisinin üretimi Apple tarafından durdurulmuştur, ancak bu makaledeki tüm bilgiler halen kullanımda olan tüm iPhone 6’lar için geçerlidir. En son sürümler de dahil olmak üzere diğer iPhone modellerine göz atın. İPhone 6 ve iPhone 6 Plus serisi telefonların dışında her türlü düğme, anahtar ve bağlantı noktası bulunur. Deneyimli iPhone kullanıcıları birçoğunu tanıyacaktır – ancak tanıdık ve önemli bir düğme bu modellerde yeni bir konuma taşınmıştır. Bu şema, iPhone 6 düğmelerinin ve bağlantı noktalarının ne için kullanıldığını gösterir.

elma
Ekran boyutları, fiziksel boyutları ve kalınlıkları dışında iPhone 6 ve 6 Plus telefonlar neredeyse aynıdır. Aynı düğmelere ve bağlantı noktalarına sahipler.

1. Ana Sayfa Düğmesi

Pek çok şey için kullanıldığından, bu muhtemelen iPhone kullanıcıları tarafından en sık basılan düğmedir. İPhone 6 Home düğmesi, telefonun kilidini açmak ve ApplePay ile alışveriş yapmak için Touch ID parmak izi tarayıcısına sahiptir. Düğme aynı zamanda ana ekrana dönmek, çoklu görevlere ve sık kullanılanlara erişmek, uygulamalardan çıkmak, ekran görüntüleri almak ve telefonu sıfırlamak için de kullanılır.

2. Kullanıcıya Bakan Kamera

Bu 1,2 megapiksel kamera, selfie çekmek ve FaceTime sohbetleri için kullanılır. Ayrıca videoyu 720p HD çözünürlükte kaydeder. Fotoğraf ve video çekebilse de, bu kamera arka kamera ile aynı görüntü kalitesini sunmaz ve ağır çekim video, hızlandırılmış fotoğraflar ve video kaydederken fotoğraf çekme gibi özelliklerden yoksundur.

3. Hoparlör

Telefon görüşmeleri için iPhone’u kulağınıza tuttuğunuzda, bu, konuştuğunuz kişiyi duyduğunuz hoparlördür.

4. Arka Kamera

Bu, iPhone 6 serisindeki birincil kameradır. 8 megapiksel fotoğraflar çeker ve 1080p HD’de video kaydeder. Hızlandırılmış ve seri çekim fotoğrafları çeker. Ayrıca saniyede 120 ve 240 kare hızında ağır çekim video kaydeder (normal video 30 kare / saniyedir). İPhone 6 Plus’ta bu kamera, el hareketinin etkisini azaltarak daha yüksek kaliteli resimler sunan bir donanım özelliği olan optik görüntü sabitleme özelliğine sahiptir. İPhone 6, yazılım kullanarak donanım sabitlemeyi çoğaltmaya çalışan dijital görüntü sabitleme kullanır.

5. Mikrofon

Video kaydederken, bu mikrofon videoyla birlikte gelen sesi yakalar.

6. Kamera Flaşı

Kamera flaşı, fotoğraflar ve videolar için daha fazla ışık sağlar. Hem iPhone 6 hem de 6 Plus, iPhone 5S’de sunulan çift flaşlı sistemi kullanıyor. Bir yerine iki flaş olması daha iyi renk doğruluğu ve fotoğraf kalitesi sağlar. Bu, bildirimleriniz olduğunda da yanabilir.

7. Anten

Telefonun arka tarafının yanı sıra telefonun üst ve alt tarafındaki çizgiler, 4G LTE ağlarında arama yapmak, metin göndermek ve kablosuz interneti kullanmak için cep telefonu ağlarına bağlanan antendir.

8. Kulaklık Jakı

İPhone ile birlikte gelen EarPod’lar da dahil olmak üzere her tür kulaklık, iPhone 6 serisinin altındaki bu 3,5 mm’lik jaka takılı. Araba FM vericileri gibi bazı aksesuarlar da kulaklık jakı kullanılarak bağlanır.

9. Yıldırım Limanı

Bu yeni nesil yuva konektörü bağlantı noktası (ilk olarak iPhone 5 ile tanıtıldı) iPhone’u şarj eder, bir bilgisayara senkronize eder ve bazı araç stereo sistemlerine ve hoparlör yuvalarına ve diğer aksesuarlara bağlanır.

10. Alt Hoparlör

İPhone 6 serisinin altındaki hoparlör, bir arama geldiğinde zil seslerinin çaldığı yerdir. Aynı zamanda hoparlörlü telefonda konuşmak ve oyunlar, filmler, müzik vb. İçin ses çalmak için kullanılan hoparlördür. kulaklıklara veya hoparlör gibi bir aksesuara ses gönderilmiyor).

11. Sessiz Anahtarı

Bu anahtarı kullanarak iPhone’u sessiz moda getirin. Düğmeyi aşağıya (telefonun arkasına doğru) ittiğinizde zil sesleri ve uyarı sesleri, düğme “açık” konuma geri getirilene kadar susturulacaktır.

12. Sesi Aç / Kapat Düğmeleri

İPhone 6’daki bu düğmelerle zil sesini, müziğin veya diğer ses çalma düzeyini artırın ve azaltın. Ses, kulaklıklardaki hat içi uzaktan kumandalar kullanılarak veya uygulamaların içinden (varsa) kontrol edilebilir.

13. Yan (Açma / Kapama / Kilitleme) Düğmesi

Bu, önceki iPhone donanım düzenlerinden büyük bir değişikliktir ve iPhone 6 serisinde tanıtılmıştır. Bu düğme eskiden iPhone’un üst kısmındaydı, ancak 6 serisinin daha büyük boyutu sayesinde birçok kullanıcının ulaşmasını zorlaştıracak şekilde yana taşınmıştı. Yan düğme, iPhone’u ekranı uykuya almak / kilitlemek, uyandırmak ve ekran görüntüsü almak için kullanılır. Bu düğmeyi ve Ana Sayfa düğmesini kullanarak donmuş iPhone’ları sıfırlayın.