Skip to content

iPhone Acil Çağrıları: Apple SOS Nasıl Kullanılır

15 de Nisan de 2021

İPhone Acil SOS özelliği, hemen yardım almayı kolaylaştırır. Bununla birlikte, acil durum servislerini arayabilir ve iPhone’un GPS’ini kullanarak durumunuz ve konumunuz hakkında belirlenen acil durum kişilerinizi bilgilendirebilirsiniz. Bu makaledeki talimatlar, iOS 12 veya iOS 11 yüklü iPhone’lar ve watchOS 5 ve önceki sürümlere sahip Apple Saatler için geçerlidir.

İPhone Acil SOS Nedir?

Acil SOS, iOS 12 ve iOS 11’de yerleşiktir. Etkinleştirdiğinizde:

 • Bir sürgüyü hareket ettirmek veya bir düğmeye basmak, yerel acil durum hizmetlerini aramayı başlatır.
 • Bir alarm, bir acil durum çağrısının yapılmak üzere olduğunu bilmenizi sağlar.
 • İPhone, konumunuzla (telefonunuzun konumu) belirlenen acil durum kişilerini bilgilendirir.
 • Telefonunuz farklı bir yere taşındığında acil durumda iletişim kurulacak kişiler bilgilendirilir.

Acil SOS, çalışması için iOS 12 veya iOS 11 gerektirdiğinden, yalnızca bu işletim sistemlerine sahip iPhone’larda kullanılabilir. Bu, iPhone 5S, iPhone SE ve iPhone XR ve XS ile. İPhone Acil SOS özelliklerini şurada bulabilirsiniz: Ayarlar > Acil SOS. Aynı acil durum SOS özellikleri Apple Watch’ta da mevcuttur.

Acil SOS Çağrısı Nasıl Yapılır

Acil SOS ile ilgili yardım çağırmak kolaydır, ancak bunu nasıl yapacağınız, sahip olduğunuz iPhone modeline bağlıdır. Acil SOS’ye erişim, kilitli olsun veya olmasın iPhone Ana ekranından kullanılabilir.

iPhone X ve iPhone 8

İPhone X ve iPhone 8’de iki seçeneğiniz vardır: Ekranda Acil SOS kaydırıcısı görünene kadar yan düğmeyi beş kez hızlı bir şekilde tıklayın veya yan düğmeyi ve bir ses düğmesini aynı anda basılı tutun. Düğmeye beş kez hızlı bir şekilde tıklamak, acil durum hizmetlerini aramayı tetikler. Acil SOS kaydırıcısını hareket ettirdiğinizde, çağrı hemen başlar. Yan ve ses düğmelerini basılı tutmaya devam ederseniz, arama için bir geri sayım başlar ve bir uyarı duyulur. Geri sayımın sonuna kadar bu düğmeleri basılı tutmaya devam edin, acil servis çağrıları başlar.

İPhone 8'de acil arama nasıl yapılır

iPhone 7 ve Önceki Modeller

İPhone 7 ve önceki modellerde, Acil SOS’u tetiklemenin tek yolu, yan düğmeyi beş kez hızlı bir şekilde tıklamaktır. Bu, Acil SOS kaydırıcısının ekranda görünmesine neden olur. Sürüklediğinizde Acil SOS kaydırıcı, telefon acil servisleri arar.

İPhone 7'de acil arama nasıl yapılır

Acil Durum Kişilerinizi Bilgilendirme

Acil servislerle aramanız sona erdikten sonra, acil durumda iletişime geçilecek kişiler bir metin mesajı alır. Metin mesajı, telefonunuzun GPS’i tarafından belirlendiği şekliyle mevcut konumunuzu bilmelerini sağlar. İPhone ayarlarında Konum Servisleri kapatılsa bile, bu bilgiyi sağlamak için geçici olarak etkinleştirilir. Konumunuz değişirse, kişilerinize yeni bilgilerle başka bir metin gönderilir. Bu bildirimleri kapatmak için ekranın üst kısmındaki durum çubuğuna ve ardındanöğesine dokunun. Acil Durum Konumunu Paylaşmayı Durdur.

Acil SOS Çağrısı Nasıl İptal Edilir

Acil SOS aramasını bitirmek – acil durum sona erdiği için ya da arama bir kaza olduğu için – basittir:

 1. Acil durum kişileri ayarlarsanız, onlara bildirmeyi iptal etmek isteyip istemediğinizi de belirtmeniz gerekir.

 2. Üzerinde Acil SOS ekrana dokunun Dur buton.

 3. Ekranın alt kısmında görünen menüde simgesine dokunun. Aramayı durdur.

  İPhone'da Acil SOS'yi iptal etme

İPhone Acil SOS Çağrıları Nasıl Devre Dışı Bırakılır

Varsayılan olarak, yan düğmeyi kullanarak veya iki düğmeli kombinasyonu basılı tutmaya devam ederek bir Acil SOS çağrısını tetiklemek, hemen acil hizmetleri arar ve acil durum kişilerinize bildirim gönderir. Yanlışlıkla Acil SOS’u tetikleme olasılığınızın yüksek olduğunu düşünüyorsanız, özelliği devre dışı bırakın ve hatalı 911 çağrılarını durdurun. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. İPhone Ana ekranında, simgesine dokunun. Ayarlar.

 2. Simgesine dokunun.Acil SOS.

 3. Taşı Otomatik Arama geçiş anahtarı Kapalı/ beyaz pozisyon.

  İPhone'da Acil SOS'u Kapatma

Acil SOS Geri Sayım Sesi Nasıl Devre Dışı Bırakılır

Acil bir durumun ayırt edici özelliklerinden biri, dikkatinizi duruma çekecek yüksek sesli bir alarmdır. Otomatik Aramayı etkinleştirdiğinizde iPhone’un Acil SOS’unda durum budur. Bir acil durum çağrısı tetiklendiğinde, çağrının yakında olduğunu bilmeniz için çağrıya geri sayım sırasında yüksek bir ses duyulur. Bu sesi duymak istemiyorsanız şu adımları izleyin:

 1. İPhone Ana ekranında, simgesine dokunun. Ayarlar.

 2. Dokunmak Acil SOS.

 3. Taşı Geri Sayım Sesi geçiş anahtarı Kapalı/ beyaz pozisyon.

  İPhone'da acil durum çağrıları için geri sayım sesini kapatma

Acil Durum Kişileri Nasıl Eklenir

Acil SOS özelliğinin, hayatınızdaki en önemli kişileri acil bir durumdan otomatik olarak haberdar etme yeteneği değerlidir. Ancak, çalışması için iOS ile birlikte gelen Sağlık uygulamasına kişi eklemeniz gerekir. İşte yapmanız gerekenler:

 1. İPhone Ana ekranında, simgesine dokunun. Ayarlar.

 2. Dokunmak Acil SOS.

 3. Dokunmak Sağlıkta Acil Durum Kişileri Kurun Sağlık uygulamasında Tıbbi Kimliğinizi açmak için.

  İPhone'da Acil Durum Kişilerini ayarlama

 4. Henüz yapmadıysanız, doğum tarihinizi, tıbbi durumlarınızı veya notlarınızı, alerjilerinizi ve ilaçlarınızı girerek Tıbbi Kimliğinizi ayarlayın. Dokunmak Düzenle değişiklikleri yapmak için ekranın üst kısmına.

 5. Aşağı kaydırın Acil Durum Kişileri bölümüne, ardındanöğesine dokunun. acil durum kişisi ekleadres defterinizi açar.

  İPhone'da Tıbbi Kimliği Düzenleme

 6. Göz atarak veya arayarak adres defterinizden bir kişi seçin. Yalnızca Kişilerinizde bulunan kişileri seçebilirsiniz, bu nedenle bu adıma geçmeden önce onları adres defterinize ekleyin.

 7. Kişiyi acil durum olarak girmek için kişinin sizinle olan ilişkisine dokunun. Dokunmak acil durum kişisi ekle başka kişiler eklemek için tekrar.

 8. Dokunmak Bitti bitirdiğinde.

  İPhone'da acil durum kişisi ayarlama

Girdiğiniz acil durumda iletişim kurulacak kişiler artık hem Tıbbi Kimliğinizde hem de Acil SOS ekranında listelenir.

Apple Watch’ta Acil SOS Nasıl Kullanılır

İPhone’unuza ulaşamadığınızda Apple Watch’unuzda Acil SOS araması yapabilirsiniz. Orijinal ve Series 2 Apple Watch modellerinde, saatin bağlanması için iPhone’unuzun yakında olması veya saatin Wi-Fi’ye bağlı ve Wi-Fi aramanın etkinleştirilmiş olması gerekir. Etkin bir hücresel veri planına sahip Series 3 veya sonraki bir Apple Watch’unuz varsa, saatten arama yapabilirsiniz. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. Saatteki yan düğmeyi (dijital kurma kolunu değil) sonuna kadar basılı tutun. Acil SOS kaydırıcı belirir.

 2. Kaydırın Acil SOS Sağdaki düğmeye basın veya yan düğmeyi basılı tutmaya devam edin.

 3. Geri sayım başlar ve bir alarm çalar. Geri sayımın sonunda çağrı yapılır.

  Apple Watch'ta acil arama

 4. Simgesine dokunarak aramayı iptal edin. Son Arama düğmesine veya bazı modellerde ekrana sertçe basarak ve ardından Son Arama.

Acil servislerle aramanız bittiğinde, acil durumda iletişime geçilecek kişiler konumunuzu belirten bir metin mesajı alır. İPhone’a benzer şekilde, yalnızca yan düğmeye basma ve ekrana dokunmama seçeneğiniz var. Bu, Acil SOS çağrılarının yapılmasını kolaylaştırır. Bu seçeneği etkinleştirmek için, İzlemek iPhone’unuzdaki uygulamayı seçin Acil SOS, sonra taşı Yan Düğmeyi Basılı Tutun geçiş anahtarı Açık/ yeşil konum.

İPhone Watch uygulamasında Acil SOS ayarları