Skip to content

İPhone Ana Ekranında Uygulamalar Nasıl Yönetilir

8 de Mayıs de 2021

İPhone Ana ekranındaki uygulamaları yönetmek, iPhone’unuzu özelleştirmenin etkili bir yoludur. Özellikle yararlıdır çünkü uygulamaları sizin için anlamlı olacak şekilde düzenlemenize olanak tanır. Uygulamalarınızı işleve, üretkenliğe veya renge göre sınıflandırmayı tercih edin, bunu yapabilirsiniz. İPhone çoklu dokunma ekranı, uygulamaları taşımayı veya silmeyi, klasörler oluşturmayı ve silmeyi ve yeni Ana ekran sayfaları oluşturmayı kolaylaştırır. Bu makaledeki bilgiler iOS 6’dan iOS 12’ye kadar olan iPhone’lar için geçerlidir.

İPhone Ana Ekran Sayfalarında Uygulamaları Yeniden Düzenleme

İPhone’unuzdaki uygulamaların konumunu değiştirmek mantıklıdır. Muhtemelen sık kullandığınız uygulamaları Ana ekranda görmek istiyorsunuz. Bunun aksine, yalnızca ara sıra kullandığınız bir uygulama başka bir sayfadaki bir klasörde gizlenebilir. Uygulamaları taşımak için şu adımları izleyin:

 1. Taşımak istediğiniz uygulamaya dokunun ve basılı tutun. Uygulamalar, düzenleme modunda olduklarını göstererek kıpırdattığında, uygulama taşınmaya hazırdır. 3D Dokunmatik ekranlı bir iPhone’unuz varsa ekrana sertçe basmayın çünkü bu, 3D Touch menülerini tetikler. Bunun yerine hafif bir dokunun ve basılı tutun.

 2. Uygulamayı işgal etmesini istediğiniz yeni konuma sürükleyin.

 3. Uygulama istediğiniz yere geldiğinde, parmağınızı ekrandan kaldırın.

 4. Uygulamaların sallanmasını durdurmak ve yeni düzenlemeyi kaydetmek için Ana Sayfa düğmesine dokunun. Ana ekran düğmesi olmayan iPhone’larda Bitti kıpırdanmayı durdurmak ve düzenleme modundan çıkmak için ekranın üst kısmına.

İOS 14 ve sonraki bir sürümü çalıştırıyorsanız, ana ekranınızı düzenli tutmanın başka bir yolu vardır: iPhone Uygulama Kitaplığı. Bu özellik, en çok kullandığınız uygulamaları ana ekranınızda tutmanıza ve diğer her şeyi yalnızca bazen gittiğiniz bir bölüme taşımanıza olanak tanır. İPhone Uygulama Kitaplığı Nasıl Kullanılır bölümünde bununla ilgili her şeyi öğrenin.

İPhone’da Uygulamalar Nasıl Silinir

Bir uygulamadan kurtulmak için:

 1. Tüm uygulamalar oynayana kadar bir uygulamaya dokunun ve basılı tutun. Köşesinde X bulunan herhangi bir uygulama silinebilir.

 2. Simgesine dokunun. X silmek istediğiniz uygulamalarda.

 3. Dokunmak Silme onay açılır penceresinde. Verileri iCloud’da depolayan uygulamalar için, verileri de silmek isteyip istemediğiniz sorulur.

  İPhone'da ana ekrandan bir uygulamayı silme

 4. Seçiminizi yapın ve uygulama silinir. Dokunmak Bitti (ya da Ev düğmesine) uygulamaların kıpırdamasını durdurmak için.

Uygulamalarınızın silinmiş gibi görünebileceği ancak hala iPhone’unuzda olduğu bir senaryo var. İPhone’unuzda eksik uygulamaları nasıl geri alacağınızı öğrenin.

İPhone’da Klasörler Nasıl Oluşturulur ve Silinir

Uygulamaları klasörlerde saklamak, uygulamaları yönetmenin harika bir yoludur. Benzer uygulamaları aynı yere koymak mantıklı. İPhone’unuzda bir klasör oluşturmak için:

 1. Bir klasöre koymak istediğiniz uygulamalardan birine dokunun ve basılı tutun.

 2. Elinizde tuttuğunuz uygulamayı, klasör için tasarlanmış ikinci bir uygulamaya bırakın (her klasörün en az iki uygulamaya ihtiyacı vardır). İlk uygulama, ikinci uygulama ile birleşiyor gibi görünür.

 3. Parmağınızı ekrandan kaldırdığınızda bir klasör oluşturulur.

 4. Yeni klasörün üzerindeki metin çubuğu, iPhone tarafından atanan bir adı içerir. Adı değiştirmek için ad alanına dokunun ve yeni bir ad yazın.

  Bir uygulamayı iPhone'daki bir klasöre taşıma

 5. Dahil etmek istediğiniz diğer uygulamaları klasöre sürükleyin.

 6. İşiniz bittiğinde Ana Sayfa düğmesine (veya Bitti) değişiklikleri kaydetmek için.

Klasörleri Sil

Klasörleri silmek kolaydır. Klasörü silmek için bir klasördeki tüm uygulamaları Ana ekrana sürükleyin.

İPhone’da Ana Ekran Sayfaları Nasıl Oluşturulur

Uygulamalarınızı farklı Ana ekran sayfalarına yerleştirerek de düzenleyebilirsiniz. Sayfalar, bir ekrana sığamayacak kadar çok uygulamanız olduğunda oluşturulan uygulamaların birden çok ekranıdır. Yeni bir sayfa oluşturmak için:

 1. Yeni bir sayfaya taşımak istediğiniz uygulamaya veya klasöre dokunun ve basılı tutun.

 2. Uygulamalar hareket ederken, uygulamayı veya klasörü iPhone ekranının sağ kenarına sürükleyin.

 3. Yeni bir sayfaya taşınana kadar uygulamayı orada tutun.

 4. Uygulamayı veya klasörü bırakmak istediğiniz sayfanın üzerindeyken parmağınızı ekrandan kaldırın.

 5. Tıkla Ev düğmesi (veya Bitti) değişikliği kaydetmek için.

İPhone’unuzda kaç tane klasör ve uygulamanın olabileceğine dair bir sınır vardır. Tam sayı iPhone modeline bağlıdır.

İPhone’da Sayfaları Sil

Sayfaların silinmesi, klasörlerin silinmesine benzer. Bir uygulamayı veya klasörü sayfanın dışına sürüklemek için, onu ekranın sol kenarına, bir önceki sayfaya veya silmekte olduğunuz sayfadan sonra ek sayfalar varsa sağ kenarına sürükleyin. Sayfa boş olduğunda ve Ev veya Bitti düğmesi, sayfa silinir.

Dock hakkında

Dock, iPhone’un altındaki çubuktur. Her Ana ekranda gösterilir ve dört uygulama veya klasör için yer vardır. İPhone’unuzdaki tüm Ana ekran sayfalarında görülebilir, bu nedenle favori uygulamalarınızı buraya park etmek mantıklıdır. Ekrandaki herhangi bir uygulamanın yaptığı gibi kıpır kıpır ve hareket ederler. Yuvada dört uygulamanız varsa, başka bir tane eklemeden önce birini hareket ettirin.