Skip to content

iPhone Araç Stereo Adaptörünüzden En İyi Sesi Nasıl Alabilirsiniz?

16 de Haziran de 2021

Bir iPhone’unuz var, bir arabanız var ve gittiğiniz her yerde müziğinizin keyfini çıkarmak için bunları birlikte kullanmak istiyorsunuz. Bir iPhone’u araç stereo sistemine bağlama seçenekleriniz arasında kablosuz adaptörler, kasetler ve CarPlay bulunur. CarPlay doğrudan bir bağlantı olduğundan, ses kalitesi neredeyse mükemmel. Ancak diğer seçeneklerde, bir miktar radyo paraziti veya idealden daha az ses olduğunu görebilirsiniz. Bu sorunla karşılaşıyorsanız, araç stereo adaptörünüzden en iyi ses kalitesini elde etmek için bu ipuçlarını deneyin.

Getty Images/Klaus Vedfelt

iPhone FM Araç Stereo Adaptörü Kullanma İpuçları

FM adaptörleri iPhone’unuza takılır ve aracınızın radyosunu kullanarak ayarladığınız çok düşük güç ve dolayısıyla çok kısa menzilli FM yayınlarını kullanarak iPhone’unuzdan araç stereonuza müzik göndermenizi sağlar. Ancak bunu yaptığınızda, diğer FM radyo sinyallerinin müziğinizle etkileşime girdiğini fark edeceksiniz. Paraziti azaltmak için birkaç ipucu.

Kadranın Yüksek veya Düşük Sonunu Deneyin

iPhone’unuzdan araç stereonuza net bir sinyal yayınlamak için kullanılmayan bir FM frekansı bulmanız gerekir. Kullanılmayan kanallar için kadranın alt ucunu (90.1 ve altı gibi) ve üst ucunu (107.1 ve üstü) kontrol edin. Kamu, kolej ve dini radyonun yükselişi, kadranın alt ve üst ucunda bile boş frekansları bulmayı zorlaştırıyor, ancak birçok alanda bir şeyler bulabilmeniz gerekir.

Komşusu Olmayan Kanalları Arayın

Çoğu iPhone FM vericisi, sinyali hangi FM kanalında yayınlamak istediğinizi seçmenize izin verir. iPhone sinyalini iki tarafında da sinyal olmayan bir FM kanalına yayınlarsanız, FM adaptörünüzden en iyi ses kalitesini ve diğer kanallardan en az paraziti alırsınız. Yani, kullanılacak en iyi kanalda sadece sinyal bulunmaz, aynı zamanda her iki taraftaki frekansta da çok az sinyal olur veya hiç sinyal olmaz. Bu örnek için 89.7 kullanalım. 89.7’nin sizin için çalışıp çalışmayacağını görmek için 89.5 ve 89.9’u da kontrol edin. Bu frekanslardan herhangi birinde sinyal yoksa veya yalnızca zayıf bir sinyal varsa, iyi olmalısınız. Sinyalsiz üç frekanstan oluşan bir blok bulmak zordur, bu nedenle mükemmel netlikte üç tane bulamazsanız, en zayıf sinyal girişimine sahip olanları deneyin.

İstasyon Bulucu kullanın

Bazı kablosuz araç adaptörü üreticileri, bölgenizdeki yayın için en iyi kanalı bulmanıza yardımcı olacak araçlar sunar. Boş bir frekans için iyi bir öneri almak için ClearFM uygulamasını veya Radio-Locator web sitesini deneyin.

Bölgeniz Radyo İstasyonlarıyla Doyduğunda

Daha fazla radyo istasyonu çevrimiçi hale geldikçe, arabanızda parazitsiz bir FM vericisi kullanmak zorlaşacak. Radyo istasyonlarıyla dolu büyük şehirlerde yaşayan insanlar bunu zaten biliyorlar. Bu bölgelerden birinde yaşıyorsanız, muhtemelen CarPlay’i kullanmanız daha iyi olacaktır. Bölgenizde yeterince boş frekans olup olmadığından emin değilseniz, satın almadan önce bu iade politikasını kontrol ettiğinizden emin olun ve makbuzunuzu asın.

Kaset Adaptörü Kullanma İpuçları

Ne tür bir iPhone kaset adaptörü satın alırsanız alın, biri özel olarak bir iPhone için yapılmış veya herhangi bir elektronik veya büyük mağazada bulunabilen genel bir adaptör olursa olsun, aşağıdaki kombinasyonlardan en iyi sesi almanın her zaman kolay olmadığını göreceksiniz. iPhone ve araba teybi. Bazen duyulabilir bir tıslama var, bazen de müzik yeterince yüksek değil. Sesi iyileştirmek için şu ipuçlarını deneyin:

iPhone Sesini Aç

Tamamen açmayın, ancak yüksek sesle yapın. iPhone sesi yeterince yüksek olduğunda, değiştirmeyin.

Stereo Ses Seviyesini Ayarlayın

Araç stereosundan gelen müziği daha yüksek veya daha sessiz hale getirmek istiyorsanız, iPhone’daki ses düğmelerini değil, araç stereo ses düğmesini kullanın.

iPhone Sesini Stereo Ses Seviyesinden Yüksek Tutun

iPhone ve araç stereo ses düzeyi arasında doğru dengeyi bulmak bazen biraz deneme gerektirir. Araç stereo sesini iPhone’un ses düzeyinin üzerine çıkarmamaya çalışın. Bu bir tıslama sesine neden olabilir.

Bant A/B’yi deneyin

Kaset adaptörünüz tık sesi çıkarıyorsa, adaptörün diğer tarafını çalmak için araç stereo sisteminizin “Teyp A/B” özelliğini kullanmayı deneyin. Tüm araba stereolarında bu özellik yoktur. Daha eski modeller ve diğer tarafı oynatmak için kaseti çıkarmanızı gerektirenler işe yaramaz.