Skip to content

iPhone Ekranınız Siyah Beyaz Döndüğünde Nasıl Onarılır

21 de Haziran de 2022

Bu makale, iPhone ekranınızın siyah beyaza dönüşmesiyle ilgili olası düzeltmelerde size yol gösterecektir.

Siyah Beyaza Dönen Bir iPhone Ekranının Nedeni

Bir iPhone ekranının siyah beyaza dönmesinin en yaygın nedeni, iPhone’un yazılım ayarlarını değiştirmektir. iPhone, erişilebilirlik ayarlarında ekranı siyah beyaz yapmak için çeşitli yolları destekler. Bunlar, tüm renkleri veya herhangi bir rengi görmede sorun yaşayan (veya göremeyen) veya düşük kontrastlı görüntülerde zorluk yaşayan kişiler için yararlıdır. Bu makale, siyah beyaza dönen bir iPhone ekranını düzeltmenize yardımcı olacaktır. Bu sorun, tüm ekranı beyaza çevirecek bir sorun olan iPhone’un beyaz ölüm ekranından farklıdır.

Bir iPhone ekranı, bir donanım sorunu nedeniyle siyah beyaza dönebilir. Ekranla ilgili bir sorun veya ekran ile ana kart arasındaki bağlantı bu soruna neden olabilir. Bununla birlikte, nadirdir, bu nedenle sorun iPhone’un ayarlarındadır.

Siyah Beyaza Dönen Bir iPhone Ekranı Nasıl Onarılır

Bir iPhone ekranının siyah beyaza dönmesinin nedeni büyük olasılıkla bir yazılım sorunudur, bu nedenle çoğu çözüm iPhone’un ayarlar uygulamasında ayarları değiştirmeyi içerir. Aşağıdaki adımlar, güncel bir iOS sürümüne sahip tüm iPhone modelleri için geçerlidir.

 1. iPhone’unuza basın Kilit Ekranı düğmesine art arda üç kez basın. Bir iPhone’unuz varsa, Ev yerine üç kez dokunun. Bu eylem, ayarladıysanız, iPhone’un erişilebilirlik kısayolunu etkinleştirir. Bir iPhone’u gri tonlama moduna geçirmek için bu kısayolu yapılandırabilirsiniz; bu, sorununuza neden olabilir.

 2. iPhone’unuzu açın Ekran ve Metin Boyutu Açıksa, renk filtresini kapatmak için ayarlar. Renk Filtreleri, bir iPhone erişilebilirlik özelliğidir. Gri Tonlama filtresi, iPhone ekranını siyah beyaza çevirerek bu sorunun yaygın bir nedenidir.

 3. iPhone’unuzu açın yakınlaştır Açıksa Yakınlaştırmayı kapatmak için ayarlar. iPhone’un Yakınlaştırma ayarı, altında bulunan bir Gri Tonlamalı renk filtresine sahiptir. Yakınlaştırma Filtresi Yakınlaştırma ayarları menüsünde. Bu filtre, Yakınlaştırma özelliği açıkken iPhone ekranını siyah beyaza çevirir. Bu durumda Zoom, Zoom adlı video hizmetine atıfta bulunmaz. Yakınlaştırma, iOS’un erişilebilirlik ayarlarındaki bir işlevdir: Ayarlar > Ulaşılabilirlik > yakınlaştır.

 4. Bütün ayarları sıfırla Tüm ayarları varsayılana döndürmek için iPhone’unuzda. İPhone ekranınızı siyah beyaza çevirmekten sorumlu olan iPhone’unuzdaki herhangi bir iOS özelliğini kapatacaktır. Ancak, diğer tüm ayarları da sıfırlayacaktır, dolayısıyla bu son çaredir. Bu, iPhone’unuzdaki tüm ayarları sıfırlarken içeriğinizi silmez.

Yukarıdaki adımlar, bir yazılım yapılandırma sorunu nedeniyle siyah beyaza dönen bir iPhone ekranını düzeltecektir. Üçüncü taraf iPhone uygulamalarının iPhone ekranını siyah beyaza çeviremeyeceğini belirtmekte fayda var, bu nedenle soruna neden olan bir uygulama hakkında endişelenmenize gerek yok. Bu yalnızca jailbreak yapılmış bir iPhone’da mümkün olabilir.

Çözüm

Yukarıdaki adımlar başarısız olursa, ekran veya anakartla ilgili bir donanım sorununuz olabilir. iPhone’u onarmak için Apple ile iletişime geçin.

SSS

 • iPhone ekranım neden bu kadar karanlık?

  iPhone ekranınız çok karanlıksa, parlaklık ayarlarınızı değiştirmeniz gerekebilir. Ekran parlaklığını manuel olarak ayarlamak için Kontrol Merkezi’ni açın ve parlaklık seviyesini yukarı sürükleyin. Karanlık Modun açık olması da mümkündür.

 • İPhone ekranım neden arızalanıyor?

  iPhone ekranınız arızalıysa veya titriyorsa, yazılım çökmesi, su hasarı veya düşen bir iPhone’dan kaynaklanan hasar belirtileri görüyor olabilirsiniz. Sorunu çözmek için iPhone’unuzu yeniden başlatmayı, işletim sisteminizi güncellemeyi, iPhone uygulamalarınızı güncellemeyi deneyin ve şarj kablonuzda hasar olup olmadığını kontrol edin. Ayrıca iPhone otomatik parlaklığını kapatmayı ve tüm mavi ışık filtresi uygulamalarını devre dışı bırakmayı deneyebilirsiniz.

 • iPhone’um neden yükleme ekranında takılı kalıyor?

  iPhone’unuz yükleme ekranında Apple logosuna takılı kaldıysa iPhone’un işletim sisteminde veya donanımında bir sorun olabilir. Sorunu gidermek için iPhone’u yeniden başlatın, iPhone’u Kurtarma Moduna alın veya DFU Modu’nu kullanın. DFU Modu, iPhone başlatma sürecini durdurur ve iPhone’u geri yüklemenize, bir yedekleme yüklemenize veya yeni bir başlangıç ​​yapmanıza olanak tanır.