Skip to content

İPhone Fotoğraflar Uygulamasında Fotoğraflar Nasıl Düzenlenir

31 de Mayıs de 2021

Dijital fotoğrafları düzenlemek, Photoshop gibi pahalı düzenleme programları satın almak ve karmaşık özellikleri öğrenmek anlamına geliyordu. Bugünlerde iPhone sahipleri, telefonlarında yerleşik olarak bulunan güçlü fotoğraf düzenleme araçlarına sahip. Her iPad, iPhone ve iPod touch’taki Fotoğraflar uygulaması fotoğrafları kırpmak, filtre uygulamak, renk dengesini ayarlamak ve daha fazlası için kullanılabilir. Fotoğraflar’da yerleşik olarak bulunan düzenleme araçları iyi olsa da, Photoshop gibi bir şeyin yerini tutmazlar. Görüntülerinizi dönüştürmek, düzeltilmesi gereken daha ciddi sorunlarınız varsa veya profesyonel kalitede sonuçlar istiyorsanız, bir masaüstü fotoğraf düzenleme programı yine de en iyi seçeneğinizdir. Bu makaledeki talimatlar, iOS 12 ve sonraki sürümleri çalıştıran iPhone’lar için geçerlidir. Önceki sürümlerin farklı etiketleri olabilir, ancak özellikler benzer olacaktır.

Fotoğraflar Uygulamasında Düzenleme Moduna Nasıl Girilir

Uygulamadaki fotoğraflarda ayarlamalar yapmak için şu adımları izleyin:

 1. Fotoğraflar uygulama, dokunun Kamera Rulosuve ardından düzenlemek istediğiniz fotoğrafa dokunun.

 2. Fotoğraf ekranda tam boyutta göründüğünde ,öğesine dokunun. Düzenle. Düzenleme aracı simgeleri görünür.

  İPhone'daki Fotoğraflar'daki düzenleme düğmesi ve düzenleme araçları

 3. Fotoğrafları çeşitli şekillerde değiştirmek için bu seçenekleri kullanın.

Fotoğrafları Kırpma ve Döndürme

Fotoğrafları kırpma ve döndürme seçenekleri, Fotoğraflar uygulamasında aynı aracın altındadır. İşte nasıl kullanılacağı.

 1. Çerçeveye benzeyen düğmeye dokunun (ekranın sol alt köşesindedir). Ardından, kırpma alanını ayarlamak için çerçevenin köşelerini veya kenarlarını sürükleyin. Fotoğrafın yalnızca vurgulanan kısımları kalacaktır. Kırpılan seçimi büyütmek için, iki parmağınızı ekrana koyun ve birbirinden ayırın.

  İPhone'da fotoğraf kırpma

 2. Uygulama ayrıca fotoğrafları belirli en boy oranlarına ve şekillere göre kırpmak için ön ayarlar sunar. Bunları kullanmak için kırpma aracını açın, ardından ön ayarlı bir menüyü ortaya çıkarmak için iç içe (fotoğrafın sağ tarafında, altında) üç kutu gibi görünen simgeye dokunun. İstediğinize dokunun.

  İPhone'da önceden ayarlanmış kırpma oranları

 3. Dokunmak Bitti değişikliklerinizi kaydetmek için sağ alt köşede.

  İPhone'da bir görüntüyü kırpma

 4. Bir fotoğrafı döndürmek için simgesine dokunun. Kırp simgesi. Bir resmi saat yönünün tersine 90 derece döndürmek için, Döndür simgesi (yanında ok bulunan kare). Dönüşe devam etmek için bunu birden fazla kez kullanın.

  Fotoğraflar'daki Döndürme aracını kullanarak dönen bir iPhone fotoğrafı

 5. Döndürme üzerinde daha fazla serbest biçimli denetim için pusula tarzı çarkı fotoğrafın altına getirin. Serbest biçimli denetimi saat yönünde veya saat yönünün tersine 45 dereceye kadar döndürün.

  İPhone'daki Fotoğraflar'da serbest döndürme aracı

 6. Dokunmak Bitti değişikliklerinizi kaydetmek için.

Kırmızı Göz Nasıl Kaldırılır

Kamera flaşının neden olduğu kırmızı gözleri gidermek için, sol üstteki şuna benzeyen düğmeye dokunun. içinden çizgi geçen göz. Ardından, düzeltilmesi gereken her bir göze dokunun. Daha kesin bir konum elde etmek için fotoğrafı yakınlaştırın. Dokunmak Bitti kaydetmek. Kırmızı göz aracı, yalnızca Fotoğraflar uygulaması bir fotoğrafta bir yüzü (veya yüz olduğunu düşündüğü şeyi) algıladığında kullanılabilir.

İPhone'daki kırmızı göz aracı

Işık ve Renk Nasıl Ayarlanır

Renkli bir fotoğrafı siyah beyaza dönüştürmek, bir fotoğraftaki renk miktarını artırmak, kontrastı ayarlamak ve daha fazlası için Fotoğraflar’daki düzenleme araçlarını kullanın. Bunu yapmak için, fotoğrafı düzenleme moduna getirin, ardından bir fotoğrafa benzeyen düğmeye dokunun. çevirmek ekranın alt orta kısmında. Bu, şu seçeneklere sahip bir menü ortaya çıkarır:

 • Işıkİçin ayarları içerir Brilliance, Exposure, Highlights, Shadows, Brightness, Contrast, ve Siyah nokta.
 • Renkİçin ayarları içerir Doygunluk, Kontrast, ve Oyuncular.
 • S&Bİçin ayarları içerir Yoğunluk, Nötrler, Ton, ve Tane.

İstediğiniz menüye ve ardından değiştirmek istediğiniz ayara dokunun. Daha da hassas ayarlara erişmek için bir kategorinin yanındaki oka dokunun.

Fotoğraflar'da ışık ayarlama seçenekleri

Fotoğrafları Otomatik İyileştirme

Otomatik İyileştirme özelliği bir fotoğrafı analiz eder ve görüntüyü geliştirmek için renk dengesi ayarı gibi değişiklikleri otomatik olarak uygular. Simgesine dokunun. Oto iyileştirme sihirli bir değnek gibi görünen simgesi. Ayarlamalar ince olabilir, ancak sihirli değnek simgesinin rengi değiştiğinde bunların tamamlandığını anlarsınız. Dokunmak Bitti fotoğrafın yeni sürümünü kaydetmek için. Değişiklikleri geri almak için sihirli değnek simgesine tekrar dokunun.

Fotoğraflar'daki Otomatik İyileştirme aracı

Canlı Fotoğraflardan Animasyon Nasıl Kaldırılır

İPhone 6S veya daha yenisine sahipseniz, fotoğraflardan oluşturulan kısa videolar olan Live Photos oluşturun. Live Photos’un çalışma şekli nedeniyle, bunlardan animasyonu kaldırabilir ve tek bir fotoğraf kaydedebilirsiniz. Fotoğraf düzenleme modundayken sol üst köşedeki üç eşmerkezli halkaya benzeyen simge vurgulanırsa, fotoğrafın Canlı Fotoğraf olduğunu anlarsınız (normal fotoğraflar için gizlidir). Animasyonu fotoğraftan kaldırmak için simgesine dokunun. Canlı Fotoğraf böylece devre dışı bırakılır (beyaza döner). Dokunmak Bitti fotoğrafı kaydetmek için.

İPhone'daki bir Live Photo'dan bir görüntüyü dönüştürme

Orijinal Fotoğrafa Nasıl Geri Dönülür

Düzenlenmiş bir fotoğrafı kaydeder ve ardından düzenlemeyi beğenmediğinize karar verirseniz, yeni resme takılıp kalmazsınız. Fotoğraflar uygulaması orijinal sürümü kaydeder ve değişikliklerinizi kaldırıp ona geri dönmenize izin verir. Orijinalini almak istediğiniz düzenlenmiş görüntüyü açın ve ardındanöğesine dokunun. Düzenle. Seçiniz Geri döndür, ardından dokunun Orijinale Döndür.

Orijinal fotoğrafa ne zaman dönebileceğiniz konusunda bir zaman sınırı yoktur. Fotoğraflarda yaptığınız düzenlemeler orijinali değiştirmez; daha çok, kaldırabileceğiniz katmanlara benzerler. Bu tür bir düzenleme, tahribatsız olarak bilinir çünkü orijinali değişmez.

Fotoğraflarda Orijinale Döndür

Ekstra Efektler için Fotoğraf Filtreleri Nasıl Kullanılır

Fotoğraflar uygulamasında, fotoğraflara Instagram veya Snapchat benzeri efektler ekleyen bir dizi yerleşik filtre bulunur. Bunları kullanmak için, Düzenle araçlarını açın ve ardından Filtreler üst üste binen üç daireye benzeyen simgesi. Ekranın altındaki filtrelere göz atın, ardından uygulamak için birine dokunun. Seçiniz Bitti görüntüyü güncellemek için. İOS 8 ve sonraki sürümlerde, telefona yüklenen üçüncü taraf fotoğraflar uygulaması Fotoğraflar’a filtreler ve başka araçlar ekleyebilir. Her iki uygulama da yüklü olduğu sürece Fotoğraflar, diğer uygulamadaki özellikleri yerleşik gibi alabilir.

İPhone'daki Fotoğraflar'da filtre uygulama

İPhone’da Videolar Nasıl Düzenlenir

Nasıl iPhone kamerasının yakalayabileceği tek şey fotoğraflar olmadığı gibi, Fotoğraflar uygulamasının düzenleyebileceği tek şey fotoğraflar değildir. Ayrıca iPhone’unuzda video düzenleyebilir ve YouTube, Facebook ve diğer hizmetlerde paylaşabilirsiniz.

Geceleri iphone kayıt videosunu tutan kişi

Kinson C Fotoğrafçılık / Moment Open / Getty Images